Najważniejszy przystanek tego tygodnia już dziś - GUS opublikuje dane o PKB za 2 kw. Od samego wyniku (odczyt flash wskazywał na -8,2% r/r) ciekawsza będzie jego struktura.
Spodziewamy się dwucyfrowego spadku konsumpcji, nieco większego spadku inwestycji przy silnym wspomaganiu ze strony spożycia publicznego oraz podobnym do niego (w zakresie kontrybucji) udziale eksportu netto. Ponadto opublikowane zostaną dane o sierpniowej inflacji w Niemczech - odczyt pozostanie niski, w w całej strefie euro oczekiwany jest silny spadek inflacji bazowej m. in. z uwagi na odłożone wyprzedaże odzieży i obuwia. W nocy opublikowano PMI dla chińskiego przemysłu i usług, które utrzymały się na praktycznie niezmienionych poziomach. W piątek poznaliśmy dane o dochodach Amerykanów, które wzrosły o 0,4% m/m przy oczekiwanym przez rynek zmniejszeniu się o 0,2% m/m.
Wtorek
Dzień koniunktury w przemyśle i inflacji. Polski PMI powinien podążać w ślad za europejskimi wskaźnikami, które lekko obniżyły się w sierpniu (znamy odczyty flash, jutro potwierdzenie tych danych). Oczekujemy spadku do 50,9 pkt - negatywnie rzutuje sentyment w Europie, choć krajowa produkcja przemysłowa nie daje powodów do pesymizmu. Poznamy też indeks koniunktury ISM w amerykańskim przemyśle, gdzie oczekiwany jest podobny poziom nastrojów, co przed miesiącem (54 pkt). Optymistycznie nastraja amerykański PMI w przemyśle, który sugerował wzrosty zatrudnienia z powodu rosnącej ilości zamówień (dziś finalny odczyt). Polska inflacja powinna kontynuować spadek w sierpniu, choć już w zdecydowanie wolniejszym tempie. Oczekujemy (wreszcie!) obniżenia się inflacji bazowej. Dokładną prognozę odczytu podamy po południu.
Środa
Jak co miesiąc, przed piątkowymi danymi o rynku pracy w Stanach, wcześniej zostanie opublikowany odczyt zmiany zatrudnienia wg ADP. Oczekiwany jest wzrost zatrudnienia o 1,2 mln osób. Może on jednak nie przykuwać aż takiej uwagi ze względu na m.in. zeszłomiesięczne istotne rozbieżności odczytu od oficjalnych danych (BLS). Tego samego dnia opublikowane zostaną też zamówienia w amerykańskim przemyśle za lipiec (zamówienia na dobra trwałe sprawiły pozytywną niespodziankę) i Beżowa Ksiega Fed.
Czwartek
Odczyty koniunktury w usługach w Europie powinny potwierdzić spadki nastrojów widoczne we wskaźnikach flash. Choć PMI w amerykańskich usługach sugerował istotną poprawę nastrojów, konsensus wobec publikowanego w czwartek indeksu ISM w usługach jest bardziej zachowawczy - oczekiwany jest spadek z 58,1 do 57,1 pkt.
Piątek
Dzień rozpocznie się od publikacji danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle. Uwaga skupiona będzie jednak głównie na publikowanych o 14.30 danych z amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwany jest wzrost zatrudnienia na nieco niższym poziomie niż przed miesiącem (konsensus: 1,4 mln, lipiec: 1,763 mln), co powinno prowadzić do dalszych spadków stopy bezrobocia (do konsensusowego 9,9%). Wszystko co potwierdza trend poprawy sytuacji na rynku pracy zostanie odebrane pozytywnie.
PMI w Chinach bez większych zmian...
...ale przy korzystnych nastrojach rynkowych inwestorzy mogą zwrócić uwagę na trendy. Te pozostają bardzo korzystne i gospodarka chińska - przynajmniej wg. wskaźników koniunktury - funkcjonuje już normalnie, a nawet lepiej niż przed pandemią.