Wschodząca nadzieja na pokonanie epidemii, czyli rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 przyspiesza. Po leniwym początku tygodnia dzisiejszy dzień pełen będzie krajowych publikacji - poznamy odczyty produkcji, PPI, przeciętnego zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia za marzec.
GUS opublikuje zestaw danych o 10:00. Prognozujemy wzrost produkcji o 12,5% r/r (konsensus to 11,6% r/r). Za wysoką prognozą przemawia silna baza statystyczna i dodatek jednego dnia roboczego. Wyraźnie przyspieszy też PPI. Nasza prognoza to 4% r/r (konsensus wynosi 3,4% r/r, a dane za luty wskazywały 2% r/r). Po niespodziance w Czechach wyższa prognoza cen producentów nabiera rumieńców. To efekt bazy statystycznej i bieżącego przyspieszenia cen (także w ujęciu bazowym).
Dynamika przeciętnego zatrudnienia wyniesie -1,2% r/r (tu jesteśmy zgodni z konsensusem). Marzec jeszcze nie był miesiącem, w którym mogłyby się ujawnić pełne efekty nowych restrykcji (zamknięte żłobki), choć wcześniejsze obostrzenia mogą negatywnie wpływać na odczyt. Przeciętne wynagrodzenie wzrośnie naszym zdaniem o 5,8% r/r. Solidna poprawa dynamiki r/r (w lutym odnotowano 4,5% r/r) to zasługa bazy z roku poprzedniego. W ujęciu miesięcznym tegoroczny marzec nie odbiegał od wieloletniej normy.
W gospodarce globalnej będzie to natomiast kolejny dzień z raczej pustym kalendarzem (najciekawsza publikacja to CPI w Wielkiej Brytanii i już znamy jej wynik: ceny wzrosły słabiej od oczekiwań).
Zmiany w Narodowym Programie Szczepień
Na wczorajszej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk poinformował o przyspieszeniu procesu szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Zdecydowano się wprowadzić zmianę w rozporządzeniu epidemicznym - od teraz w sytuacji, gdy istnieje ryzyko niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób innych niż te, którym obecnie przysługuje szczepienie. Rozporządzenie to zostało wprowadzone w dniu dzisiejszym (link). Dopytaliśmy jak to będzie zorganizowane. Skierowanie może wystawić obecny na miejscu lekarz:
Rząd poinformował również o kolejnych rocznikach, które zostaną dopuszczone do rejestracji na szczepienie w najbliższych tygodniach. Od 26.04 każdego dnia (z wyjątkiem 2.05) kolejne 2-3 roczniki będą miały możliwość rejestracji na szczepienie, rozpoczynając od roczników 1974-1975. Zgodnie z tą zmianą, do 10 maja wszystkie osoby powyżej 18 roku życia będą miały możliwość rejestracji. Harmonogram rejestracji będzie wyglądać inaczej dla osób, które zadeklarowały chęć szczepienia w formularzu - od 28 kwietnia rejestrować się będą mogły osoby w wieku 30-39 lat, a od 4 maja osoby w wieku 18-29 lat.
Jak w kontekście wczorajszych zmian widzimy potencjalny rozwój programu szczepień i możliwość znoszenia restrykcji? Bez zmian w porównaniu do wczorajszego komentarza, który pozwalamy sobie powtórzyć.
Ekstrapolując obecne tempo szczepień (średnia z ostatnich 7 dni) na kolejne tygodnie pod koniec maja zaszczepionych mogłoby być ponad 40% społeczeństwa, do końca czerwca uzyskano by 55% osób zaszczepionych.
To jednak szacunki bardzo przybliżone i potencjalnie obarczone dużym błędem. Z jednej strony tempo szczepień będzie mogło zmniejszać się przez fakt, że nie całe społeczeństwo chce się szczepić (chęć zaszczepienia wyraża wg sondaży ok. 60% społeczeństwa, patrz np. sondaż dla IBRiS). Problem ten częściowo rozwiązuje dopuszczenie większej ilości osób do systemu, co poprawi jego efektywność, ale mimo wszystko 60% popyt wydaje się na chwilę obecną twardym sufitem. Być może zostaną wprowadzone rozwiązania, które zachęcają do szczepień (paszporty szczepionkowe, ułatwienia w korzystaniu z pewnych usług dla zaszczepionych osób). Z drugiej strony zwiększają się możliwości techniczne – w poniedziałek otwarto pierwsze pilotażowe punkty szczepień powszechnych i punkty drive thru, a w drugiej połowie maja mają ruszyć punkty szczepień w zakładach pracy. Pomagać będzie omówione wyżej rozporządzenie, w myśl którego w przypadku niebezpieczeństwa zmarnowania szczepionki będzie można ją wykorzystać szczepiąc każdego powyżej 18 roku życia. Harmonogram dostaw nie stanowi już istotnego ograniczenia podażowego – do końca kwartału Polska ma dostać ponad 27 milionów dawek.
Wziąwszy powyższe czynniki pod uwagę uważamy, że proces szczepień będzie jednym z argumentów za stopniowym otwieraniem gospodarki w maju. Dziś ma odbyć się konferencja Ministra Zdrowia, dot. przedłużenia obostrzeń epidemicznych. Zgodnie z zapowiedziami A. Niedzielskiego pierwszym krokiem luzowania może być regionalne znoszenie obostrzeń i powrót do szkół dzieci z klas I-III. Następne w kolejce do odmrażania mają być fryzjerstwo, branża kosmetyczna, sklepy wielkopowierzchniowe i hotele. W dalszej kolejności znoszenie restrykcji ma dotyczyć siłowni i restauracji. Nie spodziewamy się jednak by dzisiejsza konferencja przyniosła znaczące luzowanie - opisane powyżej kroki to scenariusz na maj/czerwiec.