Zgodnie z oczekiwaniami wczoraj bez zmian stóp przez FOMC. Fed jest jednak coraz bardziej jastrzębi. Pierwszej podwyżki można spodziewać się w marcu, a słowa J. Powella mogą wskazywać na bardziej agresywną ścieżkę zacieśnienia niż wycenione 4 podwyżki (5-6 podwyżek jest naszym zdaniem całkiem prawdopodbne).
Dziś znów cała uwaga skupiona będzie na danych zza Oceanu. Opublikowany zostanie wstępny wynik PKB za IV kwartał. Oczekiwany jest wzrost 0 5,6% w ujęciu zannualizowanym (w poprzednim kwartale odnotowano 2,3% SAAR). Z USA spłyną też dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku (oczekiwane -0,5% m/m, poprzednio + 2,6%) i jak co tydzień liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych (poprzednio spory wzrost do 286 tys. osób).
Fed: pierwsza podwyżka w marcu
Konferencja okazała się bardziej jastrzębia od oczekiwań, a FOMC ruszył rynkiem. Scenariusz 5-6 podwyżek stóp, ze startem w marcu, wydaje się w tym roku całkiem prawdopodobny. Inwestorzy mają jednak wciąż wątpliwości, że Fed będzie potrzebował zacieśnienia powyżej 2%. Szybsze ruchy Fed nie implikują wcale - naszym zdaniem - większej skali zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce. Bieżąca ścieżka oczekiwanych stóp wygląda jako rozsądny wariant maksimum (nawet z górką). Pamiętajmy, że bardziej agresywny Fed to większe ryzyka dla wzrostu, nieco mocniejszy dolar (a więc dodatkowe zacieśnienie kredytowe w globalnym handlu) i wreszcie - niższa globalna inflacja w perspektywie 2023.
Więcej w komentarzu:
Fed: pierwsza podwyżka w marcu
Konferencja okazała się bardziej jastrzębia od oczekiwań, a FOMC ruszył rynkiem. Scenariusz 5-6 podwyżek stóp, ze startem w marcu, wydaje się w tym roku całkiem prawdopodobny. Inwestorzy mają jednak wciąż wątpliwości, że Fed będzie potrzebował zacieśnienia powyżej 2%. Sz...
Czytaj więcej
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Elżbieta Ostrowska zrezygnowała z kandydowania do Rady Polityki Pieniężnej.
∙ Polska: Stopa bezrobocia za grudzień wyniosła 5,4% - podał GUS. Tyle wynosił nasz szacunek, tyle wynosił też odczyt flash MPiPS. To też brak zmian w porównaniu do listopada.
∙ Polska: NBP podał dane o podaży pieniądza. M3 wzrósł w grudniu o 8,9% r/r.
∙ Polska: Polecamy raport PIE dot. ageizmu na rynku pracy. Raport jest podsumowaniem badania, w którym wysyłano zgłoszenia do pracy od fikcyjnych osób w wieku 28 lat i 52 lat. Główny wniosek: 2 razy częściej zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną otrzymywali młodsi kandydaci niż starsi. Więcej szczegółów i wyników w raporcie: