08/20/21

Po dobrych danych o produkcji czas na sprzedaż


Dziś o 10:00 GUS opublikuje dane o sprzedaży detalicznej w lipcu (prognozujemy +4% r/r) i produkcji budowlano-montażowej (prognozujemy +4,8% r/r). Wczorajsza publikacja produkcji przemysłowej wskazuje, że ta w lipcu znajdowała się wciąż na przyspieszonym trendzie sprzed pandemii. Niespodziankę sprawiły ceny producentów (wynik: 8,2% r/r, konsensus: 7,6% r/r).

Kilka słów o dzisiejszych publikacjach. Dużą niewiadomą tej rundy prognoz, czyli sprzedaż detaliczną, prognozujemy na 4% r/r (prognoza konsensusu: 4,9% r/r, poprzednio: 8,6% r/r). Szacujemy, że sprzedaż rosła w ujęciu m/m w dużo mniejszej skali niż przed rokiem. Inny był harmonogram otwierania, inne zachowania zakupowe konsumentów (wówczas np. doposażano mieszkania, czego w tym miesiącu nie obserwowaliśmy). Wydatki kartowe sugerują nawet lekki minus. Skumulowany popyt był realizowany głównie w usługach - sprzedaż ma już ten etap za sobą. Wszystkie powyższe czynniki sugerują relatywnie niski odczyt (w ujęciu m/m bliski przed-pandemicznym dynamikom).

Uważamy, że  dynamika produkcji budowlano-montażowa lekko przyspieszy do 4,8% r/r wobec 4,4% r/r w czerwcu (prognoza konsensusu: 7,1% r/r). Budowlanka nie jest jeszcze w pełni gotowa na po-pandemiczne odrodzenie (w ubiegłym miesiącu uplasowała się na poziomach daleko od sprzedaży detalicznej i przemysłu).  Relatywnym optymizmem mogą napawać dane o lipcowej koniunkturze w tym sektorze, które pięły się do góry, lecz stale utrzymywały się na ujemnych poziomach.


Wraz z powyższymi danymi opublikowane zostaną też wyniki koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach  za sierpień. 

Produkcja przemysłowa w mocnym trendzie. Ceny najwyższe od dekady.

Produkcja przemysłowa zdaje się nic sobie nie robić z szeroko obecnych problemów z łańcuchami dostaw czy surowcami. Wzrosła w lipcu o 9,8%, co oznacza utrzymywanie się na silnym trendzie sprzed pandemii. Sporą niespodziankę (w górę) sprawiły natomiast ceny producentów, które wzrosły o 8,2% r/r. To najwyższe tempo PPI od dekady.


Garść newsów makroekonomicznych

∙ MF: Nowe prognozy makroekonomiczne Ministerstwa Finansów, które resort wkrótce przedstawi i które będą podstawą ustawy budżetowej na przyszły rok, zakładają wzrost PKB Polski w latach 2021-2022 na poziomie bliższym 5 proc. - powiedział główny ekonomista MF Łukasz Czernicki. Dodał również, że Ministerstwo zakłada, że inflacja w Polsce w 2021-2022 będzie na podwyższonym poziomie, ale od 2023 r. powinna systematycznie maleć i zbliżać się do celu inflacyjnego NBP.


Cały wywiad, z którego pochodzą powyższe wypowiedzi, poniżej:

∙ USA: Stosunkowo dobry odczyt rejestracji nowych bezrobotnych. Zarejestrowano 348 tys. wniosków o zasiłek, konsensus wynosił 365 tys. (poprzedni tydzień: 377 tys.).


∙ Na koniec szybki rzut oka na rynek walutowy. Złoty wyraźnie traci w porównaniu do innych walut regionu: