09/21/20

Tydzień danych z Polski i światowych PMI


Rozpoczynający się tydzień przynosi kolejny zestaw danych dla Polski. Dziś o 10:00 GUS opublikuje odczyt produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej. We wtorek poznamy wielkość podaży pieniądza M3, a w środę stopę bezrobocia. Globalnie najciekawsze bedą indeksy koniunktury PMI. Decyzje o stopach procentowych podejmą banki centralne Węgier i Czech.

Dziś opublikowany zostanie odczyt produkcji budowlano-montażowej w Polsce za sierpień. Oczekujemy lekkiego odbicia do -7,8% r/r względem -10,9% r/r w lipcu (konsensus -9,5% r/r). Produkcja budowlana wciąż będzie pozostawać na solidnych minusach w ujęciu rocznym - głównie ze względu na silny wpływ ograniczenia inwestycji publicznych (i nie tylko).

Poznamy także wyniki sprzedaży detalicznej. Nasza prognoza (0% r/r) jest mniej optymistyczna niż rynkowy konsensus (spodziewany wzrost o 2,6% r/r). Widzimy pewną zadyszkę w danych kartowych. Towary na sporym minusie m/m. 

W gospodarce globalnej uwaga skupi się na wystąpieniu J. Powella - pierwszym po zeszłotygodniowej konferencji Fed i pierwszym z serii wystąpień szefów Fed w tym tygodniu. 

Co jeszcze czeka nas w najbliższych dniach?

Wtorek

Tego dnia Narodowy Bank Polski opublikuje dane o podaży pieniądza M3 za sierpień. Nasza prognoza zbieżna jest z rynkowym konsensusem i wynosi 16,4% r/r. Prognozujemy dalsze spowolnienie, ale bez spadku w ujęciu miesięcznym. Wpływ wypłat z PFR będzie znikomy (koniec wypłat dla MSP). Kreacja pieniądza od strony kredytów jeszcze nie działa (nadal wolumeny powinny być niższe). Ponadto węgierski bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się zmian. Za Oceanem zostanie opublikowany indeks Fed z Richmond.

Środa

Środa to dzień obfity w dane. W Polsce opublikowana zostanie stopa bezrobocia w sierpniu. Wraz z konsensusem, spodziewamy się pozostania stopy bezrobocia na niezmienionym poziomie 6,1% (tyle też wskazywały wstępne dane MRPiPS). GUS opublikuje również wskaźniki koniunktury konsumenckiej i Biuletyn Statystyczny. Tego dnia odbędzie się też przetarg sprzedaży obligacji BGK na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 organizowany przez NBP. Globalnie najistotniejsze będą PMI w Europie i Stanach. Konsensus rynkowy to koniunktura mniej więcej bez zmian Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie również Bank Czech - nie oczekujemy zmian w dotychczas prowadzonej polityce. Zaplanowany jest również szereg wystąpień szefów Fed.

Czwartek

Jak co tydzień opublikowana zostanie liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA oraz liczba sprzedanych nowych domów w sierpniu. Rynek spodziewa się spadku sprzedaży z 901 tys. w lipcu do 875 tys. w sierpniu.

Piątek

Na koniec tygodnia poznamy wielkość zamówień w przemyśle USA. Mediana oczekiwań sugeruje znaczne wyhamowanie wzrostu zamówień na dobra trwałego użytku do poziomu 1,8% m/m (w lipcu wzrost o 11,4% m/m). Dla zamówień na dobra trwałego użytku bez środków transportu, spodziewany jest wzrost o 1% m/m (2,6% m/m w lipcu). Na starym kontynencie poznamy podaż pieniądza M3 w strefie euro. Agencja Fitch wyda komunikat w sprawie ratingu dla Polski - nie spodziewamy się zmian. 

EBC rozpoczął przegląd swojego programu skupu obligacji pandemicznych (PEPP)

Financial Times poinformował (powołując się na źródła w EBC), że Europejski Bank Centralny rozpoczął przegląd programu PEPP. Przegląd dotyczy długości trwania programu oraz kwestii ewentualnego rozszerzenia jego elastyczności na inne programy skupu aktywów.

Program awaryjnych zakupów obligacji na wypadek pandemii (PEPP) został utworzony w marcu - początkowo o wartości 750 miliardów euro,  a następnie rozszerzony do 1,35 bln euro. Zwolniony był z pewnych ograniczeń co pozwoliło skierować zakupy w stronę szczególnie zagrożonych gospodarek, takich jak Włochy czy Grecja. 

EBC stoi przed pytaniem jak długo i w jakiej wysokości program PEPP powinien być kontynuowany. Poddana dyskusji zostanie również możliwość rezygnacji z PEPP, na rzecz innych programów skupu obligacji, dając im jednak podobną elastyczność działania. To budzi jednak spore obawy głównie niemieckich decydentów. Dotyczą one finansowania rządów ze środków pieniężnych, które jest zakazane na mocy prawa Unii Europejskiej. W najbliższym czasie to wciąż jednak PEPP pozostanie podstawowym narzędziem polityki pieniężnej EBC. Póki nie zostaną ogłoszone szczegóły (i wynik) przeglądu, wpływ informacji o jego wprowadzeniu nie powinien mieć przełożenia na rynki. 

Retrospekcja

Produkcja wzrosła o 1,5% r/r. Ceny producentów spadły o 1,2% r/r  

W piątek poznaliśmy dane o produkcji sprzedanej przemysłu. Wzrost o 1,5% napędzany był głównie zwiększeniem produkcji dóbr trwałych konsumpcyjnych. Spowolniła produkcja w branżach, które szybko nadganiały zaległości w początkach wychodzenia z pandemii. Natomiast spadek cen producentów o -1,2% r/r to głównie zasługa spadku cen bazowych.