Podczas, gdy w polskim przemyśle przybywa ciemniejszych chmur, w USA sytuacja ustabilizowała się w sierpniu na dość komfortowym terytorium. W dzisiejszym tekście przyglądamy się obydwu wskaźnikom koniunktury w przemyśle. A co słychać w kontekście kryzysu energetycznego? KE wydaje się coraz bliżej rozwiązań mających na celu ograniczenie cen energii w krótkim okresie. Po więcej szczegółów odsyłamy do sekcji newsów.
Co czeka nas dzisiaj?
Polska: Nastroje w przemyśle coraz słabsze
Mniejsza produkcja oraz mniejsza liczba zamówień doprowadziły do najostrzejszej redukcji aktywności zakupowej polskich producentów od czerwca 2020. W konsekwencji firmy starały się w miarę możliwości korzystać z zapasów (stany magazynowe zmalały trzeci miesiąc z rzędu), a presje na dostawców wciąż słabły.
Komentarz do PMI w polskim przemyśle z 1 września 2022
Garść newsów makroekonomicznych:
Członek RPP: nadal jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych, ale mniejszych niż do tej pory
Nadal jest przestrzeń do ewentualnych podwyżek stóp procentowych, choć w mniejszej niż do tej pory skali — powiedział PAP Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej Cezary Kochalski. Dodał, że perspektywy obniżek stóp w 2023 r. nie można wykluczyć, ale będzie to zależeć m. in. od rozmiaru spowolnienia gospodarczego.
Czytaj więcej