RPP wczoraj nie zaskoczyła i na najbliższych posiedzeniach (najprawdopodobniej) też nie zaskoczy. Wczoraj poznaliśmy też dane o bilansie płatniczym - te wskazały na kontynuację trendów. Trudno uznać inflację w USA za zaskoczenie. Prawdziwy obraz procesów inflacyjnych wyłoni się dopiero w 2021 roku, kiedy wydatki konsumentów i funkcjonowanie usług wróci do normy. Dziś czekamy na szczegóły pakietu stymulacyjnego w Stanach.
W Europie najwięcej uwagi przykuwać może publikacja minutes z ostatniego posiedzenia EBC (przyniosło ono rozszerzenie arsenału środków antykryzysowych Banku). Poznamy też szacunki rocznego PKB w Niemczech - oczekiwany jest spadek o 5,1% r/r. Ponadto nastrojami poruszać może zawirowanie polityczne we Włoszech (możliwy rozpad rządu).
W Stanach, jak co tydzień, opublikowane będą dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Zgodnie z konsensowymi oczekiwaniami powinna ona ustabilizować się na poziomie sprzed tygodnia (787 tys. osób). Śledzić warto też wystąpienie J. Powella. Najwięcej uwagi przykuwać będzie jednak pakiet stymulacyjny. Dziś J. Biden powinien ogłosić jego szczegóły.
RPP bez zmian
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła wczoraj stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Brak zmian stóp to też naszym zdaniem najbardziej prawdopodobny scenariusz na kolejne posiedzenia. Komentarz do wczorajszego posiedzenia Rady można znaleźć pod linkiem:
Dane o bilansie płatniczym potwierdzają wcześniejsze (korzystne) trendy
Nadwyżka na rachunku bieżącym Polski wyniosła w listopadzie 1725 mln EUR. To nieco niższy niż przed miesiącem, ale wciąż bardzo wysoki wynik. W przypadku rachunku handlu towarami odnotowano niemal identyczną nadwyżkę jak w październiku (1756 mln EUR), pogłębiła się nadwyżka w handlu usługami (2353mln EUR – to trzecia najwyższa wartość w historii szeregu czasowego). Nie zmieniamy zdania, że nadwyżka na rachunku bieżącym nieco stopnieje w 2021 roku, głównie za sprawą nieznacznego pogorszenia salda towarów i dochodów. Oczekujemy jednak, że czarnym koniem będzie wciąż saldo usług, które może jeszcze się powiększać. Choć piszemy to do znudzenia, to jeszcze raz powtórzymy – zmiany strukturalne polskiego eksportu oraz przesuwanie się w kierunku coraz większego udziału krajowej wartości dodanej powodują, że zrównoważenie zewnętrzne będzie coraz mniej zależne od cyklu a przeprowadzka z kraju deficytowego na nadwyżkowy będzie trwała (o ile tylko nie wystąpią nagłe i nieoczekiwane wydarzenia niszczące konkurencyjność polskiego eksportu).
Inflacja w USA nie zaskoczyła
Rok 2020 zakończył się inflacją na poziomie 1,4% (+0,4% m/m) oraz bazową na 1,6% (+0,1% m/m). Trudno doszukać się presji inflacyjnej w ostatnich danych. Nie widać też silnej presji na spadki cen, typowej dla epizodów recesyjnych. Rzetelna ocena perspektyw inflacyjnych jest obecnie utrudniona z uwagi na roller-coaster cen, który obserwowaliśmy ostatnio. Można też zaryzykować stwierdzenie, że pełny obraz inflacyjny ujawni się dopiero gdy gospodarka powróci do normalnego funkcjonowania z pełną gamą „normalnie” świadczonych usług, czyli dopiero w przyszłym roku. Oczekiwania inflacyjne (te rynkowe) mogą dalej rosnąć na fali większego optymizmu dot. polityki fiskalnej oraz zwiększonej podaży pieniądza w gospodarce. Wspomniana niemożność rzetelnej oceny perspektyw inflacyjnych sprzyjać będzie zakładom w obie strony. Póki co nic nie jest przesądzone.
Co widać w szczegółach? Wysoki odczyt miesięczny (+0,4%) to głównie zasługa nośników cen energii i wyższych cen ropy naftowej. Podwyższony był także odczyt cen żywności. W kategoriach bazowych rozpędzają się ceny nowych samochodów, ale gasną ceny starych (widać dokładnie odwrócenie trendu sprzed kilku miesięcy, kiedy drożały szybko dostępne samochody używane). Dość wysoki był odczyt cen odzieży i obuwia (trudno sobie wyobrazić, że to coś więcej niż jednorazowy fenomen). Kategorie bazowe związane z zamieszkiwaniem nie ruszają się. Co ciekawe, nadal tanieją wyroby medyczne oraz usługi medyczne. W tym drugim przypadku to rozładowanie górki z wcześniejszych miesięcy.
https://www.bls.gov/news.release/cpi.nr0.htm