O 10.00 GUS opublikuje finalne dane o inflacji za maj. Wstępny odczyt wyniósł 2,9% r/r - taka też jest nasza prognoza.
Jeśli odczyt flash zostanie potwierdzony, kompozycja inflacji za maj będzie bardzo ciekawa. Spadkowi inflacji do 2,9% towarzyszył bowiem najprawdopodobniej wzrost inflacji bazowej z 3,6% do 3,7% (inflacja bazowa zostanie podana jutro). Wolniejsza inflacja determinowana jest na razie głownie cenami paliw i żywności. Można jednak oczekiwać, że najbliższe miesiące przyniosą również spadki inflacji bazowej, zgodnie z cyklicznymi tendencjami. Więcej w naszym ostatnim komentarzu do majowego odczytu flash:
Inflacja w maju spadła do 2,9% (flash), ale bazowa wzrosła...
Jeśli wstępny odczyt flash zostanie potwierdzony w połowie miesiąca, kompozycja inflacji za maj będzie bardzo ciekawa. Spadkowi inflacji do 2,9% towarzyszył bowiem najprawdopodobniej wzrost inflacji bazowej z 3,6% do 3,7%. Co ciekawe udało nam się precyzyjnie wytypować n...
Czytaj więcej
W gospodarce globalnej natomiast w centrum uwagi będzie dzisiejsze spotkanie premiera Wielkiej Brytanii B. Johnsona z szefową KE U. von der Leyen w sprawie Brexitu. Rozmowy prowadzone są w sprawie przedłużenia okresu przejściowego wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE. Termin na możliwe przedłużenie mija 1 lipca, ale do kompromisu wciąż daleko. Ponadto rynki żyją nowymi ogniskami zachorowań na COVID-19 w kilku stanach w USA (w weekend pojawiły się również informacje o nowych ogniskach w Pekinie). Do drugiej fali epidemii wciąż daleko, również ponowny lockdown jest na obecną chwilę mało prawdopodobny, wystarczyło to jednak do spadku globalnego sentymentu.
W tym tygodniu jeszcze przed nami:
Gospodarka polska:
Jutro odbędzie się posiedzenie RPP. Po ostatnich obniżkach na trzech kolejnych posiedzeniach, nie oczekujemy zmian stóp procentowych i decyzja ta była szeroko zapowiadana przez wielu członków RPP. W czwartek natomiast poznamy dane z rynku pracy. Oczekujemy spadku zatrudnienia o 2,8% r/r i spadku płac o 0,3% r/r. Na odczyt zatrudnienia rzutować będą dalsze zwolnienia, w tym te z końca marca i kwietnia (do tej pory na wypowiedzeniach). Spadek płac będzie determinowany m.in. opóźnionym postojowym wprowadzanym w wielu sekcjach, czy toczącymi się w kwietniu negocjacjami płacowymi, których efekty będą widoczne w majowym odczycie. W piątek opublikowany zostanie odczyt produkcji przemysłowej - oczekujemy spadku o 18% r/r. Niskie wyniki wciąż notować będą sektory związane z branżą motoryzacyjną, ogniska w kopalniach przełożą się też na wynik górnictwa, choć wyłączenia to dopiero problem czerwca. Pomagać może słaby kwiecień – część z przychodów mogła zostać przełożona na późniejszy miesiąc. PPI spada o 1,2% r/r – to efekt wzrostu cen ropy naftowej, stabilnych kursów walutowych i stabilnych (ujemnych) oczekiwań cenowych producentów.
Gospodarka globalna
W Europie stosunkowo spokojny tydzień pod kątem publikacji danych. Jutro poznamy nastroje analityków wg wskaźnika ZEW (oczekiwana lekka poprawa). Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmuje Bank Anglii (czwartek). W tym tygodniu toczyć się będą również negocjacje w sprawie Brexitu oraz w kwestii pakietu stymulacyjnego ze strony UE. Podczas szczytu UE 19 czerwca dyskutowany będzie instrument ożywienia gospodarczego (750mld EUR) oraz nowy, wieloletni podział środków UE (łącznie 1,1mld EUR). W Stanach w tym tygodniu w centrum uwagi będą dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za maj (publikacja jutro, po słabym kwietniu oczekiwana jest lekka poprawa m/m, odpowiednio o 8% i 3%). W środę publikacja danych z rynku nieruchomości (pozwolenia na budowę i rozpoczęte budow domów). Ponadto we wtorek i środę rynki śledzić będą wystąpienie J. Powella przed Kongresem. Poznamy też zestaw indeksów koniunktury – indeks Empire State, Phily Fed i Conference Board.