Wczorajsza sesja przyniosła korektę rentowności polskiego długu, czemu sprzyjało zachowanie rynków bazowych. Jednocześnie notowania głównej pary walutowej kontynuowały marsz na północ. Z publikacji makro istotna wydaje się jedynie czeska inflacja, która zaskoczyła niższą wartością. To wpisało się w grudniowe odczyty z innych państw.
Co nas dzisiaj czeka?
Danych inflacyjnych ciąg dalszy. W nocy poznaliśmy dane z Chin, o których nieco więcej w sekcji newsów. Z kolei głównym punktem czwartku będzie inflacja z USA. Ponadto z amerykańskiej gospodarki spłyną dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych.
Króciutko o inflacji w Czechach
Czeska inflacja, podobnie zresztą jak Polska, zaskoczyła w dół. Zamiast +0,4% m/m pokazało się 0%. W konsekwencji wskaźnik roczny obniżył się z 16,2% do 15,8%. Inflacja bazowa wyniosła 13,3% (poniżej projekcji banku centralnego na poziomie 13,7%). Warto odnotować, że odmiennie niż w polskim przypadku, ta miara inflacji zawraca już drugi miesiąc z rzędu. Zachowanie pozostałych elementów inflacji było zbliżone do tego, które obserwowaliśmy w polskim przypadku.
Zawracająca inflacja (w tym zawracająca inflacja bazowa) kończy temat zacieśnienia polityki pieniężnej. Czeska gospodarka wydaje się dość dobrze spozycjonowana na nadchodzącą dezinflację z niższą niż w Polsce dynamiką PKB, niższą dynamiką płac i większym sprzęgnięciem z gospodarką globalną (i mocniejszym kursem walutowym). Kierunkowo zachowanie inflacji w Czechach i w Polsce będzie podobne, natomiast w tym momencie obstawiamy, że ta czeska będzie w horyzoncie końca roku po prostu niższa.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Zainteresowanie programem PPK nie jest satysfakcjonujące, ale nie ma potrzeby wprowadzenia fundamentalnych zmian w programie - napisano w Informacji Rady Ministrów o skutkach obowiązywania ustawy z dnia z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. (PAP)
∙ RPP (Masłowska): Mimo, że cykl podwyżek stóp nie został zakończony to są one mało prawdopodobne. (PAP)
∙ USA: Tempo wzrostu zatrudnienia może być niższe niż to raportowane w miesięcznych danych. To może oznaczać, iż Fed stanie się jeszcze bardziej wstrzemięźliwy jeśli chodzi o kontynuację cyklu zacieśniania monetarnego.
∙ Chiny: Inflacja konsumencka wyniosła w grudniu 1,8% r/r, zgodnie z konsensusem. Oznacza to lekkie przyspieszenie w stosunku do listopada, które widoczne było zarówno w cenach dóbr jak i usług. Wskaźniki inflacji bazowej zachowały się z kolei dwojako. Z jednej strony miernik z wyłączeniem cen żywności pozostał bez zmian. Z drugiej strony po wyłączeniu dodatkowo energii odnotowaliśmy lekkie przyspieszenie (powszechny spadek cen energii w grudniu na świecie).
Jednocześnie sporemu spadkowi uległy ceny producenta (-0,7% r/r), choć konsensus wskazywał na skromny ich spadek do 0,1% r/r. Ogólny obraz z punktu widzenia władz monetarnych jest bez zmian: przestrzeń do dalszych kroków luzujących politykę pieniężną pozostaje otwarta.