01/19/24
O inflacji, inaczej niż zwykle
Kalendarz makro nie rozpieszczał nas w czwartek, stąd postanowiliśmy uciec od bieżących tematów i skupić się na czymś zupełnie innym. Dzisiaj zapraszamy do zgłębienia tematyki pomiaru inflacji za pomocą innowacyjnych metod. Co słychać na rynkach? Całkiem dobrze. Złoty i polskie obligacje zyskiwały wczoraj pomimo wzrostów dochodowości na rynkach bazowych. Lepsze nastroje towarzyszyły również inwestorom na rynkach akcji.
Co nas dzisiaj czeka?
Przed południem GUS zaraportuje grudniowy wskaźnik PPI. Naszym zdaniem uplasuje się on na poziomie -5,7% r/r, konsensus zakłada spadek o 5,4% r/r. Poza tym kolejne wystąpienie będzie miała szefowa EBC Lagarde.
Po południu poznamy raport Uniwersytetu Michigan mierzący oczekiwania inflacyjne oraz nastroje konsumentów w styczniu. Napłyną także dane z USA o sprzedaży domów na rynku wtórnym (za grudzień). Tydzień zakończymy wypowiedzią Daly z Fed.
Dane skanowe, czyli w oczekiwaniu na przełom w liczeniu inflacji CPI
Wskaźniki cen mierzące rozmiar inflacji są jednymi z najważniejszych, najbardziej oczekiwanych i komentowanych informacji gospodarczych. Ważne zatem jest, aby pomiar był jak najmniej obciążony i tym samym jak najbardziej precyzyjny. Na całym świecie mierzeniem inflacji zajmują się przede wszystkim krajowe urzędy statystyczne, a czasami pomiar ten wspomagają banki centralne (np. w Polsce Narodowy Bank Polski mierzy i publikuje tzw. inflację bazową). My w dzisiejszym tekście przybliżymy pokrótce jak robi to Główny Urząd Statystyczny, ale głównym naszym celem jest przybliżenie jednej z dwóch alternatywnych metod pomiaru: danych skanowanych. To jest przyszłość proszę państwa.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Najnowsze, styczniowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań konsumentów w kierunku nieco wyższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych GUS. (PAP)
Ponadto podano, iż w styczniu odnotowano poprawę zarówno bieżących, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
∙ Polska: Joanna Tyrowicz wciąż pozostaje największym jastrzębiem w Radzie.
∙ Polska: Można raczej założyć, że stopy procentowe w Polsce nie zostaną obniżone tak szybko jak oczekują tego analitycy rynku finansowego i zostaną dłużej utrzymane na tym poziomie, na którym są obecnie - ocenił w wywiadzie dla portalu 300gospodarka .pl członek RPP Ludwik Kotecki. (PAP)
∙ USA: Dane z rynku nieruchomości za grudzień okazały się lepsze od oczekiwań. Zezwolenia na budowę wyniosły 1,495 mln, zaś rozpoczęte budowy uplasowały się na 1,46 mln. Patrząc na poniższy wykres można dojść do wniosku, iż powróciliśmy do bardziej naturalnych poziomów po pandemicznej górce. W kontekście wysokości stóp procentowych wydaje się, że jest to całkiem niezły wynik.
Lepiej radzi sobie wciąż rynek pracy, z którego dane wczoraj zaskoczyły na plus. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła tylko o 187 tys., konsensus zakładał zwyżkę o 207 tys. Trzeba mieć na uwadze, iż są to wskaźniki odsezonowane.
∙ USA: Senat USA przegłosował w czwartek prowizorium budżetowe gwarantujące finansowanie państwa do 1 marca, na dzień przed wygaśnięciem obecnego budżetu. Aby uniknąć zamknięcia urzędów federalnych, ustawę wciąż musi przyjąć Izba Reprezentantów, która ma się nią zająć jeszcze w czwartek. (PAP)