07/03/20

Dane z USA zaskoczyły pozytywnie. Dziś dzień koniunktury w usługach.


Wczorajszy raport o zatrudnieniu poza rolnictwem w Stanach przyniósł kolejną pozytywną niespodziankę - zatrudnienie wzrosło o 4,8 mln osób (oczekiwano 3 mln). Raport niesie jednak w sobie sporo zagadek, które zmniejszają pozytywny wydźwięk zaskoczenia. Dziś uwaga skupiona będzie na wskaźnikach PMI w Europie. 

Dzień koniunktury w usługach

Za nami już publikacja indeksu PMI w Chinach. Przebił on rynkowe oczekiwania - wynik 58,4 pkt. to prawie 5 pkt. więcej niż wskazywał konsensus. To kolejny sygnał V-kształtnego odbicia w koniunkturze i kolejny znak na to, że łatwiej podnosić się z covidowego dołka w przypadku usług, niż przemysłu.

Dziś opublikowane będą też odczyty PMI w usługach w Europie. Znamy już wstępne dane, powinno obyć się więc bez większych zaskoczeń, a same indeksy również wskazywać będą silne odbicie. Ze względu na dzisiejszy dzień wolny w Stanach, dane o tamtejszych nastrojach w usługach (PMI i ISM) poznamy w poniedziałek.

Zatrudnienie w USA wzrosło o 4,8 mln osób

Zatrudnienie w USA odrobiło w czerwcu 4,8 mln miejsc pracy, choć jego poziomy wciąż są znacząco poniżej tych sprzed pandemii. W efekcie wzrostu zatrudnienia spadła stopa bezrobocia - do 11,2%. Optymizm tłumić mogą jednak kolejne przypadki zachorowań w Stanach - dane zbierane były jeszcze przed ostatnimi szybkimi przyrostami. 

Szczegóły raportu też nieco studzą optymizm. Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z pełnym komentarzem: 

Szczepionkowy rollercoaster

2 dni temu pojawiła się optymistyczna informacja o pomyślnych testach szczepionki z firmy Pfizer. Z kolei wczoraj amerykańska firma biotechnologiczna Moderna pracująca nad szczepionką przeciw COVID-19, odsunęła w czasie datę rozpoczęcia 3 fazy badań klinicznych na grupie 30 000 osób. Tym samym  zmniejszyła się szansa na dostarczenie informacji do końca roku o tym, czy szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. 

Według WHO obecnie (stan na 2 lipca)  18 potencjalnych szczepionek jest w fazie badań klinicznych. Z tego tylko jedna, rozwijana przez Uniwersytet Oksfordzki wraz z AstraZeneca jest w 3 fazie badań klinicznych. Przegląd badań nad szczepionką przeciw COVID-19 jest dostępny na oficjalnej stronie WHO.  

W czerwcu przybędzie ok. 18 tys. osób bezrobotnych

Taki szacunek został wczoraj podany przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlenę Maląg. To oznacza, że tempo przyrostu nowych bezrobotnych było 2-krotnie słabsze od naszych oczekiwań. Automatycznie oznacza to także spadek szacunku stopy bezrobocia z czerwiec do 6,1%. "Nożyce" pomiędzy przyrostami bezrobotnych w 2019 i 2020 roku powoli się zamykają.

Wojna trybunałów, 1:0 dla ECJ

Wczoraj niemiecki parlament zagłosował za przyjęciem wyjaśnienia zaproponowanego przez EBC w zakresie proporcjonalności i uzasadnienia zakupów aktywów w ramach PSPP (Public Sector Purchase Programme). 

To w zasadzie oznacza tez spełnienie żądań Trybunału z Karlsruhe (na ocenę oczywiście poczekamy). Niestety grupa powodowa zaskarżająca PSPP zapowiada również zaskarżenie PEPP na tej samej zasadzie (ten program proporcjonalny nie jest). Pisaliśmy już o tym wcześniej.


To kończy pierwszą potyczkę (nie mieliśmy wątpliwości, że EBC wyjdzie z niej obronną ręką), ale nie zamyka tematu potencjalnych sporów. Problem będzie pączkował wprost proporcjonalnie do zanikania poczucia zagrożenia względem stanu gospodarek strefy euro. Nie zakłóci to naszym zdaniem w najmniejszym stopniu anty-kryzysowych działań EBC.