Dziś dzień wstępnych odczytów inflacji. Naszym zdaniem krajowa inflacja za marzec wyniosła 3,1% r/r. Ponadto poznamy odczyty z Francji, Włoch, Węgier i strefy euro. Po drugiej stronie Oceanu uwagę skupiać będzie J. Biden, który zaprezentuje szcegóły pakietu infrastrukturalnego (cześć już wyciekła). Ponadto w USA poznamy dane ADP o zatrudnieniu.
Szacujemy, że inflacja wzrosła w marcu do 3,1% (+0,9% m/m). To głównie efekt wyższych cen żywności (przedział +0,7-0,9% m/m), napędzanych cenami mięs, oraz wyższych cen paliw (+6,8-7,2% m/m). Szacujemy, że inflacja bazowa uplasowała się na takim samym poziomie, co przed miesiącem (3,7%). W lutym zostaliśmy zaskoczeni raczej pozytywnie w kategoriach wrażliwych na otwieranie. Marzec to z kolei kolejny miesiąc, w którym podczas zbierania cen gospodarka pozostawała otwarta. Stąd też widzimy – szczególnie po stronie inflacji bazowej – ryzyko w górę. Prawdopodobnie oznacza to również niewielkie ryzyko w górę dla całego odczytu.
Koniunktura w strefie euro w górę
Optymistyczne dane o nastrojach w strefie euro spłynęły z wczorajszych wskaźników koniunktury publikowanych przez Komisję Europejską. Wskaźnik ESI dla UE wyniósł 100 pkt., a dla strefy euro 101 pkt., co oznacza, że koniunktura po raz pierwszy od początku pandemii wróciła w okolice długoterminowej średniej. Prym w poprawie nastrojów wiodły Niemcy (widzieliśmy to też we wstępnych wskaźnikach PMI), gdzie odnotowano poprawę wskaźnika o 7,9 pkt. Wzrósł również wskaźnik oceny przyszłego zatrudnienia (+6,1 pkt.)
Nastroje poprawiły się w każdym z badanych sektorów gospodarki - najsilniej w usługach i sprzedaży detalicznej. Pomagać mogły w tym nadzieje konsumentów (i firm) na skuteczność szczepionek w obliczu wychodzenia z restrykcji. Silniej rosły oczekiwania wobec przyszłego popytu, w mniejszym stopniu sam popyt. Czwarty miesiąc z rzędu wzrósł wskaźnik w przemyśle - polepszyły się zarówno oceny przyszłej jak i obecnej produkcji, odnotowano bardzo niskie stany zapasów.
Polska koniunktura podąża w ślad za poprawą europejskich nastrojów (choć sama poprawa jest nieco mniejsza). Wzrosły wskaźniki we wszystkich sektorach poza budownictwem. Jutrzejszy PMI również powinien wskazać na poprawę krajowego optymizmu.
Zmiany w Narodowym Programie Szczepień
Na wczorajszej konferencji prasowej Minister Zdrowia wraz z Premierem przedstawili nowe informacje oraz zmiany w harmonogramie szczepień w II kwartale. Zdecydowano się zwiększyć liczbę punktów szczepień o nowe kategorie, ale także kadrę kwalifikującą do szczepień oraz wykonującą szczepienia. Uproszczono również podstawę kwalifikacji do szczepienia.
Źródło: opracowanie własne
Planowo do końca II kwartału Polska chce zaszczepić 20 mln osób (wliczając w to już zaszczepionych), a do końca sierpnia - wszystkich chętnych. Wszystko jest oczywiście zależne od podaży szczepień.
Według danych producentów, w kwietniu do Polski ma przyjechać ok. 5 mln dawek szczepionek. A ilości deklarowane sięgają 7 mln.
Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień
Od połowy kwietnia na szczepienie będą mogły rejestrować się osoby z roczników 1962-1973, wedle poniższego harmonogramu. Podejście jest elastyczne - niezarejestrowanie się w dniu etapu rejestracji danego rocznika nie oznacza braku możliwości rejestracji w późniejszym etapie.