Progres wskaźników koniunktury od dołka był imponujący. Teraz powinien zwolnić, jednak już dziś wiele wskaźników może przekroczyć poziom 50pkt. Znów ciekawe zaczynają być porównania krajowe. Będziemy mieli okazję przekonać się, czy rosnące zachorowania w USA wpływają na wskaźniki koniunktury.
Przygotowaliśmy też nasze prognozy walutowe (EURPLN i EURUSD) oraz prognozy stóp procentowych (dla PLN, EUR i USD) w ujęciu średniookresowym. Będziemy się do nich odnosić - i w razie czego korygować - komentując bieżące warunki rynkowe. Aby uniknąć codziennego opisywania mało znaczących ruchów kursów będziemy jednak koncentrować się przede wszystkim na zmianach istotnych: zaskoczeniach, ważnych poziomach analizy technicznej (nie tylko tych zaskakujących, ale też potwierdzających naszą prognozę na kierunek kursu). Brak komentarza do kursu walutowego, czy poziomu stóp procentowych z naszej strony oznacza: wszystko idzie zgodnie z planem.
Zdarzyło się wczoraj
Stopa bezrobocia 6,1% w czerwcu
Stopa bezrobocia w czerwcu nie zaskoczyła względem obliczeń, które można było zrobić mając do dyspozycji faktyczne rejestracje bezrobotnych. Stopa bezrobocia rośnie jednak wolniej od oczekiwań i sytuacja powtarza się już drugi miesiąc z rzędu. Najgorsze w sektorze przedsiębiorstw (zatrudnienie >9 osób) już za nami. Nie widać opóźnionych efektów zwolnień. Mniejsze firmy to jednak inna historia. Z tej strony możemy jeszcze obserwować nowe rejestracje. Należy też wyraźnie zaznaczyć, że rejestracje może zaburzać dodatek solidarnościowy (pisaliśmy o tym), zwłaszcza że pobiera go prawie 100 tys. osób. Nie wiemy jednak, które z nich są już zarejestrowane jako bezrobotne, a które nie (konstrukcja dodatku sprawia, że mogą go pobierać osoby, które nie są zarejestrowane jako bezrobotne, choć te zarejestrowane też mogę). Spodziewamy się dalszych wzrostów stopy bezrobocia, choć 8% na koniec roku wydaje się w tym momencie pesymistyczną prognozą.
Źródło: GUS
Stabilizacja wśród pracujących w sektorze przedsiębiorstw
To ważny moment. Liczba pracujących w sektorze przedsiębiorstw ustabilizowała się, a wśród zatrudnionych (przeliczenie na pełne etaty, ale i uwzględnienie tymczasowych odejść w związku z urlopami bezpłatnymi i zasiłkami opiekuńczymi) widać nawet wzrosty spowodowane najprawdopodobniej powrotami z zasiłków opiekuńczych i wydłużaniem długości etatu. Co najważniejsze jednak - nie ma na razie drugiej fali zwolnień związanej z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, typowym dla umów na czas nieokreślony. Pozostaje jeszcze pytanie jak szybko sektor przedsiębiorstw zacznie na powrót zatrudniać? Naszym zdaniem na to jeszcze poczekamy co najmniej kilka miesięcy, a zatrudnienie (liczba pracujących) długo będzie powracać do poprzednich poziomów.
Źródło: GUS