Dziś o 10:00 GUS opublikuje wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w maju, a po południu NBP poda dane o podaży pieniądza M3 (też za maj). Piątek zaś upłynął w cieniu wstępnych PMI z Europy i USA, którym przyglądamy się w dzisiejszym komentarzu.
Kalendarz najważniejszych wydarzeń i publikacji makroekonomicznych
Poniedziałek, 24.06.2024
Nasza prognoza dynamiki produkcji budowlano-montażowej to -1,7% r/r (konsensus -3,8% r/r). Wg naszej prognozy budowlanka pozostała niemal na analogicznych poziomach (po odsezonowaniu) co miesiąc wcześniej. Na razie nie widać nic, co mogłoby ją wypchnąć z względnego marazmu. Niemniej uważamy, iż najgorsze jest już za nami.
W przypadku sprzedaży detalicznej prognozujemy 4,2% r/r (konsensus 4,9% r/r). Mieliśmy tu spory dylemat, m.in. ze względu na problemy z odsezonowaniem danych w kwietniu. Do tego doszły próby oszacowania tego ile ze zmiany VAT na żywność zostało już uwzględnione w cenach (a przez to w deflatorach). Ostatecznie jesteśmy w tym miesiącu nieco bardziej pesymistyczni od rynku.
Natomiast w przypadku M3 szacujemy wzrost o 7,8% r/r. Ostatnie dwa miesiące wygenerowały sporą zmienność. Dostrzegamy wciąż potencjał do szybszego niż sezonowy wzrost całego agregatu.
Poza Polską można rzucić okiem na indeks Ifo w Niemczech, Indeks Dallas Fed w USA i tamtejsze wystąpienie M. Daly z Fed.
Wtorek, 25.06.2024
GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny za maj a wraz z nim stopę bezrobocia. Podobnie jak konsensus prognozujemy 5% (tyle też wyniósł wstępny szacunek MRPiPS).
W USA opublikowany zostanie indeks Conference Board obrazujący nastroje amerykańskich gospodarstw domowych. Do tego dojdzie wystąpienie L. Cook i M. Bowman z Fed.
Środa, 26.06.2024
Publikacyjną ciszę zakłócą tylko dane o sprzedaży nowych domów w USA.
Czwartek, 27.06.2024
Czeski bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Spodziewamy się kolejnego cięcia stóp i to kolejnego o 50pb (tym razem może to być już ostatnia obniżka tej skali, później mniejsze kroki). Konsensus również oczekuje, że po dzisiejszym posiedzeniu główna stopa procentowa spadnie do 4,75%. Poza Czechami decyzje w sprawie stóp procentowych podejmą też Szwedzi i Turcy.
Ponadto KE opublikuje wskaźniki koniunktury ESI w UE. W USA zaś przyjdzie czas na trzeci (finalny) odczyt PKB za I kw., wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałe w maju i liczbę nowych rejestracji bezrobotnych.
Piątek, 28.06.2024
Dzień wstępnych inflacji za Czerwiec. Najważniejsza z naszego punktu widzenia będzie oczywiście Polska. Poza nią na rozkładzie znajdziemy też Hiszpanię, Francję i Włochy.
W USA zaś cała seria publikacji: dochody i wydatki gospodarstw domowych, inflacja PCE, Chicago PMI i indeks Uniwersytetu Michigan.
PMI: Dość niemrawe ożywienie w strefie euro, niespodziewane odbicie w USA
Wstępne wskaźniki PMI ze strefy euro za czerwiec rozczarowały. Indeks usługowy obniżył się do 52,6 z 53,2, zaś przemysłowy do 45,6 z 47,3. W efekcie wskaźnik zbiorczy, choć wciąż utrzymał się powyżej bariery granicznej, to odnotował spadek do 50,8 z 52,2. Wygląda na to, że z oczekiwanego ożywienia aktywności gospodarczej na razie nici.
Oczekiwania przed czerwcową publikacją były dość optymistyczne, co zresztą powinno zbiegać się z rewizją w górę prognoz wzrostu gospodarczego na ten rok ze strony EBC. Z komentarzy do ankiety warto jednak zwrócić uwagę na jeden czynnik, który mógł ciążyć na sentymencie w kończącym się miesiącu. Mianowicie, mowa o zwołaniu przez prezydenta Francji przedterminowych wyborów parlamentarnych. Ze szczegółów warto dodać, że indeks przemysłowy dla całej strefy euro zanotował spadek także z powodu słabości po stronie nowych zamówień.
Z naszego punktu widzenia takie dane nie oznaczają nic nowego. Spodziewaliśmy się, że strefa euro najgorsze ma już za sobą i zdania tutaj nie zmieniamy. Jednocześnie podkreślaliśmy, iż odbicie aktywności gospodarczej nie będzie szalone, stąd EBC będzie miał możliwość obniżek stóp procentowych począwszy od września. Dlaczego lipiec wydaje się mało realny? Presja inflacyjna wciąż daje o sobie znać w niektórych krajach. Mowa choćby o Niemczech, gdzie w czerwcu odnotowaliśmy wzrost cen usług w większej skali niż w maju.
Dla odmiany w USA dane zaskoczyły lekko na plus. Wskaźnik usługowy wzrósł do 55,1 z 54,8, zaś przemysłowy do 51,7 z 51,3. W efekcie indeks zbiorczy powędrował w górę o skromne 0,1 pkt. do 54,6. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wynik w usługach, gdzie opublikowana wartość okazała się wyższa od najbardziej optymistycznych szacunków ankietowanych ekonomistów. Jest to naszym zdaniem też pewna przestroga dla Fed, by wciąż cierpliwie czekać do jesieni z pierwszą obniżką stóp procentowych.
Dlaczego w ogóle w takim środowisku rozważać obniżki? O ile ogółem aktywność w usługach radziła sobie całkiem dobrze, o tyle indeksy cenowe zanotowały dalszy spadek, co naturalnie ograniczało jastrzębi wydźwięk na piątkowe dane. Potencjalne pogorszenie danych z rynku pracy w miesiącach letnich także powinno oddziaływać w stronę niższych stóp na jesieni.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Masłowska (RPP): "Istnieje potrzeba elastyczności w prowadzeniu polityki pieniężnej i z tego powodu nie wykluczałbym dziś żadnego scenariusza - ani obniżki, ani podwyżki stóp procentowych" - powiedziała członkini RPP dla Bloomberga. "Niemniej mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku pojawią się warunki do obniżenia stóp, a nie do ich podnoszenia" - dodała.
∙ Kotecki (RPP): "Czekamy na lipcową projekcję inflacyjną, ona pewnie potwierdzi co mówimy, że uporczywość inflacji będzie widoczna i przy takim wzroście gospodarczym, deficycie i płacach nie ma przestrzeni, aby stopy ciąć" - powiedział członek RPP w TOK FM. "W ciągu najbliższych dwóch, trzech kwartałach przestrzeni nie ma. A potem zobaczymy" - dodał.
∙ RPP: L. Kotecki, P. Litwiniuk i J. Tyrowicz głosowali przeciw przyjęciu sprawozdania finansowego NBP za 2023 r. - podano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Za przyjęciem sprawozdania NBP za 2023 r. byli: A. Glapiński, I. Dąbrowski, I. Duda, W. Janczyk, C. Kochalski, G. Masłowska, H. Wnorowski.
∙ MF: W środę 26 czerwca 2024 r. Ministerstwo Finansów zorganizuje przetarg sprzedaży obligacji skarbowych zamiast planowanego w miesięcznym planie przetargu zamiany - podał w komunikacie resort finansów.
∙ USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w maju wyniosła 4,11 mln w ujęciu rocznym vs oczekiwane 4,10 mln. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 4,14 mln.
∙ USA: Indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w maju spadł o 0,5% m/m (oczekiwano -0,3%, poprzednio -0,6%).