Wydarzenia z ostatnich godzin na Ukrainie wzmacniają rynkową awersję do ryzyka. Traci też złoty - EURPLN ponownie znajduje się w okolicach 4,82. Dziś, w oczekiwaniu na dane z amerykańskiego rynku pracy, krótko piszemy o indeksie ISM w amerykańskich usługach.
Najważniejsze dane makroekonomiczne spłyną z USA. Oczekiwany jest wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 420 tys. osób (poprzednio 467 tys.). Za wzrostem zatrudnienia ma podążyć spadek stopy bezrobocia (konsensus oczekuje spadku z 4 do 3,9%).
USA: ISM w usługach w dół
Wczoraj opublikowano indeks koniunktury ISM w amerykańskich usługach za luty. Okazał się one słabszy od oczekiwań - odnotowano spadek indeksu z 59,9 pkt. do 56,5 pkt. Konsensus oczekiwał wzrostu do 61 pkt. Podobnie jak przy poprzednich wskaźnikach koniunktury musimy powtórzyć, że nie uwzględniają one jeszcze efektów wojny w Ukrainie (tu mogłyby one dotyczyć m.in. zakłóceń w łańcuchach dostaw, czy wzrostów cen).
Obniżyły się wskaźniki aktywności i nowych zamówień (odpowiednio o 4,8 i 5,6 pkt), choć wciąż pozostają powyżej 50 pkt., co znaczy, że te kategorie rosną ale wolniej niż w poprzednich miesiącach. W porównaniu do poprzedniego miesiąca spadło natomiast zatrudnienie (indeks obniżył się z 52,3 do 48,5 pkt). To może być jeszcze echo spadków dostępności pracowników z związku z falą zachorowań (absencje), choć spodziewalibyśmy się raczej kulminacji w poprzednich miesiącach. Niezmiennie problemem pozostawały czasy dostaw, które ponownie się wydłużyły - indeks wzrósł o 0,5 pkt. Cały czas wysoko (i jeszcze rósł) pozostawał indeks cen.
Komentarze do ankiet skupiały się na wymienionych wyżej kwestiach. Regularnie przewijały się problemy związane ze wzrostem cen, dalszych problemów w łańcuchach dostaw i absencji pracowników w związku z COVID-19.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Patkowski (MF): "Dynamiczna sytuacja na rynku paliw może decydować o wydłużeniu tarcz antyinflacyjnych" - powiedział wiceminister finansów (cytat za PAPbiznes).
∙ Polska: "Będzie poprawka do projektu ustawy o obronie ojczyzny - 3 proc. PKB na zbrojenia już w przyszłym roku" - zapowiedział w czwartek w Sejmie wicepremier Jarosław Kaczyński. Pierwotnie planowano, że w 2023 r. na zbrojenia miałoby trafiać 2,3 proc. PKB (podajemy za PAPbiznes).
∙ Węgry: Narodowy Bank Węgier (MNB) podwyższył 1-tygodniową depozytową stopę procentową o 75 pb.
∙ Strefa euro: Spora niespodzianka w górę na cenach producentów. PPI za styczeń wzrósł z 26,3% r/r do 30,6% r/r.
∙ USA: Liczba nowych rejestracji bezrobotnych w zeszłym tygodniu była niższa niż zakładał konsensus. Odnotowano 215 tys. rejestracji, oczekiwano 225 tys.