Wczoraj w danych raczej flauta, dziś powinno być już trochę lepiej (bilans płatniczy z kraju), ważniejsze dane dopiero jutro (PKB za I kw.). Nie możemy jednak zostawić czytelnika z niczym, stąd opublikowaliśmy nasz comiesięczny raport z najważniejszymi prognozami i danymi z Polski, Europy i USA.
Przed południem jedyną godną uwagi publikacją jest majowy indeks ZEW. Po południu przyjdzie czas na krajowy bilans płatniczy za marzec oraz inflację PPI z USA. Swoje wystąpienia będą mieli członek zarządu Fed Cook oraz prezes tejże instytucji Powell.
Monthly Pulse Check
W kwietniowej edycji naszego comiesięcznego raportu, do przeglądu naszych prognoz, spostrzeżeń i analiz dot. strefy euro, USA i Polski dodaliśmy też trochę naszych rozważań o krajowej demografii i o tym dlaczego nie musi być ona aż tak dużym wyzwaniem dla gospodarki w perspektywie kilkudziesiesięciu lat.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w I kw. 2024 r. wzrosło o 14,4% r/r i wyniosło 8 147,38 zł - podał GUS. W ujęciu kwartał do kwartału wynagrodzenie wzrosło o 8,1 proc.
To prawie 2pp więcej niż średnia z miesięcznych danych z sektora przedsiębiorstw (12,6% r/r). Różnica to wynik silnych wzrostów płac w sektorze publicznym (realizacja przedwyborczych obietnic podwyżek w sferze budżetowej) i podwyżek w firmach zatrudniających do 9 osób (tu można domniemywać, że wpływ wyższej płacy minimalnej był silniejszy niż w dużych firmach).
∙ NBP: "Odnosząc się do możliwych przyszłych decyzji, część członków Rady oceniała, że biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania makroekonomiczne, na kolejnych posiedzeniach uzasadnione może być utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Niektórzy członkowie Rady wyrażali z kolei opinię, że w przypadku materializacji w kolejnych kwartałach czynników ryzyka oddziałujących w kierunku wyższej inflacji w średnim okresie, nie można wykluczyć konieczności podwyższenia stóp procentowych w przyszłości" - napisano w minutes z kwietniowego posiedzenia RPP.
∙ NBP: Ceny transakcyjne na 7 największych rynkach nieruchomości (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław) w I kwartale wzrosły o 19,2% r/r na rynku pierwotnym - podał NBP. Ceny ofertowe wzrosły o 18,75% r/r.
∙ MF: MF na przetargu zamiany 15 maja sprzeda papiery serii OK0426, PS0729, DS1029, WZ1129 i DS1034, a odkupi: WZ0524, OK0724, PS1024 i PS0425 - podał resort finansów w komunikacie.