Wczorajszy dzień obfitował w decyzje banków centralnych. W sprawie stóp procentowych decydowano w Norwegii, Turcji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W porannym komentarzu skupiamy się na tych dwóch ostatnich - nic nie ujmując dwóm pozostałym, SNB i BoE mają jednak dużo większy wpływ na globalne rynki.
Co nas dzisiaj czeka?
Agencja Moody's podejmie decyzję w sprawie polskiego ratingu. Nie spodziewamy się zmian.
Opublikowane zostaną też wstępne PMI w strefie euro i USA. W większości przypadków oczekiwane są poziomy zbliżone do tych obserwowanych przed miesiącem. Tydzień zakończą wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA.
Szwajcaria: To jeszcze nie koniec podwyżek
Zgodnie z oczekiwaniami na czwartkowym posiedzeniu stopy procentowe powędrowały w górę o 50pb. Była to już czwarta z rzędu podwyżka. Co ważne, komunikat nie zamknął absolutnie drogi do dalszych ruchów w górę. Innymi słowy, kontynuacja zacieśniania monetarnego pozostaje na stole w dającej się przewidzieć przyszłości. Skąd taka postawa?
Wystarczy spojrzeć na nową projekcję makroekonomiczną dla inflacji. Ścieżka została zrewidowana w górę względem grudniowego dokumentu i to pomimo zastosowania wyższej stopy procentowej. Z drugiej strony można powiedzieć, że rewizja w górę wielkiej skali nie była. SNB już w przyszłym roku spodziewa się osiągnięcia celu inflacyjnego 2% (poprzednio wskazywano na wartość 1,8%). Mimo to, a także biorąc pod uwagę zamieszanie w tamtejszym sektorze bankowym, nie wykluczono dalszych podwyżek. Widzimy tutaj przykład wysokiej determinacji w sprowadzeniu inflacji do celu w relatywnie szybkim czasie (cel powinien być osiągnięty de facto już po H1 2024).
W kontekście interwencji walutowych powtórzony został zwyczajowy komunikat sugerujący, iż SNB będzie aktywny w razie konieczności. Dodano jednak, że od kilku kwartałów bank centralny skoncentrowany jest na sprzedaży walut zagranicznych. Jest to godna uwagi wzmianka, gdyż zazwyczaj interwencje walutowe skupiają się na ograniczeniu siły franka. Tym razem wydaje się, że priorytetem jest jednak szybkie osiągnięcie celu inflacyjnego. Silna waluta powinna temu pomagać.
Wielka Brytania: Dalsze oznaki uporczywości inflacji?
Zaskoczenia nie było również na Wyspach Brytyjskich, gdzie BoE dostarczył podwyżkę o 25pb. Taka decyzja poparta została przez 7 członków, podczas gdy dwóch pozostałych optowało za brakiem zmiany kosztu pieniądza. Była to już jedenasta z rzędu podwyżka stóp na Wyspach, choć skala wczorajszego ruchu była najmniejsza od czerwca poprzedniego roku.
W komunikacie można zauważyć, iż bank centralny spodziewa się niższej inflacji w drugim kwartale w porównaniu z lutową prognozą. To efekt dłuższego obowiązywania ograniczenia na ceny energii dla gospodarstw domowych, a także niższych cen w hurcie ogółem. Przypomnijmy, że tuż przed decyzją BoE otrzymał dane o inflacji w poprzednim miesiącu, która okazała się wyższa od oczekiwań. W kwestii wzrostu PKB obecnie spodziewany jest minimalny wzrost w drugim kwartale (wcześniej zakładano spadek o 0,4% k/k).
Odnosząc się do ostatnich perturbacji na rynkach finansowych BoE podkreślił, iż brytyjski system bankowy jest silny i dobrze dokapitalizowany. Dodał też, że wpływ zacieśniania monetarnego na warunki kredytowe będzie uważnie monitorowany.
W świetle perspektywy dalszych podwyżek drzwi zamknięte nie zostały. BoE jest gotów dalej podnosić stopy, jeśli pojawiają się tylko oznaki większej uporczywości presji cenowej.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ NBP: W lutym Rada Polityki Pieniężnej odrzuciła wnioski o podwyżkę stóp o 100 pb. i 25 pb. - podano na stronie internetowej NBP. Za wnioskiem o podwyżkę o 100 pb. głosowała jedynie J. Tyrowicz, a wniosek o podwyżkę o 25 pb. poparli tylko L. Kotecki i P. Litwiniuk.
∙ Polska: Opublikowana przez GUS stopa bezrobocia rejestrowanego za luty nie przyniosła większych zaskoczeń. Stopa utrzymała się na poziomie 5,5%, tyle wynosił też rynkowy konsensus i nasza prognoza.
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 864,8 tys. wobec 857,6 tys. osób miesiąc wcześniej.
∙ GUS: Wartość kosztorysowa inwestycji rozpoczętych w 2022 roku wzrosła o 47,1% r/r do 82,6 mld zł.
∙ USA: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła 191 tys. To niemal taki sam poziom jak przed tygodniem (192 tys.).
∙ USA: Sprzedaż nowych domów wyniosła 640 tys. Dane okazały się nieco słabsze od konsensusu, a w dodatku odczyt styczniowy został zrewidowany w dół. Ogólny obraz źle jednak nie wygląda.
∙ Turcja: Bank centralny zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami. Główna stopa to wciąż 8,5%. Bank będzie bacznie monitorował wpływ trzęsienia ziemi na aktywność gospodarczą.
∙ Norwegia: Zdecydowano się na podwyżkę stóp o 25pb, zgodnie z oczekiwaniami. Komunikat wskazuje, że potrzebna jest jeszcze wyższa stopa, by ograniczyć inflację. Jeśli więc otoczenie makro będzie ewoluować zgodnie z oczekiwaniami Norges Banku, w maju czeka nas kolejna podwyżka.