Dziś bohater dnia jest jeden - odczyt PKB za 1 kw. Znamy już szybki szacunek GUS, który wskazał na spadek o 1,2% r/r. Nie znamy jednak struktury odczytu i to ona przykuwać dziś będzie całą uwagę. Ponadto rozpoczynający sie tydzień przepełniony jest danymi - naciekawsze to jutrzejsza inflacja i piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. W dzisiejszym raporcie przyjrzeliśmy się piątkowym danym o wydatkach i dochodach Amerykanów, gdzie niespodziankę (w górę) sprawiła bazowa inflacja PCE
Kalendarz na nadchodzący tydzień
Poniedziałek, 31.05.2021
Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie finalny odczyt PKB w Polsce. Odczyt flash wskazał -1,2% r/r (słabiej niż nasza prognoza oraz konsensusu). Poznamy powody, które kryją się za tym lekkim zaskoczeniem. Naturalnym kandydatem są usługi, które w I kw. pozostały pod wpływem restrykcji. Nasz szacunek rocznego wzrostu PKB w 2021 roku pozostaje niezmieniony - wciąż szacujemy 4,7% r/r.
Za nami już odczyty indeksów PMI dla przemysłu oraz usług w Chinach (odpowiednio 51,0 pkt i 55,2 pkt). Przed nami jeszcze inflacyjne dane z Europy - poznamy wstępną inflację CPI dla Niemiec oraz Włoch.
Wtorek, 01.06.2021
Uwaga będzie skupiona na wstępnym odczycie inflacji za maj w Polsce. Naszym zdaniem wzrośnie ona do 4,7% r/r z 4,3% r/r w kwietniu (prognoza konsensusu: 4,8% r/r). Ceny żywności były bardzo umiarkowane, paliwa bez zmian lub lekko na minusie. Inflacja bazowa w naszej opinii pozostanie na poziomie 3,9% r/r. Inflacji powyżej 5% r/r nie będzie w maju, co już pisaliśmy zresztą też przed miesiącem. Jakie mogą wystąpić ryzyka? W górę - jesteśmy w trendzie oraz w czasie stopniowego otwierania gospodarki.
Ponadto poznamy także krajowy PMI dla przemysłu - nasza prognoza wynosi 53,8 pkt. (prognoza konsensusu: 53,5 pkt.). Nastroje przedsiębiorców zasadniczo pozostają bez zmian, podobnie jak bez zmian pozostają nastroje w przemyśle w Europie.
Przemysłowe PMI spłyną do nas także z części krajów Unii Europejskiej oraz USA (znamy już dane flash, finalne odczyty nie powinny przynieść zaskoczeń). Ponadto opublikowana zostanie wstępna inflacja HICP w strefie euro. Za Oceanem poznamy także raport ISM dla przemysłu - konsensus prognozuje lekki wzrost indeksu ISM do 61,0 pkt. z 60,7 pkt. w kwietniu.
Środa, 02.06.2021
Spokojny dzień. Poznamy inflację PPI w strefie euro. W Stanach zostanie opublikowana beżowa księga - raport obrazujący kondycję gospodarczą w USA.
Czwartek, 03.06.2021
Dzień usługowych PMI. Poznamy odczyty z Hiszpanii, Niemiec, Francji, strefy euro oraz USA. W każdym przypadku oczekiwany jest wzrost wskaźników w porównaniu do kwietniowego odczytu - tak wskazywały wstępne szacunki. Ponadto za Oceanem zostanie opublikowany raport ADP przedstawiający szacunkową zmianę zatrudnienia w USA w maju w sektorze prywatnym oraz raport ISM dla usług - konsensus przewiduje wzrost indeksu ISM do 63,5 pkt. z 62,7 pkt. w kwietniu. Jak co tydzień poznamy także dane na temat wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
Piątek, 04.06.2021
Pierwszy piątek miesiąca jest dniem danych z amerykańskiego rynku pracy. Prognozowane są silne wzrosty zatrudnienia (konsensusowe oczekiwania na wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym to + 700 tys. przy +266 tys. miesiąc temu) i spadek stopy bezrobocia (z 6,1% do 5,9%). Kwietniowe odczyty okazały się wielkim zaskoczeniem dla amerykańskich analityków, którzy spodziewali się - podobnie jak teraz - silnych wzrostów zatrudnienia. Niedocenione zostały problemy podażowe z pracownikami.
Ponadto przedstawione zostaną dane o zamówieniach w przemyśle oraz na dobra trwałego użytku. Poznamy także dane ze strefy euro o sprzedaży detalicznej za kwiecień.
Piątek będzie także dniem wystąpień przedstawicieli banków centralnych, w tym szefowej ECB C. Lagarde oraz szefa Fed J. Powella.
Inflacja PCE w górę
Dochody Amerykanów w kwietniu spadły o 13,1% m/m – nie jest to jednak zaskoczenie in minus (prognoza konsensusu była bardziej pesymistyczna i wynosiła -14,8% m/m). Spadek dochodów jest pochodną mniejszego (w porównaniu do marca) wsparcia ze strony amerykańskiego rządu. Czeki były nadal wypłacane, jednak w o wiele mniejszym stopniu niż miało to miejsce miesiąc wcześniej (wtedy zanotowano wzrost dochodów o 20,9% m/m). Do wyniku przyczynił się także spadek wydatków z ubezpieczeń dla bezrobotnych.
Wydatki amerykanów wzrosły zgodnie z oczekiwaniami o 0,5% m/m. Głównym powodem był znaczący wzrost wydatków na usługi – większość wzrostu t0 wydatki usługi, które przez dłuższy czas były ostatnio zamknięte - rekreacja, usługi gastronomiczne i hotelarskie. Ten sam efekt był widoczny w spadku wydatków na towary – społeczeństwo amerykańskie wydawało zdecydowanie mniej na dobra nietrwałe (żywność i napoje). Spadek ten został częściowo przykryty przez wzrost wydatków na dobra trwałe, gdzie wzrost napędzały wydatki na pojazdy mechaniczne oraz części zapasowe.
To co najciekawsze w piątkowym odczycie to inflacja PCE. Bazowa inflacja PCE wyniosła w kwietniu 3,1% r/r (najwyżej od lat 90), przebijając szacunki konsensusu (te wynosiły 2,9% r/r). W ujęciu miesięcznym wzrost również był imponujący – odnotowano +0,7% m/m (po już sporym wzroście w marcu kiedy odnotowano +0,4% m/m). Wśród powodów przyspieszenia wskazuje się problemy podażowe (ograniczona podaż i wysoki popyt przekładały się na wzrosty cen) oraz wzrost cen usług (powrót konsumentów do aktywności i uwolnienie się odłożonego popytu na usługi). Nie spodziewamy się by piątkowy odczyt zmienił istotnie nastawienie Fed. Fed zbiera się do zacieśnienia polityki pieniężnej, ale do tego, poza wysoką inflacją (która będzie traktowana jako tymczasowa), potrzebne będą jeszcze pozytywne zaskoczenia z amerykańskiego rynku pracy.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Prezydent podpisał ustawę w sprawie ratyfikacji decyzji dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.
∙ Europejska Agencja Leków zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat.
∙ NBP: Luzowanie polityki pieniężnej w 2020 roku zwiększy skalę oczekiwanego wzrostu PKB o 1,1 proc. i inflację CPI o 1,0 proc. w 2021.
∙ Nastroje gospodarcze Europejczyków poprawiają się. Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wzrósł w maju do 114,5 pkt. wobec 110,5 pkt. w poprzednim miesiącu. Indeksy nastrojów w biznesie, usługach i w przemyśle również na plus, odczyty na poziomie wyników sprzed pandemii.