Czekamy na inflację i PKB. Oba wskaźniki zostaną opublikowane o godzinie 10:00. Obstawiamy wzrost inflacji silniejszy od konsensusu prognoz. Dużo ciekawsza od samej liczby będzie reakcja rynkowa. W przypadku PKB z kolei najbardziej interesować będą nas szczegóły. Od jutra obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne w Polsce. Ich efekt gospodarczy uznajemy za minimalny.
Spodziewamy się przyspieszenia inflacji z 6,8% do 7,6% (konsensus rynkowy 7,4%). Wzrosty cen pochodzą od nośników energii (>1% m/m), paliw (>3% m/m) oraz cen żywności (+1% m/m), gdzie silnie drożeją produkty mączne, nabiał i tłuszcze (cały wskaźnik w ryzach trzymają jeszcze umiarkowane dynamiki cen owoców i warzyw oraz spadki cen mięs; ten ostatni element niedługo się odwróci). Spodziewamy się też, że listopad będzie kolejnym miesiącem efektów wtórnych, które będą silnie widoczne w inflacji bazowej. Wskaźnik oczekiwanych cen w handlu detalicznym odnotował w listopadzie najsilniejszy (jak na listopad) wzrost w XXI wieku. Inflację bazową szacujemy na 4,9% (poprzednio 4,5%). Dużo ciekawsza od samego odczytu będzie reakcja rynkowa, bo perspektywa inwestorów nieco się zmieniła od ostatniego tygodnia.
Ponadto dziś poznamy finalny odczyt PKB za III kwartał - wstępny wynik wskazał 5,1% r/r. Tym razem poza możliwą lekką rewizją odczytu poznamy także jego szczegóły. Podobnie jak w Polsce tak także w innych krajach Europy wtorek będzie dniem publikacji wstępnych odczytów CPI oraz II odczytów PKB za III kwartał.
W USA natomiast uwagę przykuwać będzie indeks Conference Board (konsensus: 110,7 pkt., poprzednio: 113,8 pkt.), Chicago PMI (konsensus: 68,2 pkt., poprzednio: 68,4 pkt.) oraz ponowne wystąpienie publiczne prezesa Fed J. Powella.
Polska: Zwiększenie obostrzeń epidemicznych
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na wprowadzenie nowych obostrzeń epidemicznych, które będą obowiązywać (póki co) od 1 do 17 grudnia. Z nowych obostrzeń zwolnione będą osoby zaszczepione.
- W siłowniach, klubach, centrach fitness, kasynach, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach, konferencjach oraz punktach handlowych obowiązywać będzie limit jednej osoby na 15 m2.
- Na zgromadzeniach, uroczystościach (weselach, komuniach, konsolacjach, spotkaniach), dyskotekach obowiązywać będzie limit 100 osób maksymalnie.
- Na wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi limit osób zostaje zmniejszony z 500 do 250 osób.
- W kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach, miejsach kultury (kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty i widowiska cyrkowe), obiektach sportowych (baseny, aquaparki itp.) obowiązywać będzie 50% obłożenia.
- Wprowadzony zostanie zakaz lotów z Botswany, Namibii, Eswatini, RPA, Lesotho, Zimbabwe, Mozambiku. Dla osób wracających z tych krajów będzie brak możliwości zwolnienia z 14-dniowej kwarantanny. Dodatkowo dla osób podróżujących z krajów non-Schengen kwarantanna zostanie wydłużona do 14 dni, z której będzie możliwość zwolnienia testem PCR wykonanym po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy.
Wprowadzone obostrzenia będą miały naszym zdaniem minimalnie negatywny efekt na aktywność gospodarczą. Nie będziemy dokonywać w związku z nimi żadnych korekt. Dodatkowo, dotychczasowe doświadczenia wskazują, że respektowanie limitów może być trudne. Wsparciem w działaniu dla wprowadzanych obostrzeń mogłyby być dodatkowe efekty samoograniczania się konsumentów. Nastroje społeczne wskazują jednak, że Polacy w coraz mniejszym stopniu boją się wirusa (widać to doskonale w badaniach koniunktury konsumenckiej). Dane o mobilności wskazują dodatkowo, że nie obserwujemy gwałtownych spadków (podobnych do tych ubiegłorocznych, wymuszanych administracyjnie).
W dalszym ciągu nie dostrzegamy w sytuacji epidemicznej bezpośredniego, istotnego zagrożenia dla popytu. Większe mogą być efekty podażowe (pogłębienie braków pracowników, zmniejszenie regularności dostaw). Nie bierzemy pod uwagę na razie efektów Omikrona, gdyż na razie mało o nim wiemy. Wiedza ta będzie jednak szybko ewoluować w kolejnych tygodniach. Podobnie może też zmieniać się (bądź nie) scenariusz makro.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ COVID-19: Prezes moderny przewiduje (w tekście zamieszonym w FT) znaczący spadek w efektywności obecnej szczepionki przeciwko wariantowi Omikron oraz ostrzega, że mogą minąć miesiące zanim nowa szczepionka będzie dostępna.
∙ NBP: "NBP od grudnia 2021 r. będzie mógł przeprowadzać strukturalne operacje otwartego rynku, w tym m.in. polegające na skupie obligacji, w przypadku gdy uzna, że wymagają tego uwarunkowania rynkowe" - podano w komunikacie.
∙ Niemcy: Inflacja CPI wzrosła w listopadzie o 5,2% r/r wobec 4,5% r/r miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy zakładał, że ceny wzrosną o 5%.
∙ Chiny: Koniunktura w Chinach przyniosła pozytywne niespodzianki. PMI w sektorze przemysłowym wzrósł do 50,1 pkt. (z 49,2 pkt.) zaś w usługowym nieznacznie tylko się obniżył do 52,3 pkt. (z 52,4 pkt.).