Obstawiamy, że to był ostatni kwartał ze spadkiem dynamiki PKB w ujęciu kwartał do kwartału (po odsezonowaniu). W całym roku oczekujemy wzrostu PKB na poziomie +3,8%.
W kolejnej rewizji PKB obyło się już bez niespodzianek. PKB obniżył się o 2,8% w ujęciu rocznym (bez odsezonowania) oraz 0,7% kw/kw (w ujęciu odsezonowanym). Dowiedzieliśmy się też wreszcie jak kształtowały się poszczególne składowe PKB.
- Konsumpcja prywatna -3,2% r/r
- Konsumpcja publiczna 3,4% r/r
- Inwestycje -10,9% r/r
- Wkład zapasów do wzrostu +0,6 pp.
- Wkład eksportu netto do wzrostu +0,4 pp.
Niezmiennie ciekawie wygląda też wartość dodana w poszczególnych sekcjach PKD. Prezentujemy je na wykresach w podziale na sekcje najlepsze, te zaburzane w rytm obostrzeń oraz te, które charakteryzować się mogą innym cyklem.
Mistrzowie (powyżej poziomów sprzed pandemii lub stabilnie)
W tej części rzuca się w oczy przede wszystkim przemysł, informacja i komunikacja oraz administracja, edukacja i zdrowie. Pozostałe 2 sekcje: działalność naukowa oraz obsługa rynku nieruchomości po prostu są stabilne w czasie pandemii, choć wyraźnie odstają in minus od poprzedniego trendu. Te sekcje mają szansę na powrót do trendu przy powrocie do normalności.
W rytmie obostrzeń
Oczywiście najsilniej dotknięta jest sekcja zakwaterowanie i gastronomia, choć widać, że obostrzenia z końca 2020 roku były nieco łagodniejsze. Wyraźnie rytm otwierania i zamykania odzwierciedla z kolei handel. Transport jest ciekawą sekcją, gdyż został silnie dotknięty przez obostrzenia w pierwszej fali, ale później już charakteryzował się nadrabianiem strat. Druga fala nie pozwoliła naszym zdaniem tej sekcji wrócić do trendu - stąd też wylądował w grupie właśnie poruszających się w rytmie obostrzeń. Wszystkie te sekcje powrócą do trendu w trakcie otwierania się gospodarki i przy powrocie do normalności.
Inny cykl
W tej grupie znalazły się sekcje, które podczas pandemii (oraz wcześniej) cały czas charakteryzowały się tendencją spadkową. Budownictwo odzwierciedla w dużej mierze prywatny cykl inwestycyjny oraz cykl wydatków z UE. Być może zobaczymy tu odwrócenie w drugiej połowie 2021 roku, choć wyraźne odbicie to dopiero historia na 2022 roku. W przypadku działalności finansowej i ubezpieczeniowej raczej gwałtownych zwrotów akcji nie będzie.
Warto jeszcze spojrzeć jak rozkładają się zmiany w poszczególnych sekcjach względem ostatniego kwartału 2019 roku w zestawieniu z wagami poszczególnych sekcji.
Jak to czytać? Czerwone słupki (skala na lewej osi) pokazują jak zmieniła się wartość dodana sekcji względem IV kwartału 2019 roku (w %). Etykiety z wartościami znajdują się na górze wykresu. Niebieskie słupki pokazują udział (wagę) sekcji w całkowitej wartości dodanej (skala na prawej osi). Oczywiście najgorsze wrażenie robią spadki w sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Jest to jednak sekcja o małej wartości dodanej (bezpośredni jej efekt na zmianę PKB jest mały). Najlepiej wygląda oczywiście przemysł, który nie dość, że nadrobił już około 5%, to jeszcze ma najwyższą wagę (udział w kreowaniu krajowej wartości dodanej).