Dziś stosunkowo spokojny dzień pod względem publikacji danych makro. Opublikowana zostanie niemiecka produkcja przemysłowa za lipiec, finalny PKB w strefie euro w II kwartale (wstępny szacunek wskazał na +13,6% r/r) i indeks ZEW. W raporcie przyglądamy się więc rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce.
Polska: Przegląd sytuacji epidemicznej
IV fala powoli nabiera rozpędu, choć statystyki zachorowań są na razie daleko od liczb notowanych jesienią zeszłego roku (uwaga na różne osie na wykresie poniżej). Obecnie odnotowujemy średnio ok. 325 zakażeń dziennie – istotnego wzrostu zakażeń należy się spodziewać w przeciągu najbliższych trzech tygodni (Rada Medyczna w Polsce spodziewa się szczytu fali w październiku).
Zaczynamy już także obserwować wzrosty w liczbie hospitalizacji oraz zajętych respiratorów. Odwrócenie trendu hospitalizacji nastąpiło na początku sierpnia, czyli około miesiąc po statystyce nowych zakażeń. Sytuacja pozostaje daleka od tej notowanej przy poprzednich falach, ale warto mieć na względzie, że to dopiero rozpędzanie fali (niskie liczby to efekty opóźnienia względem zakażeń i wciąż relatywnie niskiej ich liczby).
Dynamika dziennej liczby wykonywanych szczepień przeciwko COVID-19 od dłuższego czasu spowalnia – w szczególności są to szczepienia 1 dawką. Struktura szczepień według wieku również istotnie się nie zmienia - wciąż relatywnie najmniej zaszczepioną grupą są młodzi (można ich też traktować jako grupę z największym potencjałem do dalszych szczepień) . Obecnie mamy w Polsce zaszczepione jest 49% społeczeństwa. Jak pokazują badania oraz przykłady innych krajów, które przechodzą lub przeszły IV falę koronawirusa – szczepionka jest najlepszym sposobem na ograniczenie negatywnych skutków fali.
Wczoraj Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła ocenę wniosku dot. zastosowania dawki przypominającej (twz. trzecia dawka). Wniosek ten dotyczy szczepionki Comirnaty (Pfizer/BioNTech) – dawka ta miałaby zostać przyjęta u osób powyżej 16 roku życia 6 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki oraz u osób, którzy nie osiągnęli odpowiedniego poziomu ochrony po standardowym szczepieniu.
W Polsce wciąż brak sygnałów o planach zastosowania dawki przypominającej dla ogółu zaszczepionych. Dotyczą one na razie tylko osób o obniżonej odporności, ale jak podawał wczoraj „Dziennik Gazeta Prawna” też nie wszystkich - DGP donosiło, że Ministerstwo Zdrowia wykluczy z możliwości otrzymania trzeciej dawki osoby zaszczepione preparatami Astrazeneki oraz J&J (nie ma oficjalnego potwierdzenia wspomnianej informacji). DGP w swoim artykule wskazuje, że badania brytyjskiego Com-Cov potwierdzały, że przyjęcie I dawki szczepionki AstryZeneki a drugiej Pfizera (lub odwrotnie) powoduje zwiększony poziom przeciwciał w organizmie. Skuteczność mieszania szczepionek potwierdzają także wyniki badań projektu Vaccelerate (tu posiłkujemy się wczorajszym artykułem z medonet.pl).
Garść newsów makroekonomicznych
∙ NBP: Wracają konferencje prasowe po posiedzeniach RPP. NBP podał, że konferencja po środowym posiedzeniu odbędzie się w czwartek o 15:00.
∙ Łon: Myślę, że w zakresie polskiej polityki pieniężnej trzeba uczynić wszystko, co tylko możliwe, aby nie utrudnić procesu wychodzenia naszej gospodarki z różnych trudności makroekonomicznych. Uważam, że szczególnie interesujący może być przebieg listopadowego posiedzenia RPP i nic jeszcze nie jest przesądzone. (...) Warto bowiem pamiętać o tym, że pomimo tego, że aktywność gospodarcza się poprawia a stopa bezrobocia spada to obliczane przez GUS wskaźniki nastrojów konsumenckich wciąż kształtują się na ujemnym poziomie. To jest czynnik skłaniający do ostrożności w odniesieniu do postulatów szybkiego rozpoczynania fazy normalizacji polityki monetarnej.
Cały artykuł, z którego pochodzą powyższe cytaty można znaleźć w linku poniżej:
∙ MRPiPS: Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8% - wskazują wstępne dane Ministerstwa. To wyższy wynik niż prognozowaliśmy (nasza prognoza to 5,7%), ale może się on jeszcze zmienić w finalnym odczycie GUS (pod koniec miesiąca).
Stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie co w poprzednim miesiącu. O 13,1 tys. zmniejszyła się liczba zarejestrowanych bezrobotnych. Wzrosła liczba zgłoszonych do urzędu wolnych miejsc pracy (+16,9 tys.).