Wczorajsze posiedzenie RPP nie przyniosło zmian w polityce pieniężnej. Nie spodziewamy się też zmian na kolejnych posiedzeniach. Dziś śledzić można dane o koniunkturze w usługach.
Finalne odczyty europejskich PMI w usługach nie powinny dziś zaskakiwać - znamy już wstępne dane, które wskazywały na pogorszenie nastrojów wraz z nowym zestawem listopadowych restrykcji. W Europie poznamy dziś również sprzedaż detaliczną w strefie euro (oczekiwania +0,8% m/m) - ma już jednak głównie walor historyczny (to odczyt za październiku).
W Stanach natomiast uwagę przykuje indeks ISM w usługach. Oczekiwane jest nieznaczne pogorszenie wskaźnika (konsensus to 56 punktów, wobec wyniku 56,6 pkt. w poprzednim miesiącu). Względna stabilizacja koniunktury w amerykańskich usługach, to efekt dużo mniejszej skali obostrzeń. Dziś poznamy też dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych - ostatnie odczyty wskazywały na pogorszenie sytuacji rynku pracy w Stanach (większe przyrosty bezrobotnych), śledzić będziemy więc, czy ta tendencja się utrzyma.
Zdarzyło się wczoraj
Bez zmian stóp NBP
RPP wczoraj nie zaskoczyła i pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Choć na decyzję przyszło czekać wyjątkowo długo (16:15), to nie przyniosła ona żadnych zmian w polityce pieniężnej.
Zasadniczo nie zmienił się też komunikat. Rada odnotowała dobre dane za PKB za 3kw., jednocześnie podkreślając, że w związku z pandemią i restrykcjami PKB w wielu krajach obniży się w 4kw. Zdaniem Rady w przyszłym roku nastąpi ożywienie, choć poziom PKB będzie niższy niż przed pandemią. Zauważana została również poprawa nastrojów na rynkach po informacjach na temat szczepionek. Niezmienne natomiast pozostają zdania o skupie obligacji przez NBP. Bez zmian pozostaje również zdanie o kursie walutowym (Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP.)
Jak pisaliśmy wczoraj w zapowiedzi posiedzenia RPP, Rada powiedziała już wszystko na wiele miesięcy. Najbliższe posiedzenia również nie powinny przynosić ani większych niespodzianek, ani zmian w polityce pieniężnej. Wypowiedzi członków Rady po ostatnim posiedzeniu wskazywały, że nie jest rozważane obniżenie stóp poniżej obecnego poziomu. Jednocześnie, scenariusz zacieśnienia polityki w obecnych warunkach również jest bardzo odległy.