GUS opublikował wczoraj wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za I kw. Niewiele się tam dzieje, ale też trzeba przyznać, że nie widać tam nic niepokojącego.
Turecki bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych.
W Stanach Zjednoczonych warto zwrócić uwagę na drugi odczyt PKB za I kw. (pierwszy wskazał na -1,4% SAAR) i cotygodniowe dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych (ostatnio widać tu lekkie wzrosty).
Polska: Co w BAEL-u przyjacielu? Nowych wniosków nie ma wielu.
GUS opublikował wczoraj wstępne dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za I kw. tego roku. Wyłaniający się z nich stan rynku pracy niewiele różni się od tego, który widzieliśmy w poprzednim kwartale. Wskaźnik aktywności zawodowej pozostał na tym samym poziomie (58%), nieco wzrosła stopa bezrobocia (z 2,9% do 3,1%), ale to "zasługa" sezonowości.
Pozornie alarmujący mógłby być spadek liczby pracujących (w ujęciu kw/kw), ale wiązać można go w pierwszej kolejności z ubytkiem ludności ogółem. Ubytek ten wynika z jednej strony ze zmniejszania liczby pracujących, z drugiej ze zmniejszenia liczby osób biernych zawodowo (raczej nic nad czym należałoby się pochylić na dłużej). Do tego doszły przepływy z pracujących do bierności, ale nie są one niczym niezwykłym wziąwszy pod uwagę sezonowości z pierwszych kwartałów (patrz wcześniejsze górki na wykresie 2 i dołki na wykresie 3). Nie widzimy tu więc oznak słabnięcia rynku pracy - brak też jakiegoś wyraźnego przyspieszenia. Nadmiernie nie ryzykując można postawić tezę, że biorąc pod uwagę bieżące informacje oraz oczekiwania, powoli formuje się twarde dno i kolejna runda wyraźnego umocnienia rynku pracy wydarzy się już w kolejnym cyklu (po rozluźnieniu).
Niewiele dzieje się na poziomie ogólnym i niewiele dzieje się też w szczególe. Trendy, na które zwracaliśmy uwagę komentując poprzednie kwartały, utrzymały się (np. "pandemiczne" tąpnięcie w liczbie aktywnych w wieku 15-24 lat).
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Polsce 2 czerwca, jeśli do tego czasu zostanie zakończona procedura zatwierdzania dla Polski Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - poinformowała w środę na Twitterze rzeczniczka KE Dana Spinant.
∙ MF: Ministerstwo opublikowało ofertę obligacji detalicznych na czerwiec, rozszerzoną o zapowiadane obligacje o oprocentowaniu opartym o stopę NBP.
Roczne obligacje (ROR) w pierwszym miesiącu będą oprocentowane na poziomie 5,25%. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie obliczane jako suma stopy referencyjnej NBP i marży w wysokości 0,00%.
2-letnie obligacje (DOR) w pierwszym miesiącu będą oprocentowane na poziomie 5,50%. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie obliczane jako suma stopy referencyjnej NBP i marży w wysokości 0,25%.
∙ Polska: Koniunktura konsumencka wciąż słabo:
∙ Polska: Za to stopa bezrobocia wciąż dobrze (a nawet lepiej):
∙ USA: "Uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że Komitet powinien szybko zmienić nastawienie polityki pieniężnej w kierunku neutralnego poziomu stóp proc., zarówno przez zwiększenie zakresu docelowego stopy funduszy federalnych, jak i zmniejszenie wielkości bilansu Rezerwy Federalnej. Większość uczestników posiedzenia oceniła, że wzrost stóp proc. o 50 punktów bazowych będzie prawdopodobnie odpowiedni na następnych kilku spotkaniach." - napisano w minutes po posiedzeniu FOMC