Dziś przyglądamy się wynikom ankiety NBP dot. sytuacji na rynku kredytowym. Banki w III kwartale zaostrzyły kryteria udzielania kredytów, odnotowały również słabnący popyt. W takim samym kierunku zmierzają oczekiwania na IV kwartał.
Polska: Sytuacja na rynku kredytowym w świetle ankiety NBP
* Wnikliwy czytelnik zapewne zwróci uwagę, że zmiana stopy procentowej to niejako czynnik zewnętrzny i z polityką kredytową banku ma niewiele wspólnego. To jednak tylko pół prawdy. Zmiany stopy procentowej powodują pogorzenie bilansów gospodarstw domowych i firm i przez to pośrednio przyczyniają się do wzrostu ryzyka kontrahenta. Z tego tytułu zmiana stopy procentowej wpływa na kryteria przyznawania nowych kredytów (oraz na stopy procentowe kredytów nowych o stałej stopie) oraz steruje oprocentowaniem starych (na zmiennej stopie).
Źródło: NBP, Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych, IV kwartał 2022 (link)
Na wykresach prezentowaną jednostką jest procent netto, który zgodnie z załącznikiem do raportu jest różnicą między odsetkami odpowiedzi pokazującymi przeciwne kierunki zmian oraz wskaźnik rozproszenia, definiowany jako procent netto ważony zgodnie z intensywnością odpowiedzi, tj. wagą „100%” dla odpowiedzi oznaczonych jako „znacznie/znaczny” i wagą „50%” dla odpowiedzi oznaczonych jako „nieznacznie/nieznaczny”. Wielkości te pokazują zatem ogólną tendencję w danym segmencie rynku.
Źródło: NBP, Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych, IV kwartał 2022 (link)
Źródło 1. wykresu: Tomasz Chmielewski, Andrzej Kocięcki, Tomasz Łyziak, Jan Przystupa, Ewa Stanisławska, Małgorzata Walerych, Ewa Wróbel, Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Stan wiedzy w 2019 roku (link)
Źródło: Tomasz Chmielewski, Andrzej Kocięcki, Tomasz Łyziak, Jan Przystupa, Ewa Stanisławska, Małgorzata Walerych, Ewa Wróbel, Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Stan wiedzy w 2019 roku (link)