07/15/21

Poznamy dziś szczegóły czerwcowej inflacji


Dziś z krajowego punktu widzenia najważniejsza będzie finalna inflacja. Flash zaskoczył w dół (4,4%) - dzisiejsza publikacja rzuci światło na źródła zaskoczenia. Wczorajsze dane o bilansie płatniczym zaskoczyły na minus - saldo rachunku bieżącego wyniosło zaledwie +60 mln EUR.  Znamy program redukcji CO2 w Europie i go opisujemy. Przyglądamy się też imigrantom z Ukrainy omawiając najnowszy raport NBP.

Dzień rozpoczął się danymi z Chin. PKB w II kwartale wyniósł 7,9% r/r (18,3% poprzednio). Sprzedaż detaliczna w czerwcu wyniosła 12,1% r/r (12,4% poprzednio), a produkcja przemysłowa 8,3 % r/r (8,8% poprzednio).  

Dziś też sporo danych z USA. Najważniejsza będzie produkcja przemysłowa za czerwiec (prognozowany wzrost o 1% m/m, poprzednio 0,8% m/m). Jak co tydzień poznamy też liczbę wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Opublikowane zostaną też indeksy koniunktury Empire State i Philly Fed (w obu przypadkach oczekiwana stabilizacja).

Polski rachunek bieżący niespodziewanie w dół

Saldo rachunku bieżącego okazało się w maju sporo niższe od oczekiwań (również naszych) i wyniosło ledwie +60 mln EUR. Oczywiście nie jest to najbardziej stabilny szereg czasowy (odchylenie standardowe miesięcznych danych w ciągu ostatnich 3 lat to 1,1 mld EUR) i nie należy wyciągać z niego pochopnych wniosków. Lepiej popatrzeć na trendy, a te wydają się powoli wskazywać w jednym kierunku.

Po pierwsze, w ujęciu 12-sto miesięcznej sumy, saldo rachunku bieżącego osiągnęło już lokalny szczyt. Jest to przede wszystkim związane z rachunkiem handlu towarami. Saldo usługowe na nowo rozpoczyna proces wspinania się w górę i nie zdziwi nas, jeśli po prostu wróci do dotychczasowego trendu wzrostowego. Nadwyżka w handlu towarami zanotowała już szczyt.


Po drugie, widać że powoli odżywa import. Patrząc na wskazania naszych modeli, to właśnie import był powodem niespodzianki na rachunku handlowym i na całym rachunku bieżącym. Komentarz NBP sugeruje, że jest to głównie import zaopatrzeniowy (a więc półproduktów do dalszej obróbki). W najbliższym czasie element ten będzie naszym zdaniem jeszcze bardziej widoczny i dojdą do niego również finalne dobra kapitałowe, zaspokajające coraz silniejszy popyt inwestycyjny.


Jakkolwiek uruchomiły się już procesy, które w najbliższych kwartałach będą endogenicznie zmniejszać nadwyżkę na rachunku bieżącym, przed nami jeszcze przede wszystkim pozytywne efekty: 1) słabego złotego dla eksportu, 2) nowych transferów z UE, 3) stopniowego zmniejszenia płatności dla nierezydentów z tytułu ich zaangażowania kapitałowego w Polsce oraz stopniowej poprawy dochodów kapitałowych osiąganych przez rezydentów za granicą. Nadwyżka na rachunku bieżącym zmniejszy się w kolejnych kwartałach, ale naszym zdaniem nie stanie się ponownie ujemna.


Europejski Zielony Ład

Komisja Europejska przyjęła wczoraj pakiet działań, które mają na celu obniżenie emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu do 1990 r.). Jak wskazano w komunikacie KE: takie obniżenie poziomu emisji w najbliższej dekadzie to zasadniczy warunek, który może sprawić, by Europa stała się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 r. Uzgodnienie zestawu działań nie oznacza, że automatycznie wejdzie one w życie – do tego potrzebna jest jeszcze zgoda parlamentu europejskiego i rządów państw. ​​​​

Wśród proponowanych działań na pierwszym miejscu wymieniono obniżenie górnego pułapu emisji pochodzących z produkcji energii elektrycznej i energochłonnych gałęzi przemysłu i zwiększenie tempa redukcji emisji (w ramach EU ETS, czyli Unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji). Stopniowo wycofywane mają być bezpłatne uprawnienia do emisji dla lotnictwa, do systemu ma być włączana żegluga. Całość dochodów z handlu uprawnieniami do emisji ma być przeznaczane na projekty dot. klimatu i energii. KE proponuje zaostrzenie wartości docelowych redukcji emisji dot. budynków, transportu drogowego, krajowego transportu morskiego, rolnictwa, odpadów i małych sektorów przemysłu (wartości mają być zależne od poziomu PKB, żeby uwzględnić różne sytuacje startowe państw). Do 2030 r. 40% energii ma być produkowane ze źródeł odnawialnych. Najwięcej uwagi przykuwa zmiana dot. samochodów – KE proponuje wymóg zmniejszenia średnich emisji nowych samochodów o 55% od 2030 r i o 100% od 2035 r. W efekcie od 2035 nowo rejestrowane miałyby być tylko samochody bezemisyjne. Za tym wymogiem mają pójść również obowiązki zapewnienia odpowiednio gęstej sieci stacji ładowania. Dodatkowo KE proponuje też zmiany w systemach podatkowych (wspieranie czystych technologii, zniesienie niektórych dotychczasowych zwolnień). Żeby wyeliminować przenoszenie wysokoemisyjnej produkcji poza Europę, KE proponuje wprowadzenie cen za emisję dwutlenku węgla dla importu.

Wymienione wyżej działania to tylko zrzut części z najważniejszych propozycji KE. Tak jak pisaliśmy wyżej to dopiero początek ścieżki legislacyjnej, w trakcie której zmieniać się mogą szczegóły poszczególnych propozycji, trudno oczekiwać jednak zmian kierunku.  Pełen zestaw działań i wypowiedzi przedstawicieli KE pod linkiem.

Chęć do zamieszkania w Polsce rośnie

NBP zaprezentował raport o imigrantach z Ukrainy, którzy pracują we Wrocławiu. Cześć statystyk jest lokalna, jednak wnioski można w niektórych przypadkach uogólniać. Widać, że epidemia zatrzymała imigrantów w Polsce, ale nie zmieniła istotnie planów pobytowych. Chęć do zamieszkania w Polsce powoli rośnie, do czego prawdopodobnie przyczynia się dodatkowo poprawa warunków mieszkaniowych i płacowych. Nadal głównym powodem migracji są zarobki i ten czynnik będzie w dalszym ciągu potężnym magnesem. Umacniają się jednak powoli również powody poza-płacowe.

Garść newsów makroekonomicznych 

∙ Polska: Przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. 

∙ Powell: Dyskusja o zmniejszeniu zakupów aktywów będzie toczyć się na kolejnych posiedzeniach. Na razie gospodarka nie spełnia założeń zakończenia tego programu, choć w kolejnych miesiącach oczekiwany jest dalszy postęp w drodze do ich realizacji. Wysoka inflacja jest tymczasowa i wkrótce się obniży (jednak nie do celu inflacyjnego, co było komunikowane wcześniej). 

∙ UE: EBC podjął decyzję o rozpoczęciu badań nad wprowadzeniem cyfrowej waluty. 

∙ Kanada: Stopa procentowa pozostaje na niezmienionym poziomie - 0,25%. Zmniejszono jednak tempo zakupów aktywów do 2 mld tygodniowo.