75pb bazowych podwyżki spowodowało podniesienie oprocentowania do 0,5% i wyprzedzenie Japonii, która trwa w przekonaniu, że inflacja jest w głównej mierze indukowana cenami energii i sama zniknie (wczoraj BoJ zmuszony był nawet do interwencji w obronie waluty, aby tego przekonania bronić). Dziś zanurzymy się w Biuletyn Statystyczny i wstępne wyniki ankiet PMI w Europie i USA.
GUS opublikuje dziś dane o stopie bezrobocia za sierpień, co oznacza też, że poznamy cały Biuletyn Statystyczny za ten miesiąc. Stopę bezrobocia prognozujemy na 4,9% r/r (tyle co konsensus, tyle też podał MRiPS we wstępnym odczycie). Po lekko negatywnym zaskoczeniu w ubiegłym miesiącu, w sierpniu obstawiamy powrót do sezonowego wzorca. Pewnym ryzykiem jest tutaj wyjazd obywateli Ukrainy z powrotem do ojczyzny, lecz nie wydaje nam się, aby czynnik ten miał znaczący efekt (oddziaływanie głównie na mianownik). Warto przy tej okazji wspomnieć, że we wrześniu (a więc wraz z publikacją kolejnego BS) dane o stopie bezrobocia rejestrowanego zostaną zaprezentowane po corocznej rewizji osób "mianownika". Zwykle nie wzbudza to wielu emocji i przechodzi bez echa, jednak w warunkach zwiększenia liczby pracujących (uchodźcy) oraz po uwzględnieniu wyników Spisu Powszechnego (2020) można się spodziewać pewnych przetasowań prowadzących do nieco niższej stopy bezrobocia rejestrowanego. Więcej można znaleźć w informacji GUS.
Uwagę przykuwać będą jednak głównie wstępne PMI w Europie i USA (konsensus oczekuje dalszych spadków). Dzień (i roboczy tydzień) można zakończyć słuchając wystąpienia J. Powella.
Stopy procentowe w Szwajcarii już nie są ujemne
SNB zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych (tym razem +75pb) i wyszedł z ujemnych stóp, w których tkwił od 2015 roku. Obecna stopa główna to 0,5% i nie jest już najniższa na świecie, ale druga najniższa (po Japonii, gdzie wciąż obowiązuje -0,1%). Co ciekawe jednak, prezes Jordan wskazywał na konferencji, że ujemne stopy sprawdziły się całkiem nieźle (brak osłabienia waluty, inflacja nie wystrzeliła lecz jedynie podniosła się) i nie będzie miał problemów z powrotem do tego reżimu, jeśli tylko wymagać będą tego warunki gospodarcze.
Powód zacieśnienia jest prosty: zbyt wysoka inflacja. W morzu strefy euro, pośród którego położona jest Szwajcaria, inflacja w tym kraju nie wydaje się jednak nadmiernie wygórowana (patrz wykresy).
Patrząc jednak pryncypialnie, inflacja przewyższa cel banku centralnego (<2%). Tym samym dalsze podwyżki stóp nie mogą być wykluczone (według projekcji inflacja wraca poniżej 2% dopiero w 2024 roku) i zapewne wystąpią. Bank spotyka się kwartalnie, więc kolejne posiedzenie dopiero w grudniu.
Od pewnego czasu jednak zadziwia nas relatywna stabilność helweckich cen. Stoi za nią mocny kurs, inny mix energetyczny (oraz inna struktura koszyka inflacyjnego) ale pewnie także stabilne oczekiwania inflacyjne. Raczej nie należy tu obstawiać eksplozji oprocentowania, zwłaszcza że wciąż nie ma warunków do znaczącej deprecjacji franka (niepewność, parkowanie kapitału w bezpiecznej przystani przez inwestorów). Mocny kurs, otwarta gospodarka, zakotwiczone oczekiwania = prawdopodobieństwo zaimportowania znaczącej dezinflacji płynącej z rynku dóbr trwałych i półtrwałych (bo ten proces globalnie będzie się rozpędzał) przy stabilnej inflacji w usługach. Perspektywy wyglądają więc dobrze. Może się okazać, że w grudniu inflacja będzie już po szczycie i tym samym nie będzie konieczności i przestrzeni do zdecydowanych zmian stóp.
Garść newsów ekonomicznych
∙ Polska: Ogólny wskaźnik koniunktury GUS pogorszył się we wrześniu we wszystkich objętych badaniem sekcjach prócz finansów i ubezpieczeń. Na osłodę można dodać, że pogorszenie jest gwałtowne. Wygląda jednak na uporczywe, co jest zgodne z kierunkiem naszych prognoz. Póki co, żadnych przesłanek zatrzymania hamowania koniunktury nie ma. Więcej -> link.
∙ Podaż pieniądza M3 zaskoczyła w Polsce w górę. Sporo ciekawostek w poniższym wątku.
∙ Bank Anglii podniósł stopy procentowe o 50pb (zgodnie z oczekiwaniami). Główna stopa procentowa wynosi 2,25%. Bank Turcji obniżył z kolei stopę główną o 100pb do 12%. Bank Japonii był zmuszony interweniować w obronie jena.
∙ USA: dane dotyczące nowo-zarejestrowanych bezrobotnych wciąż pozostają bardzo dobre. Przeszłe wyniki nie są gwarancją przyszłych, ale w obecnym momencie dobre dane bieżące dają Fed dużą swobodę w zwalczaniu inflacji. Stąd już blisko do zrealizowania bezkompromisowego scenariusza szybkich i głębokich podwyżek stóp procentowych. Inwestorzy odnotowują ten fakt odwracając krzywe rentowności i oczekując, że doprowadzi to do recesji.