Po pewnym okresie przerwy, wczoraj NBP opublikował kwietniowe dane na temat bilansu płatniczego, które okazały się względnie zbliżone do oczekiwań. Inaczej obraz wyglądał w USA, gdzie doczekaliśmy się niespodziewanego wzrostu wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dane te sprzyjały niższym rynkowym stopom.
Co nas dzisiaj czeka?
Z naszego punktu widzenia najważniejsza będzie jednak krajowa inflacja, której finalne szczegóły poznamy o 10:00. Flash wskazał na 2,5% r/r.
Dane inflacyjne spłyną też z Francji, Szwecji i Słowacji. W USA zaś uwagę przykuwać będzie indeks Uniwersytetu Michigan. Tydzień kończy wystąpienie szefowej EBC C. Lagarde.
Jest nasz nowy miesięcznik na czerwiec 2024
EBC zgodnie ze swoimi zapowiedziami (a może też i przez nie?) zdecydował się na obniżkę stóp procentowych. Fed na razie trzyma stopy bez zmian, ale można spodziewać się cięć jeszcze w tym roku (widzimy 2 obniżki, pierwsza we wrześniu). NBP zaś nie zrobił i nie zrobi nic. Tak w skrócie można podsumować czerwiec w świetle decyzji banków centralnych. Poznaliśmy też krajowe dane o PKB za I kw. (zaskoczenie w górę, mocna konsumpcja, słabe inwestycje), a inflacja z Polski za maj po raz kolejny była niższa od oczekiwań. Jak widać powyżej - dzieje się w sferze danych makroekonomicznych. Nasze podsumowanie i prognozy na kolejne kwartały w comiesięcznym raporcie:
Czerwiec 2024
EBC zgodnie ze swoimi zapowiedziami (a może też i przez nie?) zdecydował się na obniżkę stóp procentowych. Fed na razie trzyma stopy bez zmian, ale można spodziewać się cięć jeszcze w tym roku (widzimy 2 obniżki, pierwsza we wrześniu). NBP zaś nie zrobił i nie zrobi nic....
Czytaj więcej
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Polska doszła do szczytowego punktu w cyklu na rynku nieruchomości. NBP przygotowuje symulację rozwoju rynku nieruchomości w Polsce w perspektywie 20-30 lat - wynika z wypowiedzi Jacka Łaszka, naczelnika Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP. (PAP)
∙ Polska: Według przyjętych w czwartek przez rząd założeń makroekonomicznych do projektu ustawy budżetowej na 2025 r., PKB Polski wzrośnie w przyszłym roku o 3,7 proc., a średnioroczna inflacja CPI ukształtuje się na poziomie 4,1 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Rząd zaproponował jednocześnie, by wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w przyszłym roku wyniósł co najmniej 6,78%. Z kolei minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosnąć ma do 4626 zł (+7,6%).
W naszej opinii przyszłoroczna prognoza wzrostu jest dość konserwatywna na tle naszych oczekiwań. Podobnie kwestia wygląda z inflacją, gdzie spodziewamy się nieco wyższej wartości średniorocznej. Z punktu widzenia wpływów podatkowych oznacza to pewien bufor bezpieczeństwa. Wzrost płacy minimalnej byłby wyższy niż wieszczony kilka tygodni temu przez premiera (okolica 5%), ale nie odbiega od naszych założeń. Niższy wzrost powinien oddziaływać w stronę normalizacji płac nie tylko w sektorze przedsiębiorstw, ale całej gospodarce narodowej.
∙ Polska: W kwietniu odnotowaliśmy deficyt na rachunku obrotów bieżących o wartości 241 mln EUR (w marcu nadwyżka 325 mln EUR). Choć w ujęciu 12-miesięcznej sumy nadwyżka na saldzie bieżącym podskoczyła do 1,5% z 1,3%, to trend w najbliższych miesiącach będzie spychał wskaźnik na zdecydowanie niższe poziomy. Eksport towarów wyniósł 5,5% r/r, zaś ich import 5,7% r/r. Jednocześnie warto zaznaczyć, że osłabiające się saldo bieżące powinno być w kolejnych miesiącach kompensowane przez rosnące saldo na rachunku kapitałowym, gdzie trafiać będą kolejne fundusze unijne. Po kwietniu saldo BIZ obniżyło się do 1,9% z 2,1%, zaś saldo inwestycji portfelowych skorygowało się do 0,2% z 1%.
∙ USA: Wczorajszy zestaw niższej inflacji PPI oraz wyższego od konsensusu wzrostu wniosków o zasiłek dla bezrobotnych sprzyjał spadkowi rynkowych stóp procentowych. Uważamy, że dane z rynku pracy stanowią w pewnym sensie ryzyko dla przestrzelenia obecnej prognozy Fed dla stopy bezrobocia na poziomie 4% na koniec roku.
∙ Japonia: Bank centralny utrzymał stopy procentowe bez zmian. Zmian nie było także w przypadku skupu obligacji skarbowych, choć tutaj w lipcu bank przedstawić ma pewien plan redukcji. Zdaniem prezesa Uedy, redukcja ta rozpocznie się zaraz po lipcowym posiedzeniu i będzie znacznych rozmiarów.