OECD zaprezentowało wczoraj nowe prognozy dla gospodarki globalnej. Prognozowane ścieżki PKB poszły w górę za sprawą przeprowadzanych szczepień, lepszej obserwowanej aktywności gospodarczej i wprowadzanych pakietów fiskalnych (więcej poniżej). Dziś najważniejszym punktem dnia będzie amerykański CPI.
Inflacja w Stanach za luty (zdaniem prognozy konsensusu) powinna wynieść 1,6% r/r (przy 1,4% r/r w styczniu). Trudno oczekiwać by zmieniła ona dotychczasową retorykę przedstawicieli Fed - wzrosty inflacji po otwarciu gospodarki będą tymczasowe, a Fed będzie cierpliwy w odchodzeniu od stymulacji monetarnej. Można jednak także śmiało spodziewać się, że dla inwestorów będzie to bardzo ważny odczyt, zwłaszcza w kontekście inflacji bazowej.
Ponadto opublikowana zostanie inflacja w Czechach za luty i styczniowa produkcja przemysłowa we Francji.
Prognozy OECD w górę
Prognoza globalnego PKB wzrosła do 5,6% r/r w 2021 roku (wzrost o 1,4 pp w porównaniu do grudniowych prognoz). W 2022 globalny PKB zdaniem OECD będzie rósł o 4% r/r (+0,3 pp. w porównaniu do poprzednich prognoz). Poprawa perspektyw wzrostu nie rozkłada się jednak równomiernie między krajami – prym wiodą Stany Zjednoczone, gdzie prognoza PKB na 2021 rok wzrosła o 3,3 pp. do 6,5% r/r. Prognoza PKB dla strefy euro, choć również została zrewidowana w górę, to w znacznie mniejszym stopniu. OECD szacuje, że PKB strefy euro wzrośnie o 3,9% r/r w 2021. Wpisuje się to w naszą ocenę dużo lepszych perspektyw wychodzenia z pandemii i odbicia gospodarczego w USA w stosunku do Europy. Te oczekiwania widać też w kursie EURUSD.
Głównym powodem podniesienia prognoz PKB w USA są wprowadzone pakiety fiskalne. W sumie (jak podaje OECD) warte są one 1,8 bln USD (8,5% PKB).
Model makroekonomiczny wykorzystywany przez OECD wskazuje, że pakiet może podnieść amerykański PKB średnio o 3-4 pp. w pełnym roku funkcjonowania pakietu (2. kwartał 2021 roku do 1. kwartału 2022). Wzrost aktywności w Stanach powinien również skutkować wzrostem popytu w innych krajach, co będzie podnosić tamtejszy PKB. Model wskazuje, że amerykański pakiet fiskalny może skutkować wzrostem PKB w Kanadzie i Meksyku o około 0,5 - 1 pp. PKB strefy euro dzięki amerykańskiemu pakietowi może wzrosnąć o około 0,3 - 0,4 pp. Nie ma szacunków dla Polski, ale nie będzie dużym błędem założenie, że podobnej skali podbicia PKB (lub nawet nieco większej) można spodziewać się w kraju (efekt bezpośredni z USA oraz pośredni przez strefę euro). Przedstawiane poniżej szacunki (wykres) różnią się w zależności od zakładanego zachowania konsumenta (czy wyda zwiększony dochód niemal natychmiast, czy będzie wygładzał ścieżkę dochodu w cyklu życia - wówczas szacowany wpływ pakietu jest nieco mniejszy).
Źródło: OECD Economic Outlook (link)
Analitycy OECD zwracają uwagę na coraz mniejszy wpływ wprowadzanych ograniczeń (i w efekcie zmniejszenia mobilności) na zmiany aktywności gospodarczej. To tak zwana adaptacja gospodarki, o której pisaliśmy już wielokrotnie. Spadek mobilności o 10 punktów skutkował w drugim kwartale 2020 spadkiem kwartalnego PKB o 2,2 pp (modelowo). Taki sam spadek mobilności w 4kw. 2020 to spadek PKB już tylko o 0,9 pp. Poniższy wykres przedstawia to co niejako widzimy za oknem - społeczeństwa z każdym kolejnym miesiącem nauczyły się funkcjonować w nowych warunkach. Dodatkowo wprowadzane restrykcje są bardziej ukierunkowane na wybrane sektory (zamykanie części usług, a nie powszechny lockdown), co również sprzyja aktywności. Jak wskazują analitycy OECD ekonomiczne koszty obecnych ograniczeń są więc niższe, ale zarazem niższa od oczekiwanej może być też skala odbicia gospodarek (posiłkując się tylko relacją liniową pomiędzy aktywnością, a restrykcjami). Może, ale nie musi z uwagi na możliwe efekty nieliniowe związane z uruchomieniem oszczędności. Nasz pogląd na świat sytuuje się gdzieś pośrodku.
Źródło: OECD Economic Outlook (link)
Odbicie gospodarki po pandemii nastąpi znacznie szybciej niż oczekiwano w poprzedniej rewizji prognoz. W ostatnich miesiącach odnotowano znaczą poprawę globalnych perspektyw gospodarczych. Te optymistyczne nastroje spowodowane są wprowadzeniem skutecznych szczepionek, zapowiedzią dodatkowego wsparcia fiskalnego w niektórych krajach oraz sygnałów, że gospodarki zaczęły sprawniej funkcjonować w nowej, pandemicznej rzeczywistości. Aktywność w wielu sektorach wzrosła i częściowo dostosowała się do ograniczeń związanych z epidemią Covid-19.
Źródło: OECD Economic Outlook (link)
Należy jednak zaznaczyć, że perspektywy wzrostu różnią się w zależności od kraju. Gospodarki rozwinięte (kraje G20) wg. wskazań OECD będą odbijać szybciej. Prognozowany PKB znajdzie się na trendzie sprzed pandemii pod koniec 2022 roku. Gospodarki rozwijające się pozostaną poniżej trendu do końca horyzontu prognozy.
Kluczowe znaczenie ma sprawna organizacja dystrybucji szczepionek na całym świecie. Wiele będzie zależało od wyścigu między szczepionkami a pojawiającymi się wariantami wirusa. Perspektywy wzrostu poprawiłyby się, gdyby produkcja i rozpowszechnianie szczepionek przyspieszyło, byłoby lepiej skoordynowane na całym świecie i wyprzedziło mutacje wirusów. Pozwoliłoby to na szybsze rozluźnienie obostrzeń, a globalne wyniki zbliżyłyby się do prognoz gospodarczych sprzed pandemii. W negatywnym scenariuszu programy szczepień nie zostaną wdrożone na tyle szybko, by obniżyć wskaźniki zarażeń lub nowe odmiany wirusa rozpowszechnią się do poziomu, przy którym potrzebna będzie modyfikacja szczepionki. Sytuacja ta wpłynęłaby na wydatki konsumentów oraz zaufanie przedsiębiorstw, a gospodarka nie osiągnęłaby prognozowanych, wysokich wyników.