07/21/22

EBC rozpocznie podwyżki stóp, gaz płynie


Dziś EBC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Na ostatnim posiedzeniu zapowiedział podwyżkę o 25pb. Tzw. ECB sources Bloomberga z tego tygodnia sugerowały nawet ostrzejszy ruch - o 50pb. Konferencja może też przynieść więcej szczegółow co do nowego narzędzia mającemu przeciwdziałać fragmentacji strefy euro. Najważniejsze ryzyko z tego tygodnia, tzn. ewentualny brak powrotu przepływu gazu przez NS1 na razie się nie zrealizowało. Jak podał jego operator, gazociąg został ponownie uruchomiony. Zdaniem agencji AP obecnie wykorzystywanych jest 30% jego przepustowości.

W Polsce wczorajszy zestaw danych za czerwiec wpisał się w naszą ocenę hamowania gospodarki (patrz komentarz poniżej). Dziś potwierdzenia tego scenariusza szukać będziemy w kolejnych danych - wyniku sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej.


W kwestii sprzedaży detalicznej jesteśmy stosunkowo optymistyczni (prognoza 8,3% r/r, konsensus 5,9% r/r). Majowy odczyt wskazał na lekkie spowolnienie sprzedaży w większości kategorii, poza żywnością i kosmetykami. Te dalej będą trzymać się mocno (choć nie aż tak jak w maju), reszta dalej będzie zwalniać. Niewiadomą (już od dłuższego czasu) pozostaje sprzedaż na stacjach benzynowych (wysokie ceny i rabaty).


Odwrotnie jest w kwestii produkcji budowlano-montażowej (nasza prognoza 6,1% r/r, konsensus 10,8% r/r). Zygzakowatego ruchu w dół ciąg dalszy. Budowlanka spowalnia i spowalniać będzie.


W USA jak co czwartek czeka nas publikacja danych o nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Ponadto opublikowany zostanie indeks Phily Fed.


Polska: Uwaga, hamujemy!

Tak przynajmniej wskazują dane o produkcji przemysłowej i rynku pracy za lipiec. Najbardziej przekonujące są w tej kwestii wyniki przetwórstwa przemysłowego, które coraz wyraźniej wraca do trendu z lat ubiegłych (co na rocznych dynamikach będzie widoczne jako spowolnienie). Wpisuje się to w nasz długookresowy scenariusz recesyjny na horyzoncie.


Garść newsów makroekonomicznych:

∙ Janczyk (RPP): "Mam nadzieję, że najbliższe miesiące nie przyniosą istotnych przesłanek do kontynuowania cyklu podwyżek stóp proc., ale trudno przewidzieć, jak będą oddziaływać na gospodarkę podwyżki cen energii" - powiedział PAP Biznes członek RPP. 

∙ Polska: Nieco polepszyły się wskaźniki nastrojów konsumenckich GUS. W górę poszły zarówno wskaźniki bieżących jak i przyszłych nastrojów. Polepszyły się oceny oczekiwań sytuacji gosp. dom. w przyszłych miesiącach, poprawiły się też oceny dot. możliwości dokonywania przyszłych zakupów. 

Źródło: GUS

∙ USA: Słabe dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Czerwiec przyniósł sprzedaż na poziomie 5,12 mln domów, oczekiwano 5,39 mln (poprzednio 5,41 mln).


∙ UE: KE zaproponowała, aby państwa UE dobrowolnie ograniczyły konsumpcję gazu o 15% między sierpniem a marcem 2023.