Choć w Polsce tydzień będzie nieco rwany ze względu na środowe święto, za granicą nie zabraknie istotnych punktów, na które warto zwrócić uwagę. Przybliżamy je w poniższym zestawieniu. Co słychać na rynkach? Ubiegły tydzień zakończyliśmy spadkami na giełdach oraz niższymi rentownościami na krajowym podwórku. W takim środowisku kurs złotego nie uległ większej zmianie względem euro.
Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych w tym tygodniu
Poniedziałek, 30.10.2023
Tydzień zaczynamy danymi inflacyjnymi z niemieckich landów - wstępne dane dla całych Niemiec za październik dziś o 14:00. Wcześniej, bo o 9:00 opublikowane zostaną analogiczne dane dla Hiszpanii. Ponadto, warto zwrócić uwagę na indeksy koniunktury ESI w Europie.
W USA jedynie indeks Dallas Fed.
Wtorek, 31.10.2023
Zanim pójdziemy na zasłużony jednodniowy odpoczynek, czeka nas cały grad danych. Najważniejsza będzie krajowa inflacja - wstępny odczyt za październik poda GUS. Można spodziewać się dalszych sporych spadków rocznej dynamiki cen. Szacujemy 6,7% r/r. Poza Polską, dane o inflacji opublikują jeszcze Francja, Włochy i strefa euro.
Będzie to też dzień ze wstępnymi odczytami PKB za III kw.. Te spłyną z Francji, Niemiec, Czech, Włoch i strefy euro.
Jakby tego było mało, wcześniej, bo na początku dnia, decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Japonii.
W USA dane mniejszego kalibru. Opublikowany będzie indeks Chicago PMI i indeks zaufania konsumentów - Conference Board.
Środa, 1.11.2023
Cała uwaga zwrócona będzie na USA. Tam FOMC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Choć widzimy jeszcze jedną podwyżkę stóp w USA w IV kw., to naszym zdaniem nie nastąpi ona w listopadzie. Podobnie widzi to konsensus - oczekiwany jest brak zmian stóp procentowych.
Przed decyzją FOMC czeka nas spora seria danych. Opublikowane zostanie zatrudnienie w październiku wg ADP, PMI i ISM w przemyśle i liczba wakatów wg JOLTS (wszystko w USA).
Czwartek, 2.11.2023
Decyzji banków centralnych ciąg dalszy. Najciekawiej powinno być w Czechach, gdzie decydować się będzie kwestia, czy to dobry moment na rozpoczęcie obniżek stóp procentowych. Rynek oczekuje obniżek już od tego posiedzenia, choć część komunikacji ze strony CNB sugerowała możliwość poczekania do nowego roku, by ocenić skutki zmian podatkowo-cennikowych na przełomie roku. Ostatnie dane zaskakiwały w dół, pogorszyły się też perspektywy dla strefy euro, co będzie argumentem dla gołębi w gronie CNB. Decydujące będą najnowsze prognozy analityków banku.
Decyzje w sprawie stóp procentowych podejmie też Bank Anglii (oczekiwana stabilizacja na poziomie 5,25%) i bank centralny z Norwegii (również oczekiwany brak zmian - stopy na poziomie 4,25%).
Pozostałe europejskie kraje (w tym Polska) będą emocjonować się publikacjami PMI w przemyśle. W USA natomiast, jak co czwartek, opublikowane zostaną dane o nowych rejestracjach bezrobotnych. Poznamy też finalne dane o zamówieniach w przemyśle.
Piątek, 3.11.2023
Przed nami kolejne dane o koniunkturze - w Chinach opublikowany zostanie Caixin PMI w usługach, w USA indeksy PMI i ISM też w usługach.
Najistotniejsze będą jednak amerykańskie dane z rynku pracy za październik. Oczekiwana zmiana zatrudnienia poza rolnictwem jest wyraźnie poniżej odczytów z poprzedniego miesiąca (170 tys. vs 336 tys. - tu jednak raczej anomalią w górę był poprzedni miesiąc, niż niepokojącym sygnałem sytuacja w październiku). Konsensus na stopę bezrobocia to 3,8%, czyli bez zmian w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Płace powinny lekko przyspieszyć (konsensus 0,3% m/m, przy 0,2% m/m poprzednio).
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje skarbowe przeznaczone dla uczelni publicznych o łącznej wartości nominalnej 390 mln zł - podał resort w komunikacie. (PAP)
∙ Polska: Bank Gospodarstwa Krajowego aktualnie nie planuje przeprowadzać emisji na rzecz Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych w trybie aukcyjnym na rynku krajowym, a jeszcze w 2023 r. nie wyklucza emisji zagranicznych na rzecz Funduszu Pomocy oraz Krajowego Funduszu Drogowego - poinformowało PAP Biznes Biuro Prasowe BGK, w odpowiedzi na pytania. (PAP)
∙ Polska: Deficyt budżetu za cały 2023 r. prawdopodobnie będzie niższy niż maksymalny deficyt 92 mld zł wg znowelizowanej ustawy budżetowej - poinformował premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej. (PAP)
∙ Polska: Ministerstwo Finansów nie wyemitowało w październiku obligacji opartych na WIRON, ale - jak wyjaśnił resort - nie rezygnuje z tej pilotażowej emisji. W konsultacji z interesariuszami podejmie decyzję o jej terminie – poinformowało PAP ministerstwo. (PAP)
∙ USA: Finalny indeks nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan pokazał nieco wyższą wartość od wstępnych danych. Co jednak istotniejsze, wskaźnik oczekiwań inflacyjnych na kolejny rok wzrósł do 4,2% wobec wstępnego odczytu 3,8%. Wyraźne podbicie względem 3,2% we wrześniu mogło być pokłosiem wyższych cen paliw. Jednocześnie oczekiwania w horyzoncie 5 lat pozostały na niezmienionym (w porównaniu do wstępnych danych) poziomie 3%.