Finalny odczyt sierpniowej inflacji nie zaskoczył - zgodnie z odczytem flash wyniosła ona 2,9% r/r (tyle wynosiła też nasza prognoza). Dzisiejsza publikacja wskazuje na pierwszy, od grudnia 2018 roku, spadek inflacji bazowej. Naszym zdaniem obniżyła się ona do 4,0% r/r z 4,3% przed miesiącem. Jutro oficjalne dane NBP na ten temat.
Największy wpływ na spowolnienie inflacji w porównaniu do poprzedniego miesiąca miały ceny żywności (spadek o 1,2% m/m), w szczególności ceny warzyw, które odpowiadały za 0,13 pp spadku inflacji (owoce odpowiadały za 0,09 pp zmiany, a mięso za 0,6 pp). Najbliższe miesiące mogą przynieść dalsze spadki cen żywności - nadpodaż żywca wieprzowego w Niemczech może powodować większą presję spadkową na ceny. Spadały też ceny odzieży i obuwia, co również przyczyniło się do lekkiego spowolnienia inflacji w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Co ciekawe jednak, ceny odzieży - nie pogłębiają już spadków rocznych. Naszym zdaniem wrócimy jednak jeszcze do trendu spadkowego. W drugą stronę oddziaływały ceny paliw, które rosły o 3,3% m/m - wciąż pozostawały one jednak na solidnych minusach w ujęciu rocznym. Szczegóły sugerują stabilizację inflacji na niskim poziomie w przypadku cen towarów i spowolnienie cen w usługach (odpowiednio 1,5% r/r i 6,6% r/r).
Najważniejszą informacją z dzisiejszego odczytu jest spadek inflacji bazowej, która niemalże nieprzerwanie rosła od grudnia 2018. Naszym zdaniem inflacja wyniosła 4% r/r - czekamy na jutrzejsze oficjalne potwierdzenie tego wyniku przez NBP. Powoli wygasają efekty dodatkowych opłat nakładanych w związku ze zwiększonym reżimem sanitarnym - gaśnie więc wzrost cen w usługach. Do głosu zaczynają dochodzić też skutki spowolnienia gospodarczego i to ono powinno przekładać się na dalsze spadki cen - ścieżki inflacji w poszczególnych kategoriach pokazują już garbaty kształt.
Opublikowany dzisiaj odczyt inflacji pozostanie bez większego wpływu na RPP. Inflacja zaczyna zawracać, co jest zgodne z założeniami Rady. Naszym zdaniem najbliższe miesiące przyniosą dalsze spadki inflacji (spadki cen żywności, stabilne paliwa, spadki inflacji bazowej), a w 2021 roku inflacja znajdzie się poniżej celu NBP.