EBC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. To jeszcze nie czas na podwyżki. Spodziewamy się jednak, że Europejski Bank Centralny będzie kontynuował swój jastrzębi skręt z ostatniej konferencji (podtrzymanie prawdopodobieństwa zakończenia APP w wakacje), nie zapominając przy tym o potrzebie elastyczności (brak twardych deklaracji). W komentarzu przyglądamy się natomiast wczorajszym danym o polskim rachunku bieżącym. Tam znów spory minus.
Rachunek bieżący znów na dużym minusie
Analiza danych wskazuje, że głównym czynnikiem wzrostu wartości obrotów handlowych pozostają rosnące ceny. W lutym 2022 r. najsilniej wzrosła wartość eksportu energii elektrycznej, koksu, węgla i nawozów, a także komputerów i procesorów. Niekorzystny wpływ na dynamikę eksportu miały dalsze spadki sprzedaży samochodów osobowych oraz akumulatorów elektrycznych. W analizowanym okresie nastąpiło również zahamowanie wzrostowej tendencji eksportu dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku. W imporcie najsilniej wzrosła wartość gazu ziemnego i ropy naftowej oraz wyrobów walcowanych, aluminium i części komputerowych.
NBP, https://www.nbp.pl/statystyka/wstepne/bilansplatniczy.pdf
Rozpoczęta pod koniec lutego br. agresja Rosji przeciwko Ukrainie nie wpłynęła jeszcze na ogólne wyniki handlu towarami, chociaż dynamiki eksportu do obu krajów były niższe w porównaniu z obserwowanymi w poprzednich miesiącach. Z kolei silny wzrost importu z Rosji związany był z wysokimi cenami paliw, które stanowią 80% wartości przywozu z tego kraju.
NBP, https://www.nbp.pl/statystyka/wstepne/bilansplatniczy.pdf