Spodziewaliśmy się jastrzębiej konferencji, ale wczorajsza komunikacja prezesa NBP przebiła nawet nasze oczekiwania. Nie zmieniamy jednak zdania co do dalszych kroków Rady - wciąż naszym zdaniem najbardziej prawdopodobne jest zakończenie podwyżek stóp na 5,50%. Powody wyłożyliśmy poniżej.
Wnioski po konferencji (uwaga, długie)
To nasze wczorajsze działanie nie miało charakteru wyprzedzającego, jak w niektórych tytułach, mediach próbowało się to interpretować, to nie jest decyzja, która przyspiesza jakieś decyzje o podnoszeniu stóp, aby szybciej ten cykl zakończyć. Nic takiego. Zareagowaliśmy po prostu na napływające dane. To nie przesądza w żaden sposób o tym, że żadnych reakcji nie będzie. W żaden sposób nie odnosiliśmy się do tego, czy cykl będzie trwał, nie będzie trwał, bo tego nie wiemy.
Adam Glapiński, prezes NBP, cytat za PAPbiznes
Polityka fiskalna w tych warunkach będzie musiała być luźna, państwo musi ponieść cały istotny ciężar, wynikający chociażby z przyjęcia ponad 2 mln uchodźców.
Adam Glapiński, prezes NBP, cytat za PAPbiznes
Mamy o tyle dobrą sytuację, że koniunktura jest dobra i wzrost jest dobry, i są pewne argumenty, które przytoczyłem wcześniej, że ten wzrost się utrzyma, dlatego możemy zdecydowanie dusić inflację. Pomaga nam w tym rząd przez stosowanie, wydłużanie, rozszerzanie działania tarcz antyinflacyjnych. Razem to powoduje, że inflacja nie ma prawa wyrwać się nam spod kontroli. Nie dopuścimy do tego.
Adam Glapiński, prezes NBP, cytat za PAPbiznes
Jesteśmy w fazie zacieśniania polityki monetarnej i nie skupujemy żadnych obligacji. Natomiast jeżeli chodzi o te obligacje, zobaczymy, nie wykluczamy reinwestycji, ale jesteśmy jeszcze przed tą decyzją.
Adam Glapiński, prezes NBP, cytat za PAPbiznes
Garść newsów makroekonomicznych
Nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto. Przy obliczaniu relacji państwowego długu publicznego do wartości rocznego produktu krajowego brutto nie wlicza się pożyczek, gwarancji i poręczeń finansowych służących finansowaniu potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej. Sposób obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto oraz państwowego długu publicznego określa ustawa.