Zeszły tydzień upłynął pod znakiem polskiej polityki pieniężnej, czego końcowy akcent mieliśmy w piątek, gdy najpierw odbyła się prezentacja projekcji makroekonomicznych NBP, a później konferencja większości zarządu NBP. W tym tygodniu uwaga powinna przenieść się na dane - we wtorek krajowy szybki szacunek PKB za 3 kw., w środę finalne dane o inflacji za październik.
Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych
Poniedziałek, 13.11.2023
Tydzień zaczynamy od danych o krajowym bilansie płatniczym za wrzesień. Publikacja dziś o 14:00. Nasza prognoza salda obrotów bieżących to -100 mln EUR (konsensus +124 mln EUR, poprzednio -200 mln EUR). Dynamikę eksportu prognozujemy na -4,5% r/r, zaś importu na -13,8% r/r.
Wtorek, 14.11.2023
Czas na najważniejsze krajowe dane w tym tygodniu, czyli szybki szacunek PKB za III kw.. Prognozujemy, że GUS wskaże na wzrost o 0,3% r/r. Konsensus kształtuje się nieco wyżej i wynosi 0,4% r/r.
Globalnie uwaga będzie skupiona na CPI z USA (oczekiwania 0,1% m/m). Poza tym poznamy PKB ze strefy euro za III kw., PKB ze Słowacji i Rumunii za ten sam okres, finalny HICP z Hiszpanii, czy indeks ZEW z Niemiec. Do tego dojdą wypowiedzi przedstawicieli Fed (Mester i Goolsbee).
Środa, 15.11.2023
GUS poda finalne dane o inflacji za październik. Odczyt flash wskazywał na 6,5% r/r.
Dane inflacyjne spłyną też z Wielkiej Brytanii, Francji, Słowacji, czy Włoch. Ponadto opublikowany zostanie wynik produkcji przemysłowej w strefie euro.
W Chinach opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za październik. W Japonii PKB za III kw.. W USA czas na wyniki sprzedaży detalicznej za październik, PPI i indeks Empire State.
Czwartek, 16.11.2023
Kolejne krajowe dane - tym razem inflacja bazowa za październik (flash wskazał na 8,0% r/r).
Ponadto warto zwrócić uwagę na wystąpienie przedstawicieli EBC C. Lagarde i L. de Guindosa. W USA zostaną opublikowane: indeks Phily Fed, liczba nowych rejestracji bezrobotnych i produkcja przemysłowa. Do tego dojdą wystąpienia L. Mester z Fed.
Piątek, 17.11.2023
W strefie euro opublikowana zostanie finalna inflacja za październik oraz wyniki wrześniowego bilansu płatniczego. Zanim poznamy te dane będziemy mogli zapoznać się też z wypowiedzią C. Lagarde (EBC). W USA jedynie dane o nowych budowach domów i pozwoleniach na budowę domów oraz wystąpienie L. Mester (Fed).
Polska: Wnioski z listopadowego raportu o inflacji
W piątek NBP opublikował nowy raport o inflacji, który poza zrębami projekcji PKB i inflacji zwyczajowo zawiera znacznie więcej informacji.
Profil ścieżki wzrostu PKB został zmieniony w taki sposób, że jej nowy przebieg wskazuje na słabszą koniunkturę w początkowych kwartałach projekcji. Następnie jednak wzrost PKB ma przyspieszyć mocniej niż oczekiwano w lipcu. Analitycy NBP zaznaczyli przy okazji, iż „istotnym ryzykiem dla wzrostu PKB w latach 2024-2025 względem oczekiwań z poprzedniej rundy prognostycznej jest obniżka stóp NBP we wrześniu o październiku br., łącznie o 100 punktów bazowych”.
NBP podkreśla, że słabsza koniunktura w początkowych fazach projekcji wynika głównie z popytu zagranicznego, co zostało odzwierciedlone w niższych ścieżkach wzrostu w strefie euro i Niemczech. Jednocześnie bez zmian obyło się pod względem założeń dotyczących wypłat funduszy unijnych w ramach KPO. NBP spodziewa się sporego przyspieszenia tychże w 2025 roku, co winduje prognozę inwestycji do wysokich poziomów.
Antycypowany profil inflacji uległ obniżeniu w najbliższych kilku kwartałach, po czym zbiega do ścieżki wyznaczonej w lipcu. Powodem niższej, oczekiwanej inflacji w tym i kolejnym roku są ceny żywności i inflacja bazowa. Jednocześnie ceny energii mają oddziaływać lekko in plus.
