Spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp procentowych. Naszym zdaniem RPP zdecyduje się na ruch o 50pb, choć ryzyka przed dzisiejszą decyzją rozkładają się jednoznacznie w górę. W ramach przeglądu polskiej gospodarki dziś piszemy o zapasach.
Dziś decyzja RPP
Naszym zdaniem RPP zdecyduje się na podwyżkę stóp 0 50bp. Stopa referencyjna wyniesie od jutra 2,75%. Tyle wynosi też rynkowy konsensus. Ryzyka rozkładają się jednak w górę (większa skala podwyżki), głównie za sprawą ostatnich wypowiedzi prezesa NBP ("stopy powinny być wyższe niż obecnie oczekuje rynek", podkreślanie roli silnego złotego). Wcześniej (poprzednia konferencja po decyzji) prezes Glapiński sugerował utrzymywanie stałego tempa podwyżek ("dobrze jest, jeśli się już wchodzi w jakiś cykl, np. 50 pb, to go utrzymywać") i tego się trzymamy.
Będzie to pierwsze posiedzenie 2 nowych członków RPP (L. Kotecki, P. Litwiniuk) i jednocześnie ostatnie posiedzenie 2 innych członków, których kadencja wygasa jutro (G. Ancyparowicz, E. Łon). Zmiany w składzie RPP nie wpłyną jednak naszym zdaniem na zmianę kierunku, w którym podążać będzie Rada. W szczególności nie wpłyną na zaostrzenie tego kierunku.
Dziś poznamy tylko komunikat po decyzji. Więcej o przyszłych ruchach będzie można powiedzieć po jutrzejszej konferencji prezesa NBP, która jest zaplanowana na 15.00.
Czy zapasów jest za dużo czy za mało?
Firmy powiedzą, ze za mało i to ostatecznie ich zdanie - jako bezpośrednich decydentów w procesie - jest istotne, więc w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia jeszcze najprawdopodobniej z budowaniem stanów magazynowych. Patrząc jednak z szerszej perspektywy, dotychczasowe wzrosty zapasów wyglądają dość normalnie w cyklu (przynajmniej do III kwartału). Kwestia ewentualnej nadmierności to wszystko, co dobuduje się w IV kwartale i później (a i to należy odnieść do nominalnego PKB). To może w toku cyklu odpaść, gdy poziom napięcia w łańcuchach dostaw zmaleje i ta część generuje ryzyka w dół dla PKB.
Szczegóły w komentarzu:
Czy zapasów jest za dużo czy za mało?
Fimy powiedzą, ze za mało i to ostatecznie ich zdanie - jako bezpośrednich decydentów w procesie - jest istotne, więc w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia jeszcze najprawdopodobniej z budowaniem stanów magazynowych. Patrząc jednak z szerszej perspektywy, doty...
Czytaj więcej
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: "Kierownictwo PiS zaakceptowało decyzję ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o rezygnacji, do czasu wyłonieniu nowego kandydata, funkcję tę będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki" - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.
∙ Lagarde: "Nie ma sygnałów, że inflacja będzie trwale i znacząco powyżej naszego celu w średnim okresie, co wymagałoby znaczącego zacieśnienia"
∙ Wyważone podejście do styczniowej inflacji ze strony V. Constancio, człowieka który zna EBC od podszewki (wątek).