W poniedziałek pisaliśmy, że ten tydzień zdominowany będzie przez dane o inflacji. Wówczas mieliśmy na myśli głównie Polskę i Stany Zjednoczone, niemniej ciekawe dane pod tym względem nadeszły również z Czech. Analizujemy je w dzisiejszym tekście zastanawiając się czy mogą one wpłynąć na ścieżkę stóp procentowych.
Co nas dzisiaj czeka?
Danie dnia to dzisiaj bez wątpienia inflacja CPI z USA (oczekiwany spadek do 3,1% oraz stabilizacja bazowej na 3,4%). Poza tym poznamy tygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych. W dalszej części dnia wystąpienia bankierów centralnych z Fed: Bostic, Musalem.
Czechy: Inflacja niespodziewanie w celu
Zgodnie z opublikowanymi wczoraj danymi inflacyjnymi za czerwiec, czeski CPI spadł z 2,6% r/r do 2% r/r. Była to spora niespodzianka, bo konsensus rynkowych prognoz wskazywał na 2,5% r/r. Podobnych okolic (2,4% r/r) spodziewali się też analitycy CNB w swoich prognozach z ostatniej projekcji. Tymczasem inflacja wylądowała idealnie w celu (cel w Czechach jest pół pp niżej niż w Polsce), co w naszej ocenie upewni czeski bank centralny w dalszej potrzebie obniżek stóp.
Porównując wyniki poszczególnych kategorii z prognozami CNB widać, że główne źródło „pomyłki” tkwiło w cenach paliw. Nie powinno być to o tyle zaskoczeniem, że mówimy tu o prognozach CNB z ostatniej edycji czeskiego odpowiednika Raportu o Inflacji, który został opublikowany w maju. Zaskoczenie w dół (w porównaniu do prognoz CNB) w cenach paliw widzieliśmy już miesiąc temu, tym razem się ono pogłębiło. Główną rolę odgrywają tu założenia dot. kursu czeskiej korony i globalnych cen paliw.
Źródło: https://www.cnb.cz/en/public/media-service/the-cnb-comments-on-the-statistical-data-on-inflation-and-gdp/Inflation-returns-to-the-CNBs-2-target-in-June-2024/
Drugim źródłem zaskoczenia (w porównaniu do prognoz czeskiego banku centralnego) były inflacja bazowa i co za tym idzie też inflacja zależna od polityki pieniężnej. Inflacja bazowa, jak napisano w komentarzu CNB po danych: spada już drugi rok z rzędu, odzwierciedlając nie tylko niski wzrost cen zagranicznych, ale także przedłużające się spowolnienie popytu krajowego, wynikające częściowo z restrykcyjnej polityki pieniężnej CNB. Sprzyja to spadkowi marż producentów, sprzedawców detalicznych i usługodawców w stosunku do ich kosztów, przyczyniając się do spowolnienia wzrostu cen towarów, a zwłaszcza usług w czerwcu.
Analizując przyczyny spadku inflacji nie można zapomnieć też o cenach żywności, choć tu analitycy CNB się nie pomylili (a właściwie pomylili się w drugą stronę). To one jednak odpowiadają w głównej mierze za spadki inflacji ogółem jakie obserwujemy w ostatnim czasie w Czechach.
Co to oznacza dla CNB? W komunikacie po ostatnim posiedzeniu pisano: ponieważ stopy stopniowo zbliżają się do neutralnego poziomu, CNB prawdopodobnie spowolni tempo ograniczania restrykcyjności polityki pieniężnej na kolejnych posiedzeniach lub utrzyma stopy na niezmienionym poziomie przez pewien czas. W obliczu zaskoczenia w dół w inflacji, bardziej gołębi scenariusz z dwóch przedstawionych wyżej, czyli obniżki po 25 pb. na kolejnych posiedzeniach, a nie pauza w cyklu, wydaje się być bardziej uzasadniony. Rozsiadamy się więc wygodnie w fotelach i cieszymy z takiego scenariusza - tak bowiem prezentowała się nasza prognoza stóp CNB już od wielu miesięcy.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Kotecki, Litwiniuk i Tyrowicz przeciwko uchwale z 8 maja w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania założeń polityki pieniężnej na rok 2023 - podano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. (PAP)
∙ Polska: Ministerstwo Finansów na przetargu zamiany sprzedało pięć serii obligacji (OK0426, PS0729, WZ1129, DS1034 i IZ0836) za 4.455,585 mln zł, a odkupiło trzy serie (PS1024, PS0425 i WZ0525) za 4.281,025 mln zł - podał resort finansów w komunikacie. (PAP)
∙ Polska: Bez ingerencji politycznych rynek mieszkaniowy w Polsce sam się wyreguluje i wznowi cykl rozwoju - ocenia naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości Departamentu Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek. Ekonomista nie spodziewa się znaczących spadków cen nieruchomości. (PAP)
∙ Polska: Projekt rządowego programu "Kredyt mieszkaniowy #naStart" ma zaraz po wakacjach trafić do parlamentu - poinformował w środę w Senacie wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak. Dodał, że resort chce, żeby ustawa została uchwalona w tym roku, a program wszedł w życie 15 stycznia 2025 r. (PAP)
∙ Polska: Ministerstwo Finansów jest w trakcie konsultacji z branżami ws. zmian w podatku akcyzowym, po ich zakończeniu przedstawi szczegóły - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu finansów. (PAP)
∙ Polska: W świetle lipcowej projekcji inflacji w 2025 r. może pojawić się przestrzeń do dyskusji o obniżkach stóp proc. w Polsce, a jeżeliby do tego doszło, to ostrożne podejście nakazywałoby, żeby ewentualne cięcia nie były zbyt duże - powiedział PAP Biznes członek RPP Cezary Kochalski. (PAP)