Dziś uwaga będzie skupiona na decyzji RPP ws. stóp procentowych. Nie spodziewamy się zmian. Odnotowane natomiast zostaną lepsze dane makroekonomiczne oraz wysoka inflacja. W dzisiejszym dzienniku przyglądamy się założeniom budżetowym przyjętym przez rząd na 2022 rok.
Dziś posiedzenie RPP: bez zmian stóp procentowych
Dzisiejsze posiedzenie RPP nie przyniesie zmian stóp procentowych. Główna stopa pozostanie na poziomie 0,1%. Pojawiają się głosy korekcyjnej podwyżki stóp procentowych o 15pb, jednak naszym zdaniem nie znajdą one większości. Odnotowane zostaną lepsze dane makroekonomiczne oraz wysoka inflacja. W pierwszym przypadku RPP może podkreślać wciąż jeszcze duże zróżnicowanie sektorowe ożywienia oraz niepewność odnośnie rozwoju sytuacji na rynku pracy. W drugim Rada nie znajdzie na razie przesłanek, aby wysoką inflację traktować inaczej niż w sposób przejściowy. Ważkim argumentem w tej sprawie może być ostatnio obniżony poziom oczekiwań inflacyjnych (pisaliśmy o tym ostatnio). Jest prawdopodobnie za wcześnie, aby RPP zmieniła nastawienie do kursu walutowego i operacji strukturalnych, czy zmieniała stopę rezerwy obowiązkowej. Jeśli jednak zmiany się pojawią, będzie to oznaczać dążenie do szybszej normalizacji polityki pieniężnej. Konferencja prezesa Glapińskiego odbędzie się w piątek o godzinie 15:00.
Ostatnia decyzja została ogłoszona o 17:30. Nie jest wykluczone, że dziś również będziemy musieli dłużej poczekać.
O założeniach budżetowych
Rząd przyjął wczoraj założenia makroekonomiczne projektu budżetu państwa na 2022 rok. Zawarte w nich prognozy nie są nowością – szacunki są zgodne z tymi, które przedstawiono pod koniec kwietnia w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.
Rząd zakłada, że w przyszłym roku PKB wzrośnie o 4,3% r/r (to stosunkowo niski szacunek, my szacujemy silniejszy wzrost o 5,2%), a wzrost napędzany będzie m.in. wzrostem konsumpcji (prognoza MF na 2022 to 4,4 % r/r). Istotnie różnimy się również z założeniami w przypadku prognoz stopy bezrobocia. MF szacuje poziom 5,8% na koniec 2022 roku (my obstawiamy okolice 5%). Zakładany jest zerowy wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej w przyszłym roku (bardzo konserwatywnie) i wzrost wynagrodzeń o w gospodarce narodowej o 6,4% r/r. Nie zmieni się natomiast wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej (wskaźnik wyniesie 100), trudno oczekiwać więc powszechnych podwyżek w tym obszarze.
Największa różnica dotyczy jednak szacowanej inflacji. Tu założenia projektu budżetu znacząco rozmijają się z naszymi prognozami. Przyjęty scenariusz zakłada opadanie inflacji w okolice celu inflacyjnego – założono, że średnioroczna inflacja wyniesie 2,8% r/r. My jesteśmy dużo bardziej sceptyczni wobec perspektyw tak szybkiego powrotu inflacji do celu. Szacujemy, że w przyszłym roku inflacja będzie pozostawała w okolicach 4% r/r.
Skala ostrożności założeń budżetowych jest naszym zdaniem wyjątkowo duża. Oznacza to automatycznie ryzyka w dół dla oczekiwanych deficytów budżetowych oraz dla ścieżki długu sektora (zgodnie z Wieloletnim Planem Finansowym Państwa już od 2022 roku miała być ona opadająca). Jak podkreślano w komunikacie, w założeniach nie uwzględniono projektów z tzw. Polskiego Ładu. Tu nie znamy jeszcze szczegółów ustaw, które mają zacząć być przyjmowane na jesień. Zestawiając konserwatyzm założeń budżetowych z szacunkami kosztów "największych projektów" Polskiego Ładu (zmiany w PIT + dopłaty do dzieci 12-36 miesięcy + dopłaty do mieszkań; ostatnio padła kwota około 22 mld zł) można zakładać, że ta kwota okaże się ex post dużo mniej dotkliwa dla szacunków deficytu i długu w 2022 roku.
Pełen zestaw założeń do projektu budżetu państwa można znaleźć pod adresem:
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Eurostat: Zatrudnienie w Polsce, mierzone liczbą osób zatrudnionych, w I kwartale wzrosło o 0,2% r/r i spadło o 0,5% kw/kw.
∙ Eurostat: PKB w strefie euro w I kwartale 2021 r. spadł o 0,3% kw/kw.
∙ Niemcy: Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w czerwcu niespodziewanie się pogorszyło. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup odnośnie wzrostu gospodarczego Niemiec wyniósł 79,8 pkt (prognoza rynku: 86,0 pkt) wobec 84,4 pkt miesiąc wcześniej.
∙ USA: Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w kwietniu wyniosła 9,286 mln wobec 8,288 mln odnotowanych miesiąc wcześniej, po korekcie z 8,123 mln. Rynek pracownika aż bije po oczach: liczba wakatów jest większa niż przed pandemią, a odejścia z pracy z woli pracownika intensyfikują się.