Czeski bank centralny po raz kolejny podniesie dziś stopy procentowe. Naszym zdaniem zdecyduje się na ruch o 50 pb. Po stosunkowo spokojnym początku tygodnia rozkręca się kalendarz danych - dziś m.in. wstępne inflacje w Niemczech i we Francji, finalny odczyt PKB w USA i liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (również USA). Rozkręcają się też statystyki epidemiczne - liczba zachorowań przekroczyła wczoraj 1000 osób (dziś podobno też), rozpędzają sie hospitalizacje. To głównie im przyglądamy się w dzisiejszym raporcie.
Polska: Przegląd sytuacji covidowej
Wczorajszy dzień przyniósł pierwszy ponad tysięczny odczyt liczby nowych zakażeń (1234 nowych zakażeń) – ostatni raz pod koniec maja mieliśmy podobną liczbę zakażeń. W średniej 7-dniowej liczba zakażeń przekroczyła 850 nowych zakażeń – jest to wzrost o 31% przypadków wobec liczb sprzed tygodnia. Rosną także pozostałe statystyki – obecnie hospitalizowanych jest 1566 chorych, co oznacza wzrost o 37% w stosunku do liczby hospitalizacji sprzed tygodnia. Na dziś pod względem liczby zgonów umiera około 14 osób dziennie w średniej 7-dniowej – jest to wzrost o ok. 4 osób (w tejże średniej) od poprzedniego tygodnia. Obecnie zajętych jest 174 respiratorów (wzrost o 138 respiratorów od końca sierpnia).
Pod względem liczby szczepień następuje stały spadek chętnych na zaszczepienie – Obecnie w Polsce przynajmniej jedną dawką zaszczepionych jest 51% społeczeństwa, a 52% w całości. Pod względem średniej 7-dniowej dziennej liczby szczepień obecnie odnotowujemy liczbę dziennych szczepień na poziomie z początku procesu szczepień w styczniu czyli ok. 30 tys. ( a w liczbie pierwszych szczepień – ok. 17 tys). Pod względem grup wiekowych najwięcej niewykorzystanego potencjału mamy w grupie osób poniżej 49 roku życia (kategorie wiekowe 49-25 lat oraz 24-18 lat). Niskie są także statystyki zaszczepionych poniżej 18 roku życia. Należy jednak zwrócić uwagę, że dla większości tej grupy wiekowej nie ma na razie zaleceń szczepień, bo na razie tylko osoby od 12 roku życia mogą przyjąć szczepionkę (stąd dużo szarości na wykresie).
W ostatnim czasie Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że w październiku obostrzenia covidowe nie ulegną zaostrzeniu. Minister wskazał także, że pod koniec października dzienna liczba zakażeń może sięgnąć 5 tys. Dziennie. Oznaczałoby to, że IV fala koronawirusa charakteryzowałaby się znacznie wolniejszą dynamiką wzrostu – rok wcześniej pod koniec października mieliśmy ponad 14 tys. zakażeń (w średniej 7-dniowej).
Koniunktura ESI bez zmian. Oczekiwania inflacyjne w Polsce lekko w dół.
Wskaźnik ESI obrazujący koniunkturę w strefie euro pozostał na podobnych poziomach co przed miesiącem (117,8 pkt. vs 117,6 pkt. w sierpniu). Poprawiały się nastroje w budownictwie i nastroje konsumenckie. Spadły natomiast indeksy w usługach i sprzedaży detalicznej. Wskaźnik dla przemysłu nie zmienił się. Nieznacznie poprawił się ogólny wskaźnik dla Polski (wzrost z 104,5 do 105,1 pkt.).
Zaskakujący może być lekki spadek oczekiwań inflacyjnych w Polsce (z 52,1 do 50,9 pkt.). Nie musi to jednak oznaczać, że w oczach konsumentów ceny będą rosły wolniej. Nieco spadł procent osób, które oceniają, że ceny w przeciągu najbliższych 12 miesięcy będą rosły w jeszcze szybszym tempie niż obecnie (z 31,7 do 30,2%). Wzrosła natomiast liczba osób, które oceniają, że ceny będą rosły w podobnym tempie co teraz (z 44,7% do 45,2%). Spadek oczekiwań inflacyjnych można więc częściowo przypisać kwestii obecnie wysokiej inflacji. Choć, uczciwie trzeba też przyznać, że nieco wzrósł też odsetek osób, które oceniają, że ceny będą rosły w wolniejszym tempie (z 13 do 13,9%).
Uczciwie też należałoby dodać, że analiza tych odsetków z miesiąca na miesiąc (i wyciąganie z tego daleko idących wniosków) to może być spora przesada. Ogólna sytuacja jest taka, że zarówno oczekiwania inflacyjne ESI, jak i GUS ustabilizowały się poniższej szczytów osiągniętych na przełomie 2019 i 2020 roku.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Liczba ubezpieczonych w ubezpieczeniu zdrowotnym w sierpniu wzrosła o 0,1% m/m i wyniosła 16,82 mln osób.
∙ EURUSD: Przebicie okazało się trwałe, a kurs zerodował nawet kolejne wsparcie w okolicach 1,16. W naszych prognozach zakładamy, że relatywnie mocny dolar może się okazać zjawiskiem dość trwałym.
∙ Chiny: Nastroje w przemyśle w Chinach pozostają stabilne. Wskaźnik PMI wyniósł 50 pkt, w poprzednim miesiącu wyniósł on 49,2 pkt.