Wczorajszy dzień nie rozpieszczał nas ogromem danych (PKB w USA + nowo zarejestrowani bezrobotni). Nie były one przy tym w żaden sposób przełomowe. To dobry czas na spojrzenie z lotu ptaka - zarówno na to co przed nami (wywiad poniżej), jak i za nami (Monthly Pulse Check).
Dziś czekają nas tylko dane o dochodach i wydatkach Amerykanów za kwiecień (oczekiwany wzrost wydatków o 0,6% m/m i wzrost dochodów o 0,5% m/m). Ponadto opublikowany zostanie indeks Michigan.
Polska: Gospodarka będzie stopniowo spowalniała
To nasz główny ekonomista. W wywiadzie przedstawił nasz scenariusz dot. przyszłej ścieżki inflacji, PKB i ruchów RPP (i nie tylko).
Monthly Pulse Check - Maj 2022
Opublikowaliśmy też nasz comiesięczny raport. Odświeżyliśmy nieco formułę, rozszerzając go o głębsze spojrzenie w miesięczne dane (produkcja, budowlanka, sprzedaż, rynek pracy, bilans płatniczy). Nie gubimy jednak też spojrzenia z góry - tu widać bardzo dobry początek roku (wzrost PKB 8,5% r/r w I kwartale wg szybkiego szacunku) i dużo gorsze widoki na przyszłość (spowolnienie na horyzoncie, ścieżka inflacji wyżej).
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Morawiecki: Wynegocjowaliśmy KPO; zakończyliśmy negocjacje "kamieni milowych" i w przyszły czwartek, 2 czerwca przyjedzie do Polski przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na podpisanie "kamieni milowych" związanych z KPO - oświadczył w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki (podajemy za PAPbiznes).
∙ Polska: Sejm uchwalił w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", ale nie w stosunku do już zapadłych orzeczeń.
(podajemy za PAPbiznes).
(podajemy za PAPbiznes).
∙ Polska: Koszt wakacji kredytowych, przyznanych w latach 2022-2023, dla sektora bankowego może sięgnąć 20 mld zł, jeśli skorzystają wszyscy uprawnieni - napisał NBP w opinii do projektu ustawy.
∙ USA: Nowe rejestracje bezrobotnych ustabilizowały się powyżej 200tys. Liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku cały czas spada. W poprzednim tygodniu pisaliśmy, że małe ruchy w rejestracjach bezrobotnych w zasadzie nic nie znaczą (tj. nie mają mocy predykcyjnej w zakresie przepowiadania nagłych zmian kierunku PKB). Pozostałe dane (rynek nieruchomości, wskaźniki koniunktury) sugerują jednak, że rozpędzenie gospodarki zmniejsza się. Powinno to powoli prowadzić także do zmniejszania tempa wzrostu (tu dynamika jest kluczowa) popytu na pracę. Pewnie z tego tytułu powinno się pojawić też więcej bezrobocia frykcyjnego.
∙ USA: Drugi szacunek PKB w USA nie zmienił wiele. Gospodarka skurczyła się w I kwartale o 1,5% (w ujęciu SAAR) wiedziona zmianami zapasów oraz eksportem netto. Składowe dot. popytu końcowego są w dalszym ciągu mocne. Oczywiście to jeszcze nie recesja i raczej nie preludium do powtarzalnych odczytów poniżej zera. To naszym zdaniem historia na 2023 rok. Gdyby popatrzeć na gospodarkę amerykańską przez pryzmat znanych i lubianych „polskich” filtrów (ujęcie r/r) widać powolne spowalnianie i taki kierunek będzie utrzymywał się w kolejnych kwartałach.