06/16/23
Spowalniamy dziś tempo
Banki centralne pozostają jastrzębie. Fed zasiewa niepewność, EBC zapowiada po prostu podwyżkę w lipcu. W Polsce inflacja spada i czekamy dziś na potwierdzenie spadku inflacji bazowej. W tym otoczeniu RPP gołębieje a obniżki stóp pod koniec roku latają w powietrzu. Będziemy tu nadal polemizować. Zarówno perspektywy dla inflacji w Polsce jak i perspektywy dla stóp procentowych są mniej różowe od ścieżki widzianej przez konsensus.
Dziś, podobnie jak przez cały upływający tydzień, dzień z odczytami inflacji. W Polsce NBP opublikuje inflację bazową. Spłyną też dane o HICP z całej strefy euro. W USA najważniejszy będzie indeks Uniwersytetu Michigan, a w nim oczekiwania inflacyjne. Ostatnio nieoczekiwanie wzrosły, co można uznać za pewien fenomen biorąc pod uwagę trajektorię inflacji. Dodajmy: kłopotliwy dla władz monetarnych fenomen.
Polska: inflacja spadła do 13%
Wczoraj GUS potwierdził w finalnym odczycie inflacji wskazanie z flasha. CPI w maju wyniósł więc 13% r/r. My natomiast zaktualizowaliśmy nasz komentarz do inflacji, który pisaliśmy po wspomnianych wstępnych danych. W skrócie: myślimy nadal to samo. Okienko dla szybkich spadków inflacji domknie się pod koniec roku. Ryzyka dla wzrostów cen układają się naszym zdaniem w górę.
EBC z podwyżką o 25pb. Kolejna zapowiedziana w lipcu.
Zgodnie z oczekiwaniami, EBC zdecydował się wczoraj na podwyżkę stóp o 25pb. Christine Lagarde nie pozostawiła ekonomistom zbyt wiele wolności w kwestii prognozy kolejnego ruchu. Zapowiedziała bowiem lipcową podwyżkę stóp. Głównym argumentem za takim scenariuszem są najnowsze projekcje analityków banku - głównie te, dotyczące inflacji bazowej.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Litwiniuk (RPP): Obietnice wyborcze mogą być negatywne dla inflacji, a brak zmian CPI mdm w maju jest istotny - ocenił członek RPP w TOK FM (podajemy za PAPbiznes).
∙ Polska: "Mając na uwadze wyniki kontroli wykonania budżetu państwa w latach 2020-2022, jak również wyniki innych kontroli realizacji zadań państwa finansowanych poza ustawą budżetową, w tym kontroli finansowania Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, Kolegium Najwyższej Izby Kontroli ocenia negatywnie kierunek zmian w systemie finansów publicznych, jakie zaszły w ostatnich latach, a w szczególności redystrybuowanie środków na finansowanie zadań państwa poza ustawę budżetową, w tym w formie skarbowych papierów wartościowych" - napisano w uchwale Kolegium NIK z dnia 7 czerwca 2023 r., w sprawie opinii w przedmiocie absolutorium dla Rady Ministrów za rok 2022 (podajemy za PAPbiznes).
∙ USA: Produkcja przemysłowa odnotowała wynik lekko gorszy od prognoz (-0,2% m/m). Co ciekawe jednak, negatywna niespodzianka została wygenerowana poza przetwórstwem przemysłowym (górnictwo, dystrybucja mediów). Samo przetwórstwo zdołało lekko wzrosnąć (+0,1%). Zmiany produkcji w przekrojach towarowych są dość równo rozłożone z wyjątkiem materiałów dla budownictwa, gdzie od 2 miesięcy notowane są spore wzrosty (+0,6%). Porównanie z niezłymi danymi z rynku domów narzuca się samo.
Szerszy obrazek pozostaje bez zmian. Produkcja całkowicie straciła impet, a wzrosty roczne oscylują wokół zera. Biorąc pod uwagę globalne trendy i przetasowania sektorowe nie oczekujemy tu poprawy. Cykl zapasów musi się dopełnić, wyższe stopy procentowe zebrać swoje żniwo.
∙ USA: Sprzedaż detaliczna zaskoczyła na plus i kontynuowała wzrosty w ujęciu miesięcznym. Obecna dynamika nominalna zbliżona jest do dłuższego trendu. Porównania roczne nie pozostawiają jednak wątpliwości, że te zmiany są wyraźnie wolniejsze niż przed rokiem.
Po uwzględnieniu zmian cen wolumen sprzedaży jest w trendzie spadkowym od połowy 2022 roku, co jest bardziej spójne z alternatywnymi miarami sprzedaży, rosnącym zadłużeniem na kartach kredytowych oraz - mimo wszystko - gorszymi nastrojami konsumentów. Obniżenie inflacji powoli jednak zmienia trajektorię realnych dochodów rozporządzalnych, co powinno być wsparciem dla konsumenta. Nie ulega też wątpliwości, że przynajmniej część gospodarstw domowych mocno ostatnio zyskała na wycenie aktywów (giełda). Ciekawe miesiące przed nami.
∙ USA: Rynek pożył wczoraj przede wszystkim danymi z rynku pracy, gdzie odnotowano wzrosty nowych rejestracji bezrobotnych. Trend jest lekko wzrostowy od pewnego czasu, ale być może ostatnie tempo pogorszenia jest po raz kolejny falstartem. Tym razem na tapecie jest temat związany z ze zwyczajowymi przestojami fabryk samochodowych, które pojawiły się dla odmiany wcześniej niż zwykle (poprawki sezonowe mają z tym problem). Tak czy inaczej, rynek pracy bardzo powoli się rozluźnia.