Dziś czekamy na dane z rynku pracy w Polsce. Oczekujemy wzrostu wynagrodzenia o 3,8% r/r i zmniejszenia spadku zatrudnienia do -3,0% r/r. NBP przeprowadzi dziś odkup obligacji w ramach operacji strukturalnych. Wczorajsze dane z z rynku nieruchomości mieszkaniowych w USA uplasowały się powyżej oczekiwań rynku. Ciekawie na walutach. EURUSD na nowych szczytach, EURPLN poniżej minimów lokalnych.
Dziś zostały już upublicznione dane o inflacji CPI i PPI w Wielkiej Brytanii. Odczyt inflacji PPI (0,3%) jest zgodny z konsensusem, jednak inflacja CPI (wzrost 0,4% m/m) była zaskoczeniem dla analityków, którzy spodziewali się spadku o 0,1% m/m. O 10:00 poznamy jeszcze inflacje konsumencką w strefie euro (konsensus -0,3% m/m) oraz przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w Polsce. Prognozujemy wzrost wynagrodzenia o 3,8% r/r i spadek zatrudnienia o 3,0% r/r. Wieczorem opublikowane zostaną "Minutes" z poprzedniego posiedzenia FOMC. Będziemy w nich śledzić wszelkie informacje dotyczące nadchodzącego forward guidance (z wykorzystaniem koncepcji średniego celu inflacyjnego). Wczoraj najważniejsze dane pochodziły z amerykańskiego rynku nieruchomości. Więcej w artykule poniżej.
Narodowy Bank Polski przeprowadzi dziś jedyną w sierpniu operację strukturalna outright buy. Podsumowanie dotychczasowych przetargów dostępne jest w poniższym artykule.
Waluty
EURUSD pnie się w górę, napędzany przede wszystkim słabością dolara oraz poprawą globalnego sentymentu. Jesteśmy lekko zdziwieni, że nie dochodzi przynajmniej do konsolidacji tej pary walutowej z uwagi na zwiększającą się liczbę zachorowań w Europie i odwrotny trend w USA. Tym bardziej, że aprecjacja EUR w ujęciu koszykowym i ważonym handlem to już niemal 10%. W normalnych warunkach byłby to spory cios dla eksportu. Póki co jednak nikt tego jeszcze nie gra. Obraz techniczny nie ukazuje żadnych dywergencji po przebiciu poprzednich maksimów lokalnych. Opory (ostatnie maksima lokalne) ustawione są w okolicach 1,20-21. Jeśli w najbliższych dniach nie dojdzie do korekty, przesuniemy nasze prognozy, gdyż cel na przestrzeni roku został osiągnięty w miesiąc. Uwaga: wykres jest w formacie wektorowym, można go dowolnie powiększać bez utraty jakości.
Źródło: Bloomberg.
PLN również korzysta z poprawy sentymentu i oczekiwań na nieco wyższe stopy procentowe. Obraz techniczny EURPLN sugeruje, że dojdzie w najbliższym czasie do dalszej aprecjacji. Złamane zostały minima lokalne, kurs przedarł się przez MA200. Tak zakładają też nasze prognozy. Największa niewiadoma w postaci głębokości dołka w II kwartale została uzupełniona całkiem niezłą liczbą. Rynek pracy pozostaje w dobrej kondycji, co jest dobrym prognostykiem kontynuacji ożywienia. Gospodarka pozostaje zrównoważona (a wręcz nadwyżkowa w kontekście rachunku bieżącego i w najbliższym czasie się to nie zmieni) i można liczyć dodatkowo jeszcze na dalszą poprawę w zakresie transferów z UE (Next Generation EU). W najbliższym czasie zastanowimy się, czy nie przesunąć celu aprecjacji złotego poniżej 4,30, który znajduje się w naszych prognozach.
Źródło: Bloomberg.