W takim układzie inflacja CPI w Q4 2025 (ostatni kwartał projekcji) wynieść ma 3,5% (wcześniej 3,3%). Z kolei inflacja bazowa ustabilizować ma się w drugiej połowie 2025 roku w okolicy 3,8%. Niższej inflacji pomagać ma ujemna luka popytowa, która zgodnie z projekcją pozostanie z nami do końca 2025 roku i to pomimo wyższej ścieżki wzrostu PKB. Dlaczego? NBP zmodyfikował szacunki dotyczące wzrostu potencjalnego. Konkludując tę część można zauważyć, że do punktowego celu inflacyjnego wciąż dość daleko, niemniej górne pasmo odchyleń pozostaje w zasięgu projekcji.
Ogólny wydźwięk projekcji, pod względem sytuacji krajowej, nie uległ większej zmianie w porównaniu do jej lipcowej wersji. NBP w dużej mierze dostosował się do nowej rzeczywistości, ale nie zmienił kluczowych założeń na kolejne lata. Potencjalne zmiany mogą jednak pojawić się w rundzie marcowej, kiedy to sformułowany zostanie nowy rząd, który do tego czasu mógłby uchwalić dodatkowe decyzje zwiększające stopień ekspansji polityki fiskalnej. Jak to zwykle bywa, pozostaje czekać do kolejnej projekcji NBP, która (jak każda poprzednia) będzie kluczowa.
Prognozy dla stóp procentowych i walut (z komentarzem)
Pozmieniały się w ostatnim czasie nasze prognozy (głównie prognoza dalszych kroków RPP). Stąd trzeba było zaktualizować nasz cykliczny materiał dot. prognoz dla stóp procentowych i walut. Najnowszy zestaw prognoz dla największych banków centralnych i kluczowych walut w linku poniżej:
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: W piątek odbyła się konferencja NBP, na której prezes Glapiński wraz z większością Zarządu NBP odnosił się do szeroko pojętych ataków na bank centralny. Konferencję można obejrzeć pod adresem:
∙ Masłowska (RPP): "Jest za duża doza niepewności i niewiedzy naszej, jak to będzie się dalej kształtować. W tej sytuacji mówienie o tym, co będzie dalej ze stopami procentowymi byłoby bardzo, bardzo nieodpowiedzialne, przedwczesne. Możemy z większą dozą prawdopodobieństwa, bardziej realnie, mówić dopiero w marcu, kiedy będzie nowa projekcja inflacji i kiedy będziemy wiedzieli, czy i jakie działania nowy rząd będzie realizował i w jakim tempie". Jednocześnie członkini RPP zaznaczała, że "Osobiście mam nadzieję, że dojdzie do dalszych obniżek stóp procentowych w następnych miesiącach kolejnego roku. Projekcja NBP przewiduje, że inflacja obniży się do poziomu ok. 5 proc. w przyszłym roku i do celu inflacyjnego tzw. 2,5 proc. +/- 1 pp., czyli w okolicach 3,5 proc., dojdziemy pod koniec 2025 r." (cytaty za PAPbiznes).
∙ Polska: Liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy podpisali w piątek umowę koalicyjną. W umowie znalazły się m.in. zapowiedzi odblokowania KPO; zapowiedzi podwyżek dla nauczycieli, pracowników służby publicznej, w tym administracji, sądów i prokuratury; zapowiedzi zniesienia limitów na leczenie przez NFZ; wprowadzenie mechanizmów oddłużania szpitali i urealnienia wyceny świadczeń zdrowotnych; przyspieszenie zielonej transformacji energetycznej; zapewnienie niskich cen energii gospodarstwom domowym i firmom; obietnicę minimum sześciomiesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym; przywrócenie transparentności finansów państwa; zmianę zasad naliczania składki zdrowotnej; zmianę zasad wypłacania chorobowego (chorobowe pracownika już od pierwszego dnia będzie płacone przez ZUS); kasową metodę rozliczania podatku PIT przed przedsiębiorców; czy odpolitycznienie spółek skarbu państwa.
Jej pełną treść można znaleźć pod linkiem:
∙ Polska: Agencja Fitch Ratings potwierdziła w piątek wieczorem długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną - podała agencja w komunikacie.
∙ Polska: Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował w piątek, że z końcem 2023 r. rezygnuje z kierowania Funduszem, ustąpi także z funkcji szefa Rady Nadzorczej BGK. Borys napisał na platformie X (dawny Twitter), że z końcem kadencji zarządu PFR odchodzi do sektora prywatnego.
∙ USA: Moody's Investors Service obniżył perspektywę ratingu rządu USA do "negatywnej" ze "stabilnej", wskazując na rosnące ryzyko dla polityki fiskalnej kraju. Agencja potwierdziła długoterminowe ratingi USA na poziomie "Aaa" - poinformował Moody's w komunikacie.