03/22/24
Wreszcie koniec tygodnia
Sporo się wczoraj działo, więc i dzisiejszy poranny raport jest dość obfity. SNB (Szwajcaria) zdecydował się na obniżkę stóp procetnowych o 25pb co było sporą niespodzianką. Poznaliśmy też PMI z Europy i USA oraz krajowe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej i o nich też piszemy.
Dziś dzień nieco spokojniejszy. Moody's podejmie decyzję w sprawie krajowego ratingu (nie spodziewamy się zmian). GUS poda dane o koniunkturze przedsiębiorstw. NBP natomiast opublikuje dane o podaży pieniądza M3 w lutym. Nasza prognoza w tym ostatnim zakresie to 7,3% r/r. Akcja kredytowa powoli rozkręca się, a czynnik ten będzie stawał się w kolejnych miesiącach coraz istotniejszy. Poza Polską relatywnie mało danych - jedynie inflacja z Japonii i Ifo z Niemiec.
Stopy w Szwajcarii (SNB): odwagi, odwagi!
Wczorajsze posiedzenie banku centralnego skończyło się zaskoczeniem - stopy procentowe zostały obniżone o 25pb do 1,50%. Było dość jasne, że niebawem będą cięcia, ale ich przyspieszenie jest pewnym zaskoczeniem, lecz trudno polemizować, iż warunki do rozluźnienia monetarnego zostały zrealizowane z nawiązką.
Spójrzmy na projekcję banku. Ścieżka inflacyjna została znacząco obniżona i mieści się w okolicach środka przedziału w który celuje SNB (0-2%). Żaden bank centralny nie będzie - z wielu powodów - celował jednak w jak najniższą inflację, bo również nie ma to większego sensu i niepotrzebnie dusi aktywność gospodarczą. Samo obniżenie ścieżki inflacji to efekt niższego punktu startowego (ale nie bazy statystycznej - bank wskazuje jednoznacznie na wyhamowanie rozpędu procesów cenowych), ale też słabszej aktywności gospodarczej oczekiwanej w przyszłych kwartałach. W komunikacie dodatkowo czytamy, że realna aprecjacja franka (i wynikający stąd wiatr w oczy wiejący eksporterom) miała również niebagatelne znaczenie w podejmowaniu decyzji. Wreszcie, zwróćmy uwagę na specyfikę prezentacji projekcji. Pokazuje ona szerszej publiczności co następuje: patrzcie, ścieżka inflacji z niższymi stopami nadal spełnia nasze założenia dotyczące stabilności cen i realizuje mandat banku centralnego - dlatego mogliśmy obniżyć stopy. Naszym zdaniem to bardzo klarowna i efektywna droga do komunikacji z Müllerem i Meinerem*.
* to najpopularniejsze nazwiska w Szwajcarii
W komunikacie SNB jednoznacznie wskazuje, że ryzyka dla aktywności gospodarczej rozkładają się w dół. Naszym zdaniem jest to również ewidentne w samej ścieżce projekcji inflacyjnej. Na kolejnym posiedzeniu - za kwartał - oczekujemy kolejnej obniżki stóp procentowych.
Tytuł tekstu nawiązuje do kunktatorskiego podejścia EBC do obniżek stóp procentowych, które można podsumować tak: nie chcemy być pierwsi. Cóż - już nie będą.
Koniunktura w Europie: lepiej
Koniunktura mierzona wskaźnikiem PMI jest już spójna ze stagnacją lub leciutkim wzrostem (dla optymistów). To niby mała, ale jednak znacząca zmiana w klimacie recesyjnym, który panował w Europie w ubiegłym roku. Kluczowa jest pozytywna trajektoria zmian. Ewidentnie coś drgnęło w europejskich gospodarkach.
Kilka obserwacji wydaje się szczególnie istotnych. Po pierwsze, poprawia się sytuacja w przemyśle (ale w mniejszym stopniu dotyczy to Francji i Niemiec, a w większym peryferiów). Po drugie, usługi wyszły już nad kreskę, a więc ten sektor zaczyna ponownie napędzać gospodarkę. Niewykluczone, że jest tu łącznik z poprawą dynamik realnych dochodów rozporządzalnych uzyskanych głównie przy wsparciu niższej inflacji. Po trzecie, nadal rośnie zatrudnienie. Po czwarte, obserwujemy dalszą stabilizację kosztów, ale inflacja w sektorze usług wciąż plasuje się powyżej długoterminowego trendu. Po piąte i chyba najciekawsze, kończy się okres zrzucania zapasów przez firmy. Niewykluczone, że przy kontynuacji lekkiego ożywienia znów wróci popyt na odbudowę stanów magazynowych. To naszym zdaniem ważny element świadczący o tym, że spadki cen towarów nie będą już napędzały dezinflacji w 2024 roku. Jednocześnie oczekiwania na kolejne 12-miesięczy pozostają optymistyczne. To pozytywne informacje z punktu widzenia polskiej gospodarki. Z punktu widzenia polityki pieniężnej w Eurolandzie oznacza to, że raczej trudno będzie na obniżki stóp wcześniej niż w czerwcu. Naszym zdaniem nie warto też obstawiać specjalnie gwałtownego cyklu obniżek. Nasza prognoza 100pb cięć wydaje się nadal rozsądnym kompromisem.
PS. Analogiczne wskaźniki opublikowane w USA wskazują, że mamy tam do czynienia po prostu z kontynuacją umiarkowanego wzrostu gospodarki (ruchy indeksów PMI o dziesiąte części punkta procentowego w jedną czy drugą stronę są nieistotne z perspektywy tej oceny).
Dobra sprzedaż, słabsza budowlanka
Choć zarówno sprzedaż detaliczna jak i produkcja budowlano-montażowa odchyliły się od naszych jak i konsensusowych prognoz, to trudno przyznać, żeby w tych danych działo się coś nadzwyczajnego. Główny aspekt, który warto odnotować na plus to przyzwoity wynik sprzedaży detalicznej. Można się już przyzwyczajać do coraz silniejszych sygnałów poprawy w konsumpcji, bo z miesiąca na miesiąc powinno ich być więcej.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ MF: Ministerstwo Finansów proponuje od 2025 roku obniżenie i uproszczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - poinformował na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Dla rozliczających się wg skali podatkowej składka ma wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Koszty proponowanych przez MF zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców szacowane są na 4-5 mld zł.
∙ MF: W związku z wydatkami na obronność i zdrowie przestrzeń fiskalna na wydatki w 2025 r. ulega zawężeniu - poinformował na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański.
∙ Polska: Rząd zaproponuje bon senioralny w maksymalnej wysokości 2150 zł, dla osób powyżej 75 roku życia - poinformowała na briefingu minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Bon senioralny będzie zaadresowany do osób powyżej 75 roku życia. Jest to świadczenie pozwalające na sfinansowanie usług wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora. (PAP Biznes)
∙ Wielka Brytania: Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25%.
∙ Turcja: Bank centralny Turcji (CBT) podniósł o 500 pb. benchmarkową, jednotygodniową stopę repo do poziomu 50%.