Te dane poznamy o 10:00. Nie będzie w nich jednak szczegółów a z grubsza wiemy co jest grane po ogłoszonych już wynikach całego roku. Stąd też ciekawsze będą naszym zdaniem dane inflacyjne z Czech i Węgier.
GUS opublikuje szybki szacunek PKB za 4. kw. 2020 r. Znamy już dane za cały 2020 r (spadek o 2,8% r/r). Sugerują, one, że odczyt powinien plasować się w przedziale od -2,9%r/r do -3,1% r/r. My jesteśmy nieco bardziej optymistyczni. Szacujemy, że PKB za 4. kw. wyniesie -2,8% r/r (różnica z danymi GUS wynika m.in. z wyższego szacunku eksportu netto, który mógł poprawić się pomiędzy kolejnymi iteracjami badania). Nawet jeśli pozytywna niespodzianka się pojawi, nie będziemy wiedzieli z czego wynika bo dokładne dane publikowane są dopiero pod koniec miesiąca.
Poza krajowymi danymi śledzić będziemy też publikacje styczniowych inflacji w Czechach i na Węgrzech. Opublikowana zostanie również produkcja przemysłowa w strefie euro za grudzień i indeks Uniwersytetu Michigan obrazujący nastroje amerykańskich gospodarstw domowych.
Nowe prognozy Komisji Europejskiej
Wczoraj KE opublikowała nowe prognozy.
W przypadku PKB nastąpiło przesunięcie akcentów z 2021 na 2022 rok, co oznacza, że KE oczekuje okrzepnięcia ożywienia później niż dotychczas. Prognoza dla całej UE w 2021 roku to 3,7% (wcześniej 4,1%) oraz 3,9% w 2022 roku (wcześniej 3,0%). Łatwo zauważyć, że to łącznie "więcej" wzrostu w latach 2021-22 niż zakładano wcześniej.
W przypadku Polski prognoza na 2021 rok opiewa na 3,1% (wcześniej 3,3%) zaś na 2022 rok KE oczekuje 5,1% wzrostu (poprzednio 3,5%). Łącznie to więcej niż w poprzedniej prognozie. Z rozłożeniem akcentów pomiędzy 2021 i 2022 zgadzamy się, ale mimo wszystko uważamy, że KE jest nadmiernie pesymistyczna względem prognozy na 2021 rok. Prognozujemy 3,8% dynamikę PKB.
W przypadku inflacji KE łącznie delikatnie podniosła prognozę na 2021-2022 roku i obecnie średnia inflacja ma wynieść 1,5% (w poprzedniej rundzie 1,4%). Dla Polski KE prognozuje spadek średniej inflacji w 2021 roku do 2,3%, a następnie rozpędzenie do 2,9%. Choć to nie krajowa miara cen, lecz HICP uważamy, że KE nie doszacowała inflacji, zwłaszcza w 2022 roku. Jest to po części spójne ze dość niską prognozą PKB na 2021 rok (i późniejszym domykaniem luki popytowej).
Dokładny opis prognoz we wszystkich przekrojach można znaleźć tutaj:
USA: bez wyraźnych postępów w tygodniowych danych na rynku pracy
Najnowsze dane tygodniowe z amerykańskiego rynku pracy nie wskazują, aby w poprzednim tygodniu doszło do znaczących postępów w zakresie stopy bezrobocia. Liczba po raz pierwszy rejestrujących się bezrobotnych cały czas zbliżona jest to 800 tys. i tylko delikatnie spada. Wykorzystanie dodatkowych świadczeń PUA i PUEC rośnie, co samo w sobie nie jest sygnałem pogorszenia na rynku pracy, lecz raczej odzwierciedla trend ponownych aplikacji po te formy wsparcia po podniesieniu jego skali; to wsparcie dochodów rozporządzalnych osób bezrobotnych.