Przed nami ostatni przedświąteczny dzień pracy, co nie oznacza, iż będzie on nudny. Choć płynność na wielu rynkach jest już zdecydowanie w świątecznych nastrojach (nisko), to przed nami jeszcze jeden zestaw danych z amerykańskiej gospodarki. Jako, że z dziennikiem wracamy 9 stycznia, prezentujemy również rynkowy rozkład jazdy na najbliższe dwa tygodnie. Nie pozostaje nic innego jak życzyć wesołych świąt!
Co nas dzisiaj czeka?
Przedpołudnie upłynie w dość świątecznym nastroju - przed nami jedynie finalny PKB z Hiszpanii za Q3 oraz krajowa stopa bezrobocia za listopad. Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ta powinna utrzymać się na poziomie 5,1%.
Po południu poznamy amerykańską inflację PCE za ubiegły miesiąc oraz dane nt. wydatków i dochodów Amerykanów. Opublikowane zostaną także wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałe (także za listopad). Na koniec dnia czeka nas jeszcze sprzedaż domów na rynku pierwotnym oraz finalna wartość indeksu uniwersytetu Michigan (nastroje konsumentów) - odpowiednio za listopad i grudzień.
W Wielkiej Brytanii sesja będzie skrócona, a handel zakończy się o godzinie 13:30.
Kalendarz najważniejszych danych i wydarzeń makroekonomicznych
Poniedziałek, 26.12.2022
W większości dzień wolny, w Japonii przemawiał będzie prezes BoJ Kuroda.
Wtorek, 27.12.2022
Przed południem w zasadzie pusto, po południu czekają nas dwa odczyty z USA: indeks cen nieruchomości za październik oraz grudniowy indeks Fed z Dallas dla przemysłu.
Środa, 28.12.2022
Po południu poznamy jedynie regionalny indeks Fed dla przemysłu z Richmond (grudzień) oraz listopadowy indeks podpisanych umów kupna domów.
Czwartek, 29.12.2022
Przed południem opublikowana zostanie listopadowa podaż pieniądza M3 ze strefy euro, gdzie oczekiwana jest stabilizacja w okolicy 5%. W godzinach popołudniowych warto zwrócić uwagę jedynie na tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z USA.
Piątek, 30.12.2022
O poranku poznamy wstępną inflację z Hiszpanii, a po południu indeks Chicago PMI - obydwie publikacje za grudzień.
Ponadto skrócona sesja tego dnia m. in. w Wielkiej Brytanii (koniec handlu o 13 polskiego czasu).
Sobota, 31.12.2022
Jak to często bywa, w weekend publikacja indeksów PMI dla chińskiego przemysłu oraz usług.
Poniedziałek, 2.1.2023
Początek roku to seria przemysłowych indeksów PMI z gospodarek europejskich za poprzedni miesiąc. Poznamy także polski wskaźnik.
Ponadto, dzień wolny między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii czy Chinach.
Wtorek, 3.1.2023
Przed południem poznamy niemiecką stopę bezrobocia za grudzień oraz przemysłowy indeks PMI z Wielkiej Brytanii. Po południu tożsame dane z USA i Kanady.
Najciekawszą daną zdaje się jednak wstępna inflacja z Niemiec za ostatni miesiąc roku. Przypomnijmy, że w listopadzie odnotowaliśmy spadek wskaźnika CPI w ujęciu miesięcznym o 0,5%.
Środa, 4.1.2023
W nocy czeka nas publikacja usługowego PMI z Chin. Następnie grudniowa inflacja ze Szwajcarii czy Francji, a także seria usługowych PMI z gospodarek europejskich.
Po południu z kolei poznamy przemysłowy ISM z USA za grudzień oraz protokół z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.
Tego dnia odbędzie się również posiedzenie RPP, jednak nie spodziewamy się niczego spektakularnego. Stopy pozostaną bez zmian, a nieco bardziej interesujące powinno być dopiero marcowe posiedzenie okraszone świeżą projekcją.
Czwartek, 5.1.2023
O godzinie 10 GUS opublikuje wstępną inflację za grudzień (na dokładną prognozę przyjdzie jeszcze czas), gdzie najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja lub lekkie spadki.
Przed południem poznamy także usługowy PMI z Wielkiej Brytanii, wstępną inflację za grudzień z Włoch oraz ceny producentów ze strefy euro (dane listopadowe, mniej istotne).
Popołudnie zdominowane zostanie przez trzy odczyty ze Stanów Zjednoczonych: raport o zatrudnieniu ADP, handel zagraniczny (za listopad) i usługowy PMI.
Piątek, 6.1.2023
W Polsce dzień wolny, na świecie dziać się będzie jednak sporo. Dzień zaczniemy od niemieckich zamówień w przemyśle za listopad. Następnie czeka nas m. in. węgierska stopa bezrobocia za listopad, czeska produkcja przemysłowa (także za listopad) oraz protokół z ostatniego posiedzenia CNB. Przed południem poznamy również sprzedaż detaliczną za listopad oraz wstępny szacunek grudniowej inflacji - obydwa odczyty ze strefy euro.
Popołudnie to już grudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie główna uwaga zapewne zwrócona będzie w stronę płac. Następnie z USA odczyty usługowego ISM, finalnych zamówień na dobra trwałe za listopad oraz listopadowe zamówienia w przemyśle.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Wczoraj poznaliśmy listopadowe dane o podaży pieniądza, nad którymi pochylamy się w poniższym wątku.
∙ USA: Trzeci odczyt PKB za Q3 pokazał wzrost o 3,2% k/k (SAAR) wobec 2,9% w poprzednim szacunku. Co ciekawe, w porównaniu z pierwszym odczytem dokonana została spora rewizja, gdyż wówczas wskazywano na wzrost o 2,6%. Nieco w górę, o 0,1pp do 4,4%, zrewidowany został deflator PKB. Sporej rewizji poddane zostały również wydatki konsumentów, które ostatecznie wyniosły 2,3% wobec 1,7% w drugim szacunku. Jednocześnie eksport został zrewidowany w dół do 14,6% z 15,3%, co przy niezmienionym imporcie oznaczało lekki spadek dodatniego wkładu handlu zagranicznego netto.
∙ USA: Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 216 tys. Od dłuższego czasu jednak próżno szukać istotnego pogorszenia na tym polu.
∙ Turcja: Bank centralny utrzymał główną stopę procentową na poziomie 9%. Taka decyzja była oczekiwana.