Dziś czekamy na dane z rynku domów USA. Przedsmakiem do nich był zaskakujący dla wszystkich, wysoki wzrost indeksu nastrojów amerykańskich producentów domów.
Dziś czekamy na rynek domów w USA (pozwolenia i rozpoczęte budowy). Wczoraj opublikowany indeks HMI (Wells Fargo/NAHB) rozpala wyobraźnię najwyższym poziomem od 1998 roku. Kombinacja silnego wsparcia fiskalnego, niskich stóp procentowych i odłożonego popytu robi swoje. Jeśli nie dziś, to niebawem amerykański rynek nieruchomości osiągnie rekordowy poziom aktywności. Indeks HMI obrazujemy tym razem nieco inaczej niż w postaci wykresu.
Źródło: Wells Fargo / NAHB.
Kompletny komunikat oraz metodykę indeksu można poznać pod tym linkiem.
Poza rynkiem nieruchomości konsensus w USA prawdopodobnie zdryfował już w kierunku nieznacznego osłabienia aktywności w najbliższym czasie. To pokazują dane o wysokiej częstotliwości. W ten sam ton uderzył wczoraj indeks NY Empire. To oczywiście nie jest powód, aby spodziewać się wystąpienia drugiego dna recesji. Można natomiast obstawiać wypłaszczenie ścieżki ożywienia. Taki jest też nasz scenariusz bazowy na najbliższe miesiące.
Źródło: NY Fed.
Inflacja bazowa w Polsce uplasowała się zgodnie z naszymi oczekiwaniami na poziomie 4,3% (odnosimy się już do stanu PO publikacji indeksu flash). Jak już jednak pisaliśmy na podstawie przeglądu poszczególnych kategorii, są podstawy aby sądzić, że niebawem inflacja bazowa zacznie spadać. Agregaty publikowane przez NBP tylko to potwierdzają.
Inflacja bazowa w lipcu: 4,3%
Inflacja bazowa wzrosła w lipcu do 4,3%. Poziom cen podbiły podwyżki cen administrowanych na początku roku. To odpowiada za wysoki poziom inflacji bazowej w ujęciu rocznym w pierwszym kwartale. Dodatkowe czynniki odpowiedzialne ze przyspieszanie są już natomiast w odwroc...
Czytaj więcej