Rozpoczynający się tydzień nie ma jednego punktu kulminacyjnego, co nie oznacza, iż emocji będzie mało. W kraju czeka nas cała seria styczniowych publikacji, a także kolejna aukcja MF. Z kolei za granicą największą uwagę powinny przyciągać wstępne indeksy PMI, protokół z ostatniego posiedzenia Fed oraz pierwsze - po nominacji - wystąpienie prezesa japońskiego banku centralnego.
Kalendarz najważniejszych danych i publikacji makroekonomicznych
Poniedziałek, 20.02.2023
Tydzień zaczynamy z wysokiego "C", gdyż przed nami cała seria publikacji krajowych. Nasze komentarze i oczekiwania poniżej.
PPI: W nowym roku zakładamy kontynuację normalizacji cen producenta. Jednocześnie nie zakładamy już znacznych rewizji. Rynek najwyraźniej widzi to podobnie. Zakładamy wzrost o 18,3% r/r, przy konsensusie 18,5% r/r.
Produkcja przemysłowa: Dodatkowy dzień roboczy r/r powoduje odbicie rocznej dynamiki. W szczegółach prognozujemy całkiem dobry wynik przetwórstwa, ale całościowy odczyt zaniżają górnictwo i produkcja energii. Nasza prognoza na poziomie 6,9% r/r jest wyraźnie wyższa od mediany oczekiwań (4% r/r).
Zatrudnienie: Jak co roku, styczniowa prognoza to tak naprawdę umiejętność oszacowania jak zmieni się próba firm, które wchodzą w skład sektora przedsiębiorstw (zatrudniające +10 osób). Szacujemy, styczniowy skok w okolicach 90 tys. etatów. To składa się na wzrost o 2,1% r/r. Konsensus na poziomie 1,8% r/r wydaje się pesymistyczny.
Płace: W zeszłym miesiącu nie uwierzyliśmy modelom i nas pokarało. W tym posypujemy głowę popiołem i oddajemy naszą prognozę stricte w ręce modeli. W tym przypadku jesteśmy zgodni z rynkiem i widzimy wzrost o 12,7% r/r.
Popołudnie powinno upłynąć w dość leniwej atmosferze - w USA święto z uwagi na Dzień Prezydenta.
Wtorek, 21.02.2023
Czas na wstępne indeksy PMI za luty - przed południem odczyty z gospodarek europejskich, a po południu z USA. Z Niemiec poznamy również indeks ZEW, gdzie w lutym oczekiwane jest lekkie odbicie.
Przed południem również publikacja produkcji budowlanej oraz sprzedaży detalicznej z Polski. Czego oczekujemy?
Produkcja budowlana: Zdradzimy trochę kuchni i przyznamy, że rozstrzał naszych prognoz był tu duży. Za nieco lepszym wynikiem przemawia relatywnie ciepły styczeń. Za dalszymi spadkami przemawiają trendy. Krótko mówiąc obstawiamy spadek o 4,7% r/r (konsensus -3,8% r/r).
Sprzedaż detaliczna: Po grudniowym odbiciu, w styczniu mogliśmy zaobserwować ponowny spadek na paliwach. Zakładamy lekkie odbicia w tych kategoriach, które w poprzednim miesiącu zawiodły (powrót do wielomiesięcznych tendencji). W każdej z kategorii niezmiennie ciążą wysokie ceny. W porównaniu z konsensusem (0,3% r/r) jesteśmy bardziej optymistyczni (1,6% r/r).
W godzinach popołudniowych, poza amerykańskim PMI, czeka nas również sprzedaż domów na rynku wtórnym z tamtejszej gospodarki.
Środa, 22.02.2023
W nocy poznamy decyzję ws. stóp procentowych z Nowej Zelandii, gdzie oczekiwana jest podwyżka o 50pb.
Przedpołudnie przyniesie między innymi finalne dane o styczniowej inflacji z Niemiec i Włoch, a także niemiecki indeks Ifo za luty (konsensus nie spodziewa się większych zmian). Z kraju poznamy z kolei dane o koniunkturze gospodarczej.
Po południu NBP opublikuje styczniową podaż pieniądza, gdzie konsensus wskazuje na wzrost do 5,9% r/r. My spodziewamy się słabszej dynamiki (4,8% r/r) z uwagi na podtrzymanie słabszej od sezonowego wzorca ścieżki.
Wieczorem czeka nas z kolei publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, a także wystąpienie Williamsa (Fed).
Czwartek, 23.02.2023
O poranku GUS powinien potwierdzić wskazania MRiPS odnośnie do stopy bezrobocia w styczniu, która najpewniej wzrosła do 5,5%. Tradycyjnie publikacja stopy bezrobocia oznacza też publikację całego Biuletynu Statystycznego za styczeń. Ze strefy euro opublikowana zostanie zaś finalna inflacja za ubiegły miesiąc.
Z USA poznamy pierwszą rewizję PKB za czwarty kwartał 2022, a także zwyczajowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Na koniec europejskiej sesji głos zabierze Bostic z Fed, a oddział Fed w Kansas opublikuje lutowy indeks koniunktury w przemyśle.
Piątek, 24.02.2023
W nocy poznamy styczniową inflację z Japonii, gdzie oczekiwane jest kolejne przyspieszenie. Więcej o sytuacji gospodarczej tamże pisaliśmy jakiś czas temu.
O poranku przywitają nas finalne dane o PKB z Niemiec za poprzedni kwartał, poza tym brak istotnych publikacji.
Popołudnie upłynie pod dyktando danych z USA: styczniowa inflacja PCE, dochody i wydatki konsumentów za poprzedni miesiąc, finalne dane o nastrojach konsumentów (Michigan) za luty oraz styczniowa sprzedaż domów na rynku pierwotnym.
Tydzień zakończymy wystąpieniami dwóch członków Fed - Mester i Jefferson.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-". Nie była to żadna niespodzianka, podobnie zresztą jako załączone komentarze. Z ciekawszych fragmentów można wspomnieć ten dot. funduszy unijnych: "S&P zakłada, że UE przełoży wypłatę środków z KPO dla Polski na okres po jesiennych wyborach parlamentarnych, ale będzie dokonywać wypłat innych środków UE." (PAP)
∙ Strefa euro: W poniższym wątku prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem wykresy z ostatniego wystąpienia głównego ekonomisty EBC.
∙ Strefa euro: "Istnieje ryzyko, że inflacja okaże się bardziej trwała niż jest to obecnie wyceniane przez rynki finansowe" - powiedziała członkini Zarządu EBC I. Schnabel.
∙ Chiny: PBoC nie zmienił stóp procentowych. W konsekwencji roczna stopa pożyczkowa to w dalszym ciągu 3,65%, zaś stopa 5-letnia 4,3%.
∙ Świat: Miniony tydzień przyniósł wyraźny wzrost oczekiwań odnośnie do wysokości stóp procentowych. W strefie euro po raz pierwszy wycenioną główną stopę na poziomie 3,75% (osiągnięcie do października).