Piątek przyniósł zaskakująco dobre indeksy PMI w europejskim przemyśle. Lepiej od naszych oczekiwań wypadły też dane o krajowej sprzedaży detalicznej w styczniu. Dziś, pod względem publikacji danych, mało intensywny dzień.
Poniedziałek, 22.02.2021
Tydzień rozpoczynamy kolejnymi danymi o koniunkturze. Po zaskakująco dobrych danych o nastrojach w przemyśle wg PMI dziś przyjdzie czas na indeks instutu Ifo w Niemczech. Poznamy też krajowe dane o koniunkturze wg GUS. Dziś po południu będziemy mieli okazję wysłuchać przemówienia C. Lagarde w Europarlamencie.
Wtorek, 23.02.2021
To dzień publikacji Biuletynu Statystycznego GUS, a więc także publikacji stopy bezrobocia za luty. Nie opuszczamy naszego szacunku stopy bezrobocia na poziomie 6,6%. Wstępne dane MRPiT sugerowały odczyt na poziomie 6,5%, jednak kluczowa powinna okazać się w styczniu zmiana próby pracujących.
Poznamy też finalne dane o inflacji w strefie euro (znamy już szacunkowe dane, które wskazały 0,9% r/r). Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie węgierski bank centralny (konsensus nie oczekuje zmian).
Będziemy mieli okazję posłuchać J. Powella z Fed. Ostatnie komentarze innych członków Fed (Williams) sugerują, że bank centralny nie przejmuje się zanadto wzrostem rentowności obligacji i oczekiwanych stóp procentowych.
Środa, 24.02.2021
Kolejny, stosunkowo spokojny dzień. Uwagę przykuje głównie finalny odczyt PKB za IV kw. w Niemczech (wstępny odczyt wskazywał na -2,9% r/r). Ze Stanów spłyną dane o sprzedaży nowych domów a wśród ważnych wystąpień przedstawicieli Fed nie sposób pominąć R. Claridy.
Czwartek, 25.02.2021
Spłyną kolejne dane o koniunkturze w Europie za luty (ESI). Ciekawiej będzie jednak po drugiej stronie Oceanu - tam kolejny odczyt PKB za IV kw. (pierwszy wskazał wzrost w ujęciu zannualizowanym o 4%), wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałe i jak co tydzień nowe rejestracje bezrobotnych
Piątek, 26.02.2021
Najciekawszy dzień w kalendarzu. GUS opublikuje dane o PKB za IV kw. Szybki szacunek wskazywał na spadek w ujęciu rocznym o 2,8% r/r. Z uwagą śledzić będziemy szczegóły odczytu - naszym zdaniem konsumpcja prywatna zanotowała w ostatnim kwartale roku spadek o około 3% a inwestycje o 10%.
Z Francji i Hiszpanii spłyną szacunkowe dane o inflacji za luty (styczeń przyniósł niespodzianki w górę). Ponadto francuski urząd statystyczny opublikuje finalny odczyt PKB za IV kw.
W Stanach opublikowany zostanie raport o dochodach i wydatkach gospodarstw domowych w styczniu, indeks Chicago PMI i indeks Uniwersytetu Michigan.
Parę słów o danych
Sprzedaż w cieniu restrykcji
Sprzedaż detaliczna spadła w styczniu o 6% r/r. Spadek nie jest niespodzianką (choć oczekiwaliśmy większej skali). Powodu nie trzeba daleko szukać - to powrót pandemicznych restrykcji.
Nastroje w przemyśle i usługach rozjeżdżają się
Europejskie PMI obrazujące koniunkturę w przemyśle i usługach przyniosły niespodzianki. I to niespodzianki w obie strony. Przemysł istotnie zaskoczył w górę (57,7 pkt. dla całej strefy euro; 60,6 pkt Niemcy; 55 pkt. Francja), usługi lekko w dół (44, 7 pkt. dla strefy euro; 45,9 Niemcy, 43,6 pkt Francja). Różnica między koniunkturą w usługach i przemyśle postępuje.
Pogorszenie się nastrojów w usługach to efekt przedłużających się pandemicznych restrykcji (aktywność spadała w najszybszym tempie od listopada). Ciekawsza jest kwestia przemysłu - ten we wskaźnikach wydaje się być niewzruszony przez pandemię. Produkcja wzrastała w lutym pomimo dalszych problemów z dostawami komponentów do produkcji, gdzie wg. komentarza do odczytu popyt często przewyższał podaż (ilość zamówień rosła w najszybszym tempie od 3 lat). Wydłużały się czasy dostaw, a wskaźnik opóźnień w dostawach notował historyczne rekordy. Wzrastający popyt i problemy podażowe prowadziły do wzrostu cen. Piątkowe dane to dobry sygnał dla przyszłej produkcji, choć w krótkim terminie, ograniczenia w łańcuchu dostaw mogą rzutować negatywnie na faktyczne wyniki produkcji.
Mniej zaskoczeń przyniosły indeksy ze Stanów. Lekki spadek wskaźnika odnotowano w przemyśle, nieznaczną poprawę w usługach. Poziomy indeksu sugerują jednak że amerykańska koniunktura wciąż trzyma się bardzo dobrze. Nastroje w USA stabilizują się na relatywnie wysokim poziomie.