W rozpoczynającym się tygodniu największą uwagę przykuwać będzie decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz publikacja wstępnej inflacji za październik w Polsce. W komentarzu przyglądamy się piątkowym danym o koniunkturze w Europie i USA.
Kalendarz na nadchodzący tydzień
Poniedziałek, 25.10.2021r.
W Polsce poznamy finalną stopę bezrobocia za wrzesień - wstępny szacunek MRiPS wskazał na 5,6%. Wraz stopą bezrobocia GUS opublikuje biuletyn statystyczny.
W Niemczech przedstawiony zostanie indeks instytutu Ifo (poprzednio: 98,8 pkt).
Wtorek, 26.10.2021r.
W USA poznamy październikowy indeks zaufania konsumentów Conference Board. Konsensus oczekuje nieznacznego wzrostu indeksu o 0,2 pkt. do 109,5 pkt. Ponadto opublikowane zostaną dane o sprzedaży nowych domów (prognoza: 775 tys. poprzednio: 740 tys.).
Środa, 27.10.2021r.
Spokojny dzień. W USA przedstawione zostaną wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku we wrześniu. Rynek oczekuje spadku zamówień o 0,3% m/m wobec wzrostu o 1,8% m/m w sierpniu.
Czwartek, 28.10.2021r.
W czwartek EBC podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Stopy pozostaną bez zmian. Uwaga powinna być skupiona na dyskusji o tym, czym można zastąpić program PEPP po jego wygaśnięciu na początku 2022 roku. EBC raczej poczeka z decyzją odnośnie PEPP na grudniowe projekcje inflacyjne. Dyskusja na posiedzeniu będzie jednak gorąca. Już w zasadzie nikt z Rady Gubernatorów nie ma wątpliwości, że pandemiczny program zakupów powinien być wygaszany. Bardzo ciekawa będzie ewolucja poglądów dot. trwałości inflacji. Tu jednak prawdopodobnie obędzie się (przed grudniową projekcją) bez twardych deklaracji (lub dojdzie do utrzymania dotychczasowej linii, że rynek zagalopował się w oczekiwaniu podwyżek stóp). O godz. 14:30 odbędzie się konferencja prasowa po posiedzeniu.
Ponadto opublikowane zostaną wyniki koniunktury gospodarczej w strefie euro (ESI). W Niemczech przyjdzie czas na wstępną inflację CPI za październik (poprzednio: 4,1% r/r).
Za Oceanem przedstawiony zostanie wstępny wynik PKB za III kw. Konsensus oczekuje spowolnienia wzrostu PKB do 3,5% SAAR wobec 6,7% w poprzednim kwartale. Wspominany przez nas często model FRB Atlanta wskazuje na +0,5% SAAR i w ostatnich dniach systematycznie się obniżał. Ponadto, jak co tydzień, poznamy liczę wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (poprzednio: 290 tys.).
Piątek, 29.10.2021r.
Piątek będzie dniem publikacji wstępnych inflacji CPI za październik w Polsce. Naszym zdaniem należy oczekiwać wyniku powyżej 6,4% r/r, co jest aktualnym konsensusem rynkowym (bbg).
Ponadto agencja Moody's podejmie decyzję ws. ratingu dla Polski - nie przewidujemy żadnych zmian.
W Europie piątek będzie dniem publikacji wstępnych PKB za III kw. - poznamy odczyty z Czech, Hiszpanii, Francji, Włoch oraz strefy euro. Wraz z PKB w niektórych krajach opublikowane zostaną także wstępne odczyty inflacji za październik.
W Stanach przyjdzie czas na wrześniowe dane o wydatkach oraz dochodach Amerykanów - spodziewane jest spowolnienie dynamiki wydatków do 0,5% m/m wobec 0,8% m/m w sierpniu. Jeżeli chodzi o dochody, konsensus spodziewa się delikatnego przyspieszenia wzrostu dochodów do 0,3% m/m wobec 0,2% m/m w sierpniu. Ponadto opublikowany zostanie finalny indeks uniwersytetu Michigan za październik - odczyt flash wskazał na spadek do 71,4 pkt. wobec 72,8 pkt. we wrześniu.
Dwa światy w PMI – Europa w dół, USA w górę
Piątkowe wstępne PMI w Europie wskazały na kolejne spadki nastrojów. Indeks composite spadł z 56,2 do 54,3 pkt, do czego przyczyniły się zarówno spadki w przemyśle (z 55,6 do 53,2 pkt.) jak i w usługach (56,4 o 54,7 pkt.). Inny obraz wyłania się z danych dla USA. Tam indeks composite wzrósł z 55 do 57,3 pkt, a źródłem poprawy nastrojów była sytuacja w usługach (PMI dla usług wzrósł z 54,9 do 58,2 pkt, natomiast PMI w przemyśle spadł z 60,7 do 59,2 pkt.)
Najmocniej spadły PMI w Niemczech (najniżej od lutego), ale gorsze nastroje odnotowano również we Francji i w pozostałych europejskich państwach. Słaby wynik przemysłu to niezmiennie kwestia problemów z brakami materiałów i problemami z dostawami. Do tego doszedł słabszy popyt (indeks nowych zamówień najniżej od 9 miesięcy), co naszym zdaniem można powiązać z kolejnym okresem wysokich cen producentów, przerzucanych na finalnych odbiorców. Zwiększały się zaległości produkcyjne (kwestia problemów z łańcuchami dostaw), a firmy po raz kolejny zwiększały zatrudnienie w celu ich rozładowania.
Problemy podażowe były głównym czynnikiem odpowiadającym za niższe nastroje w przemyśle w Europie. W usługach główną rolę grał inny czynnik – obawy o dalszy rozwój sytuacji epidemicznej. Dodatkowo słabł popyt w tych sektorach, w których wcześniej odnotowano nadrabianie po pandemii. Na plus warto odnotować rosnący popyt w usługach.
To właśnie w usługach (i kryjących się za nimi odmiennym postrzeganiem problemów epidemicznych) kryje się powód różnic w nastrojach między Europą a USA. W przypadku amerykańskiego indeksu wskazano, na silne wzrosty popytu, które wynikały z poprawy sytuacji epidemicznej (co zrozumiałe wziąwszy pod uwagę trajektorię zachorowań w UE i USA). Przemysł, podobnie jak w Europie, mierzył się z problemami podażowymi. Same indeksy (przemysłowe PMI dla USA i strefy euro) zachowują się podobnie, choć w ostatnim miesiącu spadki PMI w USA wyhamowały, a w Europie odnotowano dalsze obniżanie się indeksu. Również podobnie jak w Europie spowolniło tempo nowych zamówień (choć tu wciąż było ono silne). Również zwiększano zatrudnienie, ale podkreślano, że firmy borykały się z problemami ze znalezieniem odpowiednich pracowników i wypełnieniem wakatów (takich problemów nie odnotowano w przypadku europejskich PMI). Na problemy rynku pracy więcej światła rzuca Beżowa Księga. Regionalne oddziały Fed raportują o: wysokim popycie na pracę, niskiej podaży pracy, ograniczaniu czasu pracy z powodu niedoboru pracowników, zwiększonej rotacji pracowników oraz (to bardzo ciekawy element) wymaganiach dot. szczepień, które pogłębiają problem niskiej podaży pracowników.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Podaż pieniądza (M3) we wrześniu wzrosła o 8,6% r/r, do 1.914.199,2 mln zł (poprzednio: 9,1% r/r). W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza wzrosła o 0,6%.
∙ Niedzielski (MZ): "Planujemy od 2 listopada uruchomić system skierowań na przyjęcie trzeciej dawki dla wszystkich obywateli powyżej 18 roku życia. Warunkiem do jej przyjęcia będzie również okres 6 miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki. Każdy za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta będzie mógł sprawdzić szczegóły i umówić sobie termin na szczepienie" Źródło: Radio ZET, link do wywiadu:
∙ Schreiber (przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów): "Prace nad projektem dotyczącym rekompensat za ceny energii trwają, w bardzo nieodległej przyszłości, to kwestia kilku dni, zostanie on przedstawiony opinii publicznej." Źródło: PAP Biznes
∙ Łukasz Hardt (RPP): "NBP już teraz mógłby wspierać transformację energetyczną, np. przez preferencje dla zielonych aktywów w repo, czy przy ustalaniu poziomu rezerwy obowiązkowej dla banków, a także powinien podjąć analizy ws. możliwości zielonego QE." Źródło: PAP Biznes