Żaden z kandydatów nie przekroczył progu 50%. Druga tura za 2 tygodnie. W tym tygodniu spora porcja nowych danych: świeże dane inflacyjne z Europy, wskaźniki koniunktury oraz rynek pracy w USA. Macron i Merkel spotkają się dziś, aby omówić możliwości osiągnięcia szybszego kompromisu w sprawie unijnego funduszu odbudowy.
W niedzielę odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Żaden z kandydatów nie przekroczył progu 50% - za 2 tygodnie czeka nas więc druga tura, w której, jak wskazują sondaże, zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.
Wg sondażu late poll, przeprowadzanego przez IPSOS dla telewizji, Andrzej Duda uzyskał 42,9% głosów, natomiast Rafał Trzaskowski 30,23%. Na dalszych miejscach znaleźli się Szymon Hołownia (14%), Krzysztof Bosak (6,9%), Władysław Kosiniak- Kamysz (2,5%), Robert Biedroń (2,3%) i pozostali kandydaci. Dane PKW z 87,16% obwodów wskazują na większą dysproporcję głosów między A. Dudą a R. Trzaskowskim (odpowiednio 45,24% i 28,92%). Do PKW spływać będą jeszcze dane z większych miast, co powinno zmniejszać tą różnicę. Sugerują one jednak, że przewaga urzędującego prezydenta nad kontrkandydatem, może być nieco większa niż wskazywały sondaże late poll. Nie zmienia to faktu, że za 2 tygodnie odbędzie się druga tura, a wyniki pierwszej, i przeprowadzane po niej sondaże, wskazują na rezultat bliski rzutowi monetą.
Kurs walutowy nie zareagował na wynik wyborów. Obecnie głównym tematem na rynkach finansowych jest wzrost zachorowań na COVID-19 w USA, który znacząco przyspiesza w stanach generujących ponad 10% amerykańskiego PKB. Stąd spadki na giełdzie, słaby EURUSD oraz powrót EURPLN w okolice 4,47.
Dziś inflacja w Niemczech i spotkanie Merkel-Macron
Dziś przez cały dzień spływać będą inflacje w Niemczech. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na stabilizację inflacji na poziomie 0,6% r/r (CPI) oraz 0,5% r/r (HICP). Z kolei spotkanie Merkel-Macron ma dotyczyć możliwości przekonania dotychczas nieprzekonanych krajów UE do poparcia funduszu i w szczególności jego wielkości oraz proporcji pożyczek i grantów. O 11:00 poznamy odczyt koniunktury ESI za czerwiec (ciekawsze są szczegóły niż sama liczba).
Kolejne dni...
To przede wszystkim publikacja inflacji CPI dla Polski (wtorek 10:00). Odczyt inflacji uplasuje się naszym zdaniem bardzo blisko poprzedniego odczytu 2,9% r/r, obniży się inflacja bazowa. W środę zobaczymy PMI dla Polski (9:00). Szacujemy poprawę koniunktury do 46,1pkt.
W środę zobaczymy też finalne dane o przemysłowych indeksach PMI dla strefy euro oraz świeże indeksy dla regionu, w tym dla Polski. Wcześniej – bo w nocy – spłyną finalne dane o PMI w przemyśle Chin i Japonii. Finalne dane dla usług zobaczymy w piątek. USA opublikują w tym tygodniu tylko przemysłowy ISM (środa). Oczekiwany jest wzrost w okolice tuż poniżej 50pkt. Środa będzie również dniem publikacji wskaźnika ADP dla amerykańskiego rynku pracy za czerwiec. Mediana oczekiwań opiewa na 3,5mln miejsc pracy (poprzednio -2,5mln). Analogon w postaci czwartkowych (tak – nie ma pomyłki, piątek jest dniem wolnym w USA) danych NFP ustawiony jest na 3 mln nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym (3,1 mln łącznie z sektorem publicznym) oraz spadek stopy bezrobocia do 12,3% z 13,3% przed miesiącem.