Zaskoczeń w kwietniowych danych ciąg dalszy, a to za sprawą wczorajszych odczytów sprzedaży detalicznej. Ta wzrosła o 19% r/r (w cenach stałych). Zawiodła natomiast produkcja budowlano-montażowa. O powodach i wnioskach na przyszłość piszemy w komentarzu poniżej. Dziś NBP opublikuje dane o M3 w kwietniu.
W przypadku M3 spodziewamy się wzrostu o 8,6% r/r (konsensus 8,5% r/r). Czekamy na spowolnienie M3, ale kwiecień to jeszcze mała podbitka na efekcie bazowym dołka z poprzedniego roku.
W Europie i Stanach uwagę przykuwać będą wstępne PMI w przemyśle i usługach. Dotychczasowe indeksy koniunktury dla USA sugerowały, że można spodziewać się lekkiego spadku w przypadku wskaźników dla tej gospodarki.
Ponadto zaplanowane jest wystąpienie szefowej EBC C. Lagarde. Trudno spodziewać się jednak, by powiedziała więcej, niż napisała wczoraj (patrz sekcja newsów).
Polska: Sprzedaż świetna, budowlanka słaba
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w kwietniu o 19% r/r. To wynik znacząco powyżej naszej prognozy jak i konsensusu prognoz. W odwrotnym kierunku podążył wynik produkcji budowlano-montażowej. Wzrost o 9,3% r/r zawiódł zarówno nas (choć byliśmy poniżej konsensusu) jak i konsensus prognoz. W kwestii perspektyw PKB pozostaje nam powtórzyć, że w najbliższych kwartałach raczej będziemy mieli do czynienia z powolnym budowaniem spowolnienia (a nie gwałtownej recesji) Pierwsze spowalniać będą najprawdopodobniej inwestycje (i tu jaskółką może być kwietniowa budowlanka). Spowolnienie w konsumpcji przyjdzie później.
Polska: Sprzedaż świetna, budowlanka słaba
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w kwietniu o 19% r/r. To wynik znacząco powyżej naszej prognozy jak i konsensusu prognoz. W odwrotnym kierunku podążył wynik produkcji budowlano-montażowej. Wzrost o 9,3% r/r zawiódł zarówno nas (choć byliśmy poniżej konsensus...
Czytaj więcej
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Glapiński (NBP): "Jako Prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, chcę wyraźnie podkreślić, że nasze zobowiązania konstytucyjne i ustawowe traktujemy bardzo poważnie. Dlatego właśnie w październiku rozpoczęliśmy zdecydowane podwyższanie stóp procentowych, które prawdopodobnie będziemy kontynuować w kolejnych miesiącach, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży" - napisał prezes NBP w swoim przesłaniu na forum w Davos.
∙ Dąbrowski (RPP): W najbliższym roku Polsce nie grozi stagflacja - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej, podczas debaty na konferencji organizowanej przez Szkołę Główną Handlową (podajemy za PAPbiznes).
∙ Lagarde (EBC): "Spodziewamy się, że zakupy netto w ramach programu APP zakończą się bardzo wcześnie w trzecim kwartale. To pozwoliłoby nam na podwyżkę stóp proc. na posiedzeniu w lipcu, zgodnie z naszymi prognozami. W oparciu o obecną perspektywę, prawdopodobnie będziemy w stanie wyjść z ujemnych stóp procentowych do końca trzeciego kwartału. Kolejny etap normalizacji musiałby być kierowany ewolucją średniookresowych perspektyw inflacji. Jeżeli inflacja nie ustabilizuje się na poziomie 2 proc. w średnim okresie, odpowiednia będzie dalsza postępująca normalizacja stóp procentowych w kierunku stopy neutralnej. Jednak tempa i ogólnej skali dostosowania nie można określić ex ante" – napisała na blogu prezes EBC (tłumaczenie za PAPbiznes). Warto przeczytać całość. C. Lagarde tłumaczy jak widzi powody obecnej inflacji i jej perspektywy, przedstawia też główne założenia jakimi kierować się będzie EBC analizując potencjalne podwyżki stóp (gradualism, optionality and flexibility